Nośne podłoże w systemach ETICS
Stosując system ETICS podłoże może mieć w tym wypadku nośny charakter. Może nim być murowana ściana, betonowa, wylewana żelbetowa, albo też prefabrykowana, do których zalicza się również elementy powiązane z konstrukcyjną ścianą. Są to żelbetowe słupy, fakturowe płyty i osłonowe ściany. Patrząc na mechaniczne zamocowania w systemie ETICS nośne podłoże musi posiadać zdolność do przenoszenia sił oraz zewnętrznych działań, jakie mają miejsce na ociepleniu. W szczególności chodzi tu o oddziaływanie siły wiatry i ciężaru ocieplenia. Podłoże musi też spełniać zapisy ujęte w definicji zawartej w EAD 33019601-0604. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Projektowanie mechanicznych mocowań
Chcąc wykonać projekt mocowania mechanicznego należy na początku przyjąć założenie, że odpowiednim rozwiązaniem jest wielokrotne mocowanie. To oznacza, że zamocowanie punktowe mechanicznymi łącznikami planuje się w równomiernym rozmieszczeniu na danej powierzchni oraz symetrycznym, patrząc na pojedyncze termoizolacyjne płyty. Odstępstwo może stanowić sytuacja, gdy przyjęty schemat związany z zamocowaniem nie pozwala na rozłożenie łączników tak samo na każdej z płyt. W takim wypadku co druga płyta będzie posiadać o jeden łącznik więcej, niż na płytach sąsiednich. Przykładowo układać się będzie naprzemiennie 6 sztuk oraz 8 sztuk na płytę. (program egzaminu na uprawnienia)
Płyty z mineralnej wełny
Mając do czynienia z płytą z wełny mineralnej, której wymiary wynoszą 60 cm na 100 cm rozmieszczenie łączników zmienia się, ponieważ dawałyby one za małą liczbę łączników, jakie przypadałyby na 1 m² ocieplenia. W takim wypadku zwiększa się ilość łączników do poziomu 5 sztuk na każdy metr kwadratowy. Należy jednak zwrócić uwagę, że wiele opracowań zaleca minimalną ilość łączników, która wynosi 6 szt./m², które rozmieszcza się przy płytach o wymiarach 50 na 100 cm. Takie działanie ma ograniczyć pojawianie się efektu materaca mając do czynienia z płytami o typie EPS. Efekt materaca polega na wyginaniu się izolacyjnych płyt wraz ze zmianami wilgotności oraz temperatury. Występuje on również po zamocowaniu płyt i wykonywaniu dalszych wykonawczych czynności ETICS. Na obszarze Polski także dla mineralnej wełny o typie płyta przyjmuje się minimalną ilość łączników na poziomie 6 sztuk na każdy metr kwadratowy. (uprawnienia budowlane kontakt)
Włókna lamelowej wełny
W lamelowej wełnie układ włókien i geometria wpływają na sposób, w jaki się ją przykleja. (uprawnienia budowlane 2022) Wykonuje się to całopowierzchniowo, czyli klej nakłada się na tzw. grzebień. Wełna lamelowa wykazuje dużą odporność na rozrywanie prostopadłymi siłami w stosunku do jej powierzchni, co jest spowodowane prostopadłym ułożeniem włókien. Najwyższym poziomem nośności związanym z wyrywaniem z podłoża i przeciąganiem przez ociepleniowy system wykazują się tworzywowe mechaniczne łączniki ze stalowym trzpieniem. Przechodzą one zwykle bezpośrednio przez termoizolacyjny materiał, który przykleja się do nośnego podłoża i kotwi się je w tym podłożu. (uprawnienia budowlane program)