Pokrycia dachowe
Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa konstrukcji dachu. Jej zadaniem jest ochrona wewnętrznej warstwy przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych (np. deszcz, wiatr). Ponadto jest to też element estetyczny decydujący o odbiorze budynku.
Dachy to jedne z ważniejszych elementów obiektów budowlanych. Wiedza na temat ich pokrycia, uszczelnienia, izolacji jest bardzo istotna. Tematykę tę podejmują osoby sprawujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Czyli kierownicy budów oraz inspektorze nadzoru inwestorskiego.
Sposób pokrycia dachowego w zależności od budynku
Istotne jest też dostosowanie pokrycia do funkcji oraz charakteru obiektu. W budownictwie historycznym nie zabrania się zastosowanie blachodachówki czy dachówki cementowej, a jedynie dachówki ceramicznej czy też strzechy. Pokrycie dachu hali przemysłowej dobiera się raczej w oparciu o kwestie ekonomiczne i bezpieczeństwo. Blacha, trapezówka czy gont bitumiczny lub pokrycie poliwęglanowe (zapewniają szybki i praktyczny montaż). Spotyka się też pokrycia gdzie decydująca jest wartość ekologiczna np. w pokryciu z drewnianego gontu czy łupku.
Budownictwo nowoczesne
Najczęściej w obiektach użyteczności publicznej zdarza się też zastosować hartowane szkło. W celu zapewnienia oczekiwanej wartości estetycznej na rynku budowlanym dostępne są różne typy (kształty) pokrycia dachowego m.in. esówka, podwójna esówka, tegalit, mnich-mniszka, dachówka rzymska, celtycka, karpiówka, pokrycie dzikie (układane nieregularnie). W przypadku dachów typu kopertowego czy dwuspadowego konieczne jest też dobranie gąsiora. Powszechnie stosuje się też papę. Stanowią zarówno podkład pod właściwe pokrycie dachowe jak zostać zastosowana jako warstwa wierzchnia.
Pokrycia dachowe – papa
Dużą popularnością wśród pap cieszy się papa termozgrzewalna. Jest to masa bitumiczna z posypką mineralną. Powoduje rozproszenie padającego na powierzchnię dachu promienie słoneczne. Dzięki czemu całość nagrzewa się w mniejszym stopniu co przekłada się na komfort użytkowania oraz trwałość produktu w okresie eskploatacji. Przy doborze pokrycia dachowego należy także wziąć pod uwagę poza czynnikiem ekonomicznym i estetycznym także takie cechy jak przewodnictwo cieplne i akustyczne materiału. Blachodachówka nagrzewa się błyskawicznie, a w przypadku deszczu praktycznie nie wygłusza dźwięku, w przeciwieństwie do dachówek ceramicznych.
Zielony dach
Niekiedy stosuje się ”zielony dach” czyli warstwę roślinności usytuowanej na płycie żelbetowej gdzie wymagana jest szczególna precyzja wykonania konstrukcji zwłaszcza w kwestii odprowadzania wilgoci i uszczelnienia. Aktualnie nielegalne jest wykonanie pokrycia dachowego z niegdyś powszechnie wykorzystywanego eternitu; okazał się on być szczególnie szkodliwy dla zdrowia oraz środowiska w związku z czym pokrycia tego typu są demontowane tam gdzie jest to możliwe.