fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia architektoniczne -

Uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej

uprawnienia_architektonicze

Egzamin na uprawnienia architektoniczne jako jedyny zdawany jest w Polskiej Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Uprawnienia architektoniczne zwykle wykorzystywane są do pełnienia samodzielnej funkcji na stanowisku projektanta, ale dają znacznie większe możliwości zawodowe.

uprawnienia_specjalność_architektoniczne

Specjalność architektoniczna

Posiadanie uprawnień budowlanych a specjalności architektonicznej daje ogrom możliwości zawodowych. Branża deweloperska stale się rozwija, społeczeństwo potrzebuje coraz to nowych miejsc na usługi, domy, miejsca spędzania wolnego czasu. Potrzeby te napędzają branże architektoniczną, która zaskakuje nas nowoczesnością wyrafinowaniem i pięknem. 

Uprawnienia budowlane są szczególnie istotne dla architektów. Bez dokumentu potwierdzającego ich umiejętności nie mogą oni bowiem samodzielnie wykonywać swojego zawodu. Architekci pracują głównie jako projektanci wykonujący dokumentację projektową w zakresie architektury. Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej nie ograniczają się jednak jedynie do projektowania. Ich posiadacz może bowiem pracować również na stanowisku kierownika robót w zakresie architektury, może pełnić nadzór autorski, sprawdzać projekty budowlane oraz pracować na stanowisku inspektora nadzoru inwestorskiego.

Uprawnienia architektoniczne, w przeciwieństwie do pozostałych specjalności, podlegają pod Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Egzamin na uprawnienia architektoniczne

Do egzaminu na uprawnienia architektoniczne mogą podejść osoby, które mają odpowiednie wykształcenie oraz odbyły praktykę budowlaną. Wykształcenie to przede wszystkim ukończenie studiów na kierunku Architektura lub Architektura i Urbanistyka. Jednakże o uprawnienia w tej specjalności mogą starać się również osoby z innym wykształceniem. O tym jakie może być to wykształcenie przeczytasz w tabeli znajdującej się na dole strony. Znajdziesz tam również długość wymaganej praktyki, jaką należy odbyć przed złożeniem dokumentów o nadanie uprawnień. 

Egzamin na uprawnienia architektoniczne składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to egzamin pisemny. Pozytywny wyniki tego egzaminu umożliwia podejście do egzaminu ustnego. Egzamin pisemny przeprowadzany jest w formie testu. Ilość pytań oraz długość egzaminu jest kompatybilna w zakresem i rodzajem uprawnień o jakie kandydat się ubiega. Część pisemna sprawdza znajomość przepisów, czyli ustaw i rozporządzeń. Część ustna skupia się głównie na praktyce, ale dodatkowo weryfikuje wiedzę teoretyczną. 

Egzamin przeprowadzany jest dwa razy w roku – w czerwcu i grudniu. Jednostkami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie egzaminu są okręgowe Izby Architektów mające siedziby w każdym województwie.

Do egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej przygotują Cię nasze programy do nauki.

 

Koszt egzaminu na uprawnienia architektoniczne

Egzamin na uprawnienia w specjalności architektonicznej przeprowadza Polska Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Koszt ten jest wyższy w stosunku do innych specjalności i waha się pomiędzy 2200zł a 3200zł w zależności od zakresu uprawnień o jakie kandydat się ubiega. 

Osoby ubiegające się o uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi są zobowiązane do poniesienia następujących kosztów:

1.     1100zł z tytułu kwalifikowania,

2.     1100zł z tytułu przeprowadzenia egzaminu,

3.     600zł z tytułu ponownego podejścia do egzaminu ustnego.

 

Osoby, które zdają jednocześnie egzamin do projektowania i kierowania robotami budowlanymi wnoszą następujące opłaty:

1.     1600zł z tytułu kwalifikowania,

2.     1600zł z tytułu przeprowadzenia egzaminu,

3.     900zł z tytułu ponownego podejścia do egzaminu ustnego.

 

Należy również pamiętać, że praca polegająca na pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych wymaga opłacania składek oraz ubezpieczenia OC do odpowiedniej Izby Architektów·        do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie,.

pakiet uprawnienia budowlane mini

Pakiet MINI - NA KOMPUTER

pakiet uprawnienia budowlane maxi

Pakiet MAXI - NA KOMPUTER

Pakiet PREMIUM - NA KOMPUTER

Rodzaj i zakres uprawnień architektonicznych

Uprawnienia w specjalności architektonicznej mogą być udzielane:

·        do projektowania bez ograniczeń,

·        do projektowania w ograniczonym zakresie,

·        do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń,

·        do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie,

·        uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń,

·        uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie.

 

Uprawnienia architektoniczne bez ograniczeń dają znacznie większe możliwości projektowe i wykonawcze niż uprawnienia ograniczone. Uprawnienia nieograniczone pozwalają na projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi w stosunku do architektury obiektu.

 

Uprawnienia ograniczone pozwalają na projektowanie lub kierowanie robotami budowlanymi w zakresie architektury, ale wyłącznie w przypadku obiektów o kubaturze do 1000 m3, w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej. Dlatego też, o ile tylko wykształcenie na to pozwala, warto podejść do egzaminu na uprawnienia w zakresie nieograniczonym.

Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane - wykształcenie i praktyka

Wykształcenie architekta sprawującego samodzielne funkcje w budownictwie utożsamiane jest zwykle ze studiami na kierunku Architektura. Jest w tym oczywiście dużo prawdy, ale nie zawsze tak musi być. Sprawdź w tabeli poniżej jakie wykształcenie jest wymagane oraz jaką długość praktyki należy odbyć w biurze i na budowie:

Rodzaj i zakres uprawnieńWymagane wykształcenieWymagana praktyka przy sporządzaniu projektówWymagana praktyka na budowie
uprawnienia bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami budowlanymistudia drugiego stopnia na kierunku odpowiednim- architektura
 • architektura
 • architektura i urbanistyka
1 rok1,5 roku
uprawnienia bez ograniczeń do projektowaniastudia drugiego stopnia na kierunku odpowiednim
 • architektura
 • architektura i urbanistyka
1 rok1 rok
uprawnienia bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymistudia drugiego stopnia na kierunku odpowiednim
 • architektura
 • architektura i urbanistyka
1,5 roku
studia pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim
 • architektura
 • architektura i urbanistyka
3 lata
uprawnienia w ograniczonym zakresie do projektowania i kierowania robotami budowlanymistudia pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim
 • architektura
 • architektura i urbanistyka
1 rok1,5 roku
studia drugiego stopnia na kierunku pokrewnym
 • kierunek studiów w zakresie budownictwa
1 rok1,5 roku
uprawnienia w ograniczonym zakresie do projektowaniastudia pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim
 • architektura
 • architektura i urbanistyka
1 rok1 rok
studia drugiego stopnia na kierunku pokrewnym
 • kierunek studiów w zakresie budownictwa
1 rok1 rok
uprawnienia w ograniczonym zakresie do kierowania robotami budowlanymistudia drugiego stopnia na kierunku pokrewnym
 • kierunek studiów w zakresie budownictwa
1,5 roku
studia pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim
 • architektura
 • architektura i urbanistyka
1,5 roku
studia pierwszego stopnia na kierunku pokrewnym
 • kierunek studiów w zakresie budownictwa
3 lata
tytuł zawodowy technika lub mistrza, albo dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika w specjalności:
 • technik architekt
4 lata

Program do nauki przed egzaminem na uprawnienia architektoniczne

Nasze programy i aplikacje do nauki przed egzaminem na uprawnienia architektoniczne i inne specjalności, od lat cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na temat ich funkcjonalności. Jakość wykonania, intuicyjna obsługa i merytoryczność treści sprawiają, że ich zakup przełożył się na pozytywne wyniki egzaminu dla wielu naszych klientów.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że przygotowanie się do egzaminów na uprawnienia architektoniczne nie jest łatwym zadaniem. Wymaga to maksymalnego zoptymalizowania procesu nauki. Dostosuj go pod własne oczekiwania oraz możliwości i wybierz takie wersje naszego oprogramowania, które będą najlepiej się sprawdzać w Twoim przypadku.

Możesz zdecydować się między innymi na komputerowy program do nauki przed egzaminem na uprawnienia architektoniczne. Zainstalujesz go na każdym komputerze działającym na systemie operacyjnym Windows. By korzystać z jego funkcjonalności, niepotrzebny jest Ci dostęp do internetu, możesz się uczyć, nawet kiedy jesteś offline. Często podróżujesz lub wyjeżdżasz? A może po prostu wolisz korzystać z telefonu? Przygotowaliśmy również aplikację mobilną do nauki pod egzamin na uprawnienia architektoniczne z pytaniami obejmującymi każde zagadnienie z Twojej specjalności i obowiązujących Cię aktów prawnych. Zainstalujesz go na dowolnym urządzeniu z systemem Android. Jeżeli cenisz sobie elastyczność, chcesz móc korzystać zarówno z komputera, jak i smartfonu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na kurs online. Pozwoli Ci on na dostęp z poziomu przeglądarki do panelu o takich samych funkcjonalnościach jak nasze programy i aplikacje. Spośród proponowanych przez nas rozwiązań, z pewnością wybierzesz coś idealnego dla siebie!

Zachęcamy do sprawdzenia wersji demonstracyjnych naszych programów. Ściągniesz je z naszej strony za darmo! Pozwolą Ci w ograniczonym zakresie poznać funkcjonalności i sprawdzić, czy taki model nauczania będzie dla Ciebie odpowiedni.

Dlaczego warto zainwestować w nasze programy? Z ich pomocą przygotowanie do nauki przed egzaminem na uprawnienia architektoniczne będzie znacznie łatwiejsze. Zawierają rozległą pulę pytań i odpowiedzi, które mogą pojawić się na testach, zarówno pisemnych, jak i ustnych. Są opracowywane na podstawie obowiązujących i stale aktualizowanych aktów prawnych. Dzięki temu z pewnością pogłębisz i usystematyzujesz swoją wiedzę w najlepszy możliwy sposób, co zwiększy Twoją szansę na uzyskanie uprawnień!

Egzamin na uprawnienia architektoniczne – baza pytań

Nasze programy to nie tylko ogromny zasób pytań egzaminacyjnych i odpowiedzi, ale także symulacje egzaminu. Możesz włączyć w nich tryb, który pozwoli Ci na sprawdzenie wiedzy w dokładnie taki sam sposób, w jaki odbywałoby się to podczas prawdziwego zdobywania uprawnień. Otrzymasz taką samą liczbę pytań i ograniczony czas na udzielenie odpowiedzi, co pozwoli Ci nie tylko sprawdzić wiedzę, ale także zmierzyć się z tykającym zegarem. Przygotuj się do swojego egzaminu w maksymalnie kompleksowy sposób!

Oferowane przez nas narzędzia edukacyjne udostępniają szereg funkcji, które wspomogą Twój proces nauczania. Cię zagadnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś oznaczał pytania egzaminacyjne sprawiające Ci trudność i wracał do nich częściej, w celu lepszego utrwalenia materiału. Program szkoleniowy na egzamin na uprawnienia architektoniczne daje Ci też dostęp do danych statystycznych na temat Twojej nauki, dzięki czemu łatwiej będzie Ci śledzić Twój progres i dokonywać usprawnień.

Zapewniamy również dostęp do stale aktualizowanych, jednolitych aktów prawnych. Sprawdzisz w nich konkretne przepisy, które musisz znać na egzaminie na uprawnienia. Wszystkie te możliwości są dla Ciebie dostępne w estetycznym i łatwym w obsłudze interfejsie.

Przygotowanie do egzaminów na uprawnienia architektoniczne

Nasze narzędzia z pewnością pomogą Ci skuteczniej nauczyć się na egzamin, ale zachęcamy też do zakupienia ich odpowiednio wcześnie. Ogromna ilość wiedzy wymaganej do zdobycia uprawnień wymaga dużej ilości czasu na usystematyzowanie i utrwalenie. Im wcześniej kupisz nasze programy, tym szybciej zaznajomisz się z ich funkcjami i możliwościami, które pomogą Ci z nauką. Nie czekaj i sprawdź naszą ofertę jeszcze dziś!

Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com