fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Renowacja zawilgoconych i zasolonych murów budynku

Podczas przeprowadzania renowacji budynków wykonawcy mierzą się z problemami takimi jak naprawa zniszczeń. Powodem tych zniszczeń jest sól oraz wilgoć. Do największych zniszczeń dochodzi w wilgotnych murach. Sole mogą znajdować się natomiast w suchych murach przez wiele lat. W niewielkim stopniu wpływają one na powstawanie na murze zniszczeń. Warto w związku z tym zastanowić się jakie są przyczyny powstawania zasoleń i zawilgoceń w zabytkowych budynkach oraz jak poprawnie dokonać wyboru technologii i materiałów, aby skutecznie przeprowadzić renowacyjne prace. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Renowacja zawilgoconych i zasolonych murów budynku
Renowacja zawilgoconych i zasolonych murów budynku

Przyczyny występowania w murze zasolenia

Do najczęstszych przyczyn powstawania w murze zasoleń zalicza się uszkodzenie bądź całkowity brak hydroizolacji, która zabezpiecza mur przed wilgocią, jaka może się dostać od gruntu. Sól w tym wypadku jest wynikiem kapilarnego podciągania roztworów poprzez mikroporowaty system, jaki posiadają budowlane materiały. Proces ten może mieć miejsce na wskutek unoszenia się soli, dyfuzji bądź dyspersji. Transportowanie soli w wyniku procesu adwekcji polega na tym, że sól razem z wilgocią przenosi się w stronę zewnętrznej powierzchni. Przy znacznym poziomie zawilgocenia zachodzi transport w procesie dyspersji oraz adwekcji. (uprawnienia budowlane 2022)  

Renowacja wilgotnych i zasolonych murów

Przy renowacji zabytkowych budynków wyróżnia się zabiegi, które mają charakter powtarzalny. Prowadzą one w konsekwencji do trwałego obniżenia stopnia zawilgocenia w murach. Działania te opierają się w pierwszej kolejności na zidentyfikowaniu źródła problemu. W dalszym etapie następuje usunięcie przyczyny powstawania zasoleń oraz zawilgoceń i naprawa murów. Ściany, które są uważane jako ściany suche mają masową wilgotność, która kształtuje się na poziomie 3% masowych.   (uprawnienia budowlane segregator )  

Technologiczne czynności uznawane za podstawowe w czasie renowacji wiążą się z odtworzeniem pionowych i poziomych przeciwwilgociowych izolacji, rozwiązaniem problemu związanego ze solą, procesem naprawczym murów oraz odtworzeniem elewacyjnych elementów na murze. Kiedy renowacyjne prace ograniczone zostaną jedynie do otworzenia przeciwwilgociowych barier, w takiej sytuacji nie ma tu gwarancji związanej z wysychaniem murów. Ściany zabezpieczone przed wodą, które posiadają znaczną grubość, w naturalnych warunkach proces wysychania może zająć wiele lat. Gdy nie przeprowadzi się odpowiednich osuszających prac, w takim wypadku wilgotny mur, posiadający wewnątrz sole nadal będzie niszczał oraz degradował się.  (uprawnienia budowlane program)  

Dyfuzja soli

Zjawisko, jakie stanowi konkurencję przy transporcie soli dla dyspersji czy adwekcji jest dyfuzja. Pojawia się ona na wyższym poziomie muru, który to posiada niższą wilgotność. Podczas odparowania wilgoć znajdująca się w warstwie zewnętrznej muru zostaje wzbogacana w większą ilość soli, w stosunku do poziomu wilgoci znajdującej się w środku materiału. Przemieszczanie się jonów soli będzie mieć miejsce w kierunku środowiska, które ma mniejsze stężenie. Jest to odwrotny kierunek niż wysychanie. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com