fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akty prawne – podział

Akty prawne dzielone są na następujące rodzaje:

  • Akt ogłoszony – jest to akt uchwalony w pierwotnej postaci, czyli bez wprowadzonych zmian. Akt obowiązuje od dnie jego ogłoszenia lub od daty zapisanej w akcie.
  • Akt zmieniający – czyli akt w którym zawarte są tylko zmiany. Znajdziemy tu zapisy w postaci: ust. 3 otrzymuje brzmienie: „…..”
  • Akt ujednolicony – akt ustawy z wniesionymi zmianami. Czyli wszystkie przepisy uznane za uchylone zostały z aktu usunięcie, a te które zostały uchwalone wprowadzono do aktu.
  • Akt jednolity- podobnie jak tekst ujednolicony, jednak w przeciwieństwie do niego jest to akt oficjalny, ogłoszony przez Sejm.
akty prawne
akty prawne

Akt ujednolicony a akt ogłoszony – różnice

Dla przykładu znajdźmy „Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych”. Wpisując tytuł aktu pokazują nam się 4 pliki (stan na styczeń 2018) :

Dz.U. 2017 poz. 854 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 kwietnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych
Dz.U. 2009 nr 56 poz. 462 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych
Dz.U. 2000 nr 82 poz. 90 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 września 2000 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.
Dz.U. 2000 nr 26 poz. 313 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.

Czyli dany akt posiada tekst ogłoszony z 2000r. oraz 3 akty zmieniające. Aby dojść do wersji ostatecznej musielibyśmy wszystkie zmiany wynikające z plików 1-3 (licząc od góry) wprowadzić do pliku 4 (aktu głoszonego). Na całe szczęście przychodzimy Ci z pomocą i robimy to za Ciebie. U nas wszystkie akty prawne przyjmują postać aktów ujednoliconych, czyli jeden akt = jeden plik. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce która oferuje Ci akty jednolite. W innych serwisach powyższy, przykładowy akt otrzymasz w  4 plikach i będziesz zmuszony złożyć go sam w jedno. Teraz wyobraź sobie, że dostajesz pytanie z takiego aktu na egzaminie ustnym. Aby odpowiedzieć musisz przebrnąć przez 4 pliki. Pamiętaj że taką wersję aktów możesz pobrać ze strony ISAP samodzielnie ZA DARMO. Tylko my zapewniamy że akty otrzymasz w formie ujednoliconej. Program Jednolite Akty Prawne pobierzesz na stronie: http://uprawnienia-budowlane.com/jednolite-akty-prawne.html

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com