fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uszkodzenie hydroizolacyjnych powłok w gruntach

Uszkodzenie powłok, jakie wiąże się z tworzeniem rurowych przejść ma miejsce najczęściej podczas wykonywania w przegrodach przebić, już po stworzeniu hydroizolacji. Pojawienie się takiej sytuacji nie świadczy tyle  o niskiej technicznej kulturze wykonawcy, jak o indolencji. W przypadku pojawienia się takiego uszkodzenia naprawa  nie polega na lokalnym naprawieniu powłoki, jaka została uszkodzona przy instalacyjnej rurze, lecz dochodzi tu do powtórnego uszczelnienia rurowego przejścia. Takie uszczelnienie zwykle przebiega z zastosowaniem masy KMB.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Uszkodzenie hydroizolacyjnych powłok w gruntach
Uszkodzenie hydroizolacyjnych powłok w gruntach

Przeprowadzenie reprofilacji

Naprawa hydroizolacji nie sprawdza się w każdym przypadku. Niekiedy trzeba zastosować reprofilację oraz naprawę podłoża i stworzyć nowe powłoki. To oznacza, że sposób naprawy dopasowuje się pod konkretną sytuację, jaka ma miejsce na danym budowlanym obiekcie. Podczas izolacji ze szlamu pojawiają się innego rodzaju uszkodzenia. W związku z tym, że szlam wykazuje większą mechaniczną odporność od masy KMB, mechaniczne uszkodzenia pojawiają się znacznie rzadziej, ale inny rodzaj specyfiki wiązań przekłada się na wrażliwość na nakładanie przy nieodpowiedniej grubości warstwy oraz przy przesuszeniu. W szlamie znajdują się polimery w dużej ilości, dlatego też nakładanie warstwy o większej grubości niż 1 mm może skutkować pojawianiem się skurczowych rys. Do podobnego efektu może dojść także w przypadku przesuszenia świeżo położonej warstwy.. (uprawnienia budowlane segregator)  

Uszkodzenie izolacji z rolowych materiałów

Inaczej sytuacja z naprawą wygląda w przypadku pojawienia się uszkodzeń w izolacji materiałów rolowych wykonanych ze sztucznych tworzyw. Niezależnie od sposobu ich montowania materiały te wykazują wrażliwość na karby, nierówności oraz ostre krawędzie w podłożu. Takie uszkodzenia można naprawić poprzez próbę naklejenia bądź zgrzania na nich łat, gdy można znaleźć dokładne miejsce, w jakim pojawiło się uszkodzenie oraz jest do niego wystarczający dostęp. Membrany bardzo chętnie używa się pod denną płytą w obiektach, jakie są zagłębione w gruncie na dość dużą głębokość. W związku z tym dużo trudniejsze w naprawie są uszkodzenia, jakie wynikają z nieodpowiedniego stworzenia ochronnych warstw podczas izolowania powierzchni pionowych. (uprawnienia budowlane testy) 

Uszkodzenie podłoża przy rurach

Uszkodzone podłoże znajdujące się przy rurach przygotowuje się w ten sposób, aby zyskało pierwotny uszczelniający materiał. Dlatego też niezbędne staje się tu dokładne oczyszczenie, odtłuszczenie bądź zmatowienie instalacyjnej rury. Czasami zagruntowuje się ją stosując gruntownik systemowy. W miejscu styku rura – podłoże tworzy się z bitumicznej uszczelniającej masy KMB fasetkę. Masa ta jest grubowarstwowa i dwuskładnikowa. Promień fasetki nie może wynosić więcej od 2 cm. Kiedy kasetka wyschnie tworzy się właściwe uszczelnienie rurowego przejścia bitumiczną masą KMB. Układa się ją na zakład minimum 10 cm, choć zalecana wartość to 15 cm. Tą metodę z niewielką modyfikacją stosuje się również w sytuacji, kiedy pionowa izolacja stworzona jest z bitumicznych rolowych materiałów. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com