Wymagane dokumenty kwalifikacyjne
Jakie dokumenty należy złożyć w procesie kwalifikacyjnym na uprawnienia budowlane?
W artykule znajdziesz:
Zestawienie dokumentów kwalifikacyjnych
Wniosek
Główny dokument jaki należy złożyć do Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej to wniosek o nadanie uprawnień.
Do niego dołączane są załączniki, które mają przekonać komisję kwalifikacyjną o spełnieniu wymagań. Dotyczą one głównie udokumentowania posiadanego wykształcenia oraz praktyki budowanej.
Najważniejszym dokumentem jest wniosek o nadanie uprawnień - jak powinien wyglądać?
Podstawowe załączniki
1. Potwierdzenie wymaganego wyksztalcenia w postaci jednego z poniższych dokumentów:
- odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych;
- dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego technika lub mistrza;
- dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
2. Suplement do dyplomu albo zaświadczenie o przebiegu studiów*.
3. Potwierdzenie odbycia praktyki zawodowej w postaci (wzory dokumentów poniżej)
- oświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki zawodowej wraz ze zbiorczym zestawieniem odbytej praktyki zawodowej;
- zaświadczenia;
- książki praktyk zawodowej.
4. Dowód uiszczanie pierwszej raty opłaty za postępowanie kwalifikacyjne (sprawdź jaką kwotę należy zapłacić)
5. Formularz osobowy
6. Zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że ukończone studia były prowadzone w oparciu o umowę zawartą z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa*;
7. Wykaz prac projektowych wykonanych w ramach odbytej praktyki zawodowej (sprawdź)
8. Życiorys zawodowy
* jeśli dotyczy
Dodatkowe załączniki, których mogą żądać Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne
1. Kopie uprawnień budowlanych osób nadzorujących praktykę zawodową, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez organ wydający uprawnienia lub potwierdzone notarialnie.
2. Kopie zaświadczeń o przynależności do właściwej Izby osób nadzorujących praktykę zawodową (za okres odbywania praktyki).
3. Oświadczenie o zgodności z prawdą złożonych dokumentów.
4. Kserokopię dowodu osobistego.
5. Potwierdzenie zatrudnienia lub charakteru umowy, na podstawie której odbywana była praktyka zawodowa.
UWAGA: Niezależnie od wymagań danej Izby warto złożyć powyższe dokumenty, aby Komisja Kwalifikacyjna nie miała wątpliwości czy dopuścić kandydata do egzaminu.
Wzory dokumentów
Oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki
Zbiorcze zestawienie praktyk
Książka praktyki zawodowej
Życiorys zawodowy
O czym warto pamiętać?
Porady i uwagi
- Większość Okręgowych Izb wymaga aktualnie zarejestrowania wniosku w systemie informacji o kwalifikacjach. W takiej sytuacji wnioski w formie wydrukowanej przyjmowane są TYLKO po wcześniejszym zarejestrowaniu wniosku.
- Wniosek należy wypełnić DRUKOWANYMI literami.
- Wniosek należy złożyć w kompletem dokumentów w teczce formatu A-4.
- Przed złożeniem dokumentów wejdź na stronę internetową swojej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i sprawdź jakie są ostateczne wymagania.
- Sprawdź czy wszystkie dokumenty są podpisane i opatrzone datą.
- Wpisane do wniosku informacje będą widniały na decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych. Uważaj aby nie popełnić błędu.
Oryginał czy kopia
Zgodne z zapisami KPA, art. 76a dokumenty w postępowaniu administracyjnym powinny być składane w formie oryginału lub uwierzytelnionej kopii. Uwierzytelniona kopia może być złożona w formie:
- odpisu dokumentu poświadczonego urzędowo przez organ, który go wydał ( np. kopia odpisu dyplomu),
- odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym,
- kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika biura okręgowego PIIB. To rozwiązanie jest najwygodniejsze, jednak nie zawsze dopuszczalne przez Izbę, dlatego przed złożeniem dokumentu w takiej formie warto skontaktować się ze swoją Izbą i uzyskać informację czy dopuszczają takie rozwiązanie.
Zwrot dokumentów złożonych w procesie kwalifikacji
Czy Komisja ma obowiązek zwrócić dokumenty?
Dokumenty złożone przez kandydata ubiegającego się o uprawnienia stanowią akta administracyjne i nie podlegają zwrotowi po zakończeniu postępowania. Należy o tym pamiętać szczególnie w kontekście dokumentów potwierdzające wykształcenie (dyplom lub suplement do niego) lub decyzji potwierdzających wcześniejsze nadanie uprawnień budowlanych. W tej sytuacji lepiej wykorzystać uwierzytelnione kopie dokumentów.
Jeśli złożyliśmy oryginalny dokument to mamy możliwość skorzystania z zapisu art. 73 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z nim „strona postępowania ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów”. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem o dostęp do akt, podając uzasadnienie.
Gdzie złożyć wniosek o uprawnienia budowlane
Wniosek o nadanie uprawnień budowlanych należy złożyć w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa lub Izbie Architektów w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Wiąże się to z rygorystycznym przestrzeganiem terminów oraz koniecznością przedłożenia wielu dokumentów.
Siedziby Izb zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w biurach terenowych. Sprawdź jaki jest adres Twojej Izby.
To w jakiej Izbie powinieneś złożyć wniosek zależy od miejsca zamieszkania. Nie jest to w żaden sposób związane z miejscem zameldowania, więc praktycznie wniosek możesz złożyć w dowolnej Izbie Okręgowej.
O czym warto pamiętać? Wniosek należy złożyć z dużym wyprzedzeniem przed egzaminem. Poniżej zamieszczamy informację odnośnie terminów złożenia wniosków na najbliższą sesję egzaminacyjną.
To nie wszystko co powinieneś wiedzieć na temat wymagań dla kandydatów na uprawnienia budowlane. W celu poznania szczegółowych informacji zajrzyj na naszą stronę.