fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Płaskie zbrojone szkło

Płaskie zbrojone szkło ma grubość 6-10 mm i wtopioną siatkę pośrodku (uprawnienia budowlane). Jest ona wykonana ze stalowego drutu o grubości 0,5 mm. Stosuje się je do świetlików oraz do okien w składach. Norma PN/B-13051 określa wymagania oraz warunki dotyczące odbioru. Kształtki szklanej cegły służą do budowania ścian, przez które ma przedostawać się światło. Przykładem mogą tu być ściany schodowych klatek, ściany w halach itp.

Płaskie zbrojone szkło
Płaskie zbrojone szkło

Czym są luksfery?

Luksfery to prasowane szklane kształtki ścienne budowlane (testy uprawnienia budowlane). Stosuje się je jako wypełniające elementy w budownictwie, oraz jako elementy doświetlające. Wyrabia się je z bezbarwnego rodzaju szkła albo mają lekki niebieski bądź żółty odcień. Można wyróżnić dwa rodzaje luksferów. Pierwszy z nich to jednoczęściowy luksfer, który ma wymiary 200×200 oraz grubość 45 mm, a drugi to dwuczęściowy, gdzie wymiary wynoszą 200×200 a grubość 35 mm. Norma PN-57/B-13074 określa wymagania oraz warunki odbioru.

Szklane rodzaje dachówek

Szklane dachówki wyrabia się o takim samym typie oraz wymiarach, jak ceramiczne dachówki czy cementowe. Mają zastosowanie przy kryciu dachowym w miejscu, gdzie wskazana jest przepuszczalność światła. Okrągłe kształtki nazywane są rotalitami a kwadratowe luksferami. Rotality stosuje się w dachach, stropach, a także w całych ścianach o żelbetowej konstrukcji (program egzamin uprawnienia 2021).

Poszczególne odmiany kształtek

Patrząc na grubość kształtek można wyróżnić ich dwie odmiany (program z aktami na uprawnienia budowlane). Pierwsza to lekka kształtka, której grubość wynosi 30 mm, a druga to ciężka kształtka o grubości 35 mm. Możemy także wyróżnić kwadratowe rodzaje kształtek, które mają wymiar 200×200 mm. Norma PN-57/B-13077 określa warunki ich odbioru oraz wymagania. Takie środki mają na celu utrudnić zapłon, powstrzymać przed rozprzestrzenianiem się ognia oraz opóźnić początek utleniania się chemicznego drewna. Tymi środkami są: powierzchnia wygładzona drewna, która powstrzymuje na kilka minut działanie ognia, okładzina z azbestowej tektury o grubości 2 mm oraz okładzina ze stalowej blachy o grubości 0,7 mm, która musi być obustronna.

Nasycające środki składają się z ciał, które pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają obojętne gazy. Hamują one proces palenia poprzez odbieranie ciepła. Do takich środków możemy zaliczyć dwutlenek węgla, amoniak, siarkę oraz azot. Podobne działanie wykazują topniejące związki podczas nagrzania, dlatego że zalewają one tkanki drewna i odcinają w ten sposób dopływ powietrza. Są to krzemiany sodowe, potasowe, kwas borowy oraz jego sole, siarczan magnezowy albo cynkowy itp.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com