Przeciekanie komina
Przejście komina poprzez warstwy dachu powinno dokładnie uszczelnić się. Należy mieć tu jednak na uwadze, że komin nie może być na sztywno związany z dachem. W każdej z tych konstrukcji należy pozostawić odpowiedni luz, jaki ułatwi wykonywanie mikroruchów podczas silnego wiatru, ciężaru śniegu, czy też w czasie pojawienia się termicznych naprężeń. Należy pamiętać, że komin jest raz zimny a raz ciepły. Pod wpływem promieni słonecznych dach nagrzewa się, a wraz z nocą ochładza. Zarówno jedna jak i druga konstrukcja wykonuje pracę, a połączenie ich nie może być wykonane na sztywno. Kiedy komin w dachu pokrytym dachówkami połączy się z pokryciem zaprawą, to takie uszczelnienie wcześniej albo później z pewnością pęknie.
Niepoprawna blacharska obróbka
Nieodpowiednie uszczelnienie wkoło komina, jakie nie jest trwałe sprawi, że woda przedostanie się do warstw dachu. W dalszym czasie ścieknie ona po ścianach na poddaszu. Poprawnie należy połączyć tu z kominem warstwę krycia wstępnego, jaką tworzy się z folii albo papy na deskowaniu. Z każdej ze stron wywija się je na komin, a styk dobrze uszczelnia się. Mając na uwadze papę można przykleić ją lepikiem, a folię dwustronną taśmą. Wkoło komina na pokryciu należy koniecznie stworzyć uszczelniające obróbki. Obróbka pionowa blacharska wkoło komina powinna cechować się odpowiednią wysokością. Oznacza to, że powinno się ją wyprowadzić na wysokość 15 do 20 cm i to z każdej ze stron komina.
Poziome obróbki blacharskie przy kominie
Podczas tworzenia blacharskiej obróbki komina należy mieć na uwadze to, że także poziomy fragment obróbki, jaki wsuwa się pod pokrycie, przede wszystkim od kalenicy nie może być zbyt krótki. W czasie pojawienia się ulewnego deszczu woda może ulegać spiętrzeniu za szerokim kominem. Wówczas dojdzie tu do pojawienia się efektu fali i woda trafi pod pokrycie dachowe. W czasie zimy z kolei za kominem może zalegać warstwa śniegu, co także nie jest korzystnym zjawiskiem. W konsekwencji pojawią się tu przecieki. Aby zapobiec takim sytuacjom należy ze szerokim kominem od kalenicowej strony stworzyć przeciwspadek albo kozubek. Jest to element trójkątny jaki sprawi, że woda będzie spływać w bok.
Zabetonowana rura w płycie
Kolejnym błędem, jaki będzie prowadzić do przeciekania komina jest zabetonowanie rury w betonowej górnej płycie oraz w płycie wspornikowej. W związku z brakiem możliwości rozszerzania się tu ceramiki, będzie prowadzić to do pęknięć. Często monterzy stykają się z problemem, jaki polega na poprawnym zamocowaniu stożka i odpowiednim docięciu ostatniej z rur. Na części komina, jaka znajduje się ponad dachem brak tynku oraz nieodpowiednie stworzenie dekarskiej obróbki sprawi, że podczas deszczów dojdzie w tych miejscach do przecieków. Podczas przeprowadzania montażowych prac należy koordynować je wraz z instalatorem. Kiedy spalinowy przewód będzie zabudowany, podczas awarii albo przecieku trudno będzie zlokalizować źródło, a sama naprawa będzie sprawiać kłopot i zarazem będzie kosztowna.