Pokrycie dachowe ołowianą blachą
Blacha miała swoje zastosowanie przy kryciu monumentalnych budowli. Nawe najstarsze gotyckie budynki miały dach kryty ołowiem. Jednak największą wadą tego rodzaju krycia była niska topliwość ołowiu. Punkt wynosił 327°C. Jeżeli niedaleko wybuchł pożar, wiatr który unosił palące się odłamki drewna powodował, że ołów się stapiał, a suche deskowanie pod nim, zapalało się (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane).
Zastosowanie ołowiu przy pokryciu dachowym
Wykorzystując ołów należy pamiętać, że zarówno cement jak i wapno źle na niego oddziałują, a po zetknięciu z innymi metalami wytwarza się elektroliza. Gdy mamy do czynienia z wilgocią, ołów ulega oddziaływaniu organicznych kwasów, jakie są zawarte w twardym drewnie. Dobrą izolacją jest asfalt lub papa. Ważne, aby nie było w nich kreozoli i fenoli. W ten sposób ołów będzie skutecznie odizolowany od zapraw cementowych i wapiennych. Grubość, jaką ma blacha ołowiowa wynosi ok. 2 mm. Deskowanie musi być gładkie a połączenia w szwach, które są prostopadłe do okapu wykonuje się za pomocą listew i zwojów (uprawnienia budowlane – egzamin). Mając do czynienia z równoległymi szwami do okapu stosuje się m.in. nakładki. Ołów jest obecnie deficytowym materiałem, dlatego nie znajduje zastosowania przy wodoszczelnych izolacjach oraz pokryciach. Przed wojną blachy z ołowiu miały zastosowanie m.in. przy wodoszczelnej izolacji podziemi oraz tarasów. W Krakowie dwie wieże Mariackiego kościoła także były pokryte ołowiem.
Ważna jest cyrkulacja powietrza
Dachy, które są pokryte blachą typu Alu – Well muszą mieć zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Przy pokryciach, na deskowaniu łaty przymocowuje się do poprzecznych łat. Dodatkowo stosuje się podkładkę z asfaltowej papy. Role aluminiowej blachy są przymocowywane za pomocą haftek i śrubek. Wykonując prostsze pokrycie stosuje się gwoździe (program z aktami na uprawnienia budowlane). Uchwyty i śruby wykonane z lekkiego metal montuje się na grzbiecie fali. Montaż wykonuje się co drugi grzbiet, a podkładkę uszczelnia się. Aby pokryć okapy, kalenice i obrzeża należy zastosować specjalny rodzaj kształtek.
Jakie zalety ma blacha aluminiowa?
Blacha aluminiowa jest trwała, ma małą cieplną pojemność i nie jest atakowana przez korozję. Dodatkowo odbija promienie słoneczne aż do 85% (program egzamin uprawnienia 2021). Sam proces krycia blachą jest podobny do krycia blachą ocynkowaną stalową, czyli na listwy i rąbki. Tak jak wszystkie inne blachy metalowe, blachę aluminiową trzeba skutecznie chronić przed parą wodną. Blacha Alu – Well, czyli falista blacha o poprzecznych falach, wytwarzana jest w rolach o szerokości 70 albo 100 cm. Role układa się w sposób równoległy do kalenicy oraz okapu, na drewnianych łatach z zakładkami na 10 cm. Rozstaw łat jest co 45, 60, albo 90 cm.