fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nośne podłoże w systemach ETICS

Stosując system ETICS podłoże może mieć w tym wypadku nośny charakter. Może nim być murowana ściana, betonowa, wylewana żelbetowa, albo też prefabrykowana, do których zalicza się również elementy powiązane z konstrukcyjną ścianą. Są to żelbetowe słupy, fakturowe płyty i osłonowe ściany. Patrząc na mechaniczne zamocowania w systemie ETICS nośne podłoże musi posiadać zdolność do przenoszenia sił oraz zewnętrznych działań, jakie mają miejsce na ociepleniu. W szczególności chodzi tu o oddziaływanie siły wiatry i ciężaru ocieplenia. Podłoże musi też spełniać zapisy ujęte w definicji zawartej w EAD 33019601-0604.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Nośne podłoże w systemach ETICS
Nośne podłoże w systemach ETICS

Projektowanie mechanicznych mocowań

Chcąc wykonać projekt mocowania mechanicznego należy na początku przyjąć założenie, że odpowiednim rozwiązaniem jest wielokrotne mocowanie. To oznacza, że zamocowanie punktowe mechanicznymi łącznikami planuje się w równomiernym rozmieszczeniu na danej powierzchni oraz symetrycznym, patrząc na pojedyncze termoizolacyjne płyty. Odstępstwo może stanowić sytuacja, gdy przyjęty schemat związany z zamocowaniem nie pozwala na rozłożenie łączników tak samo na każdej z płyt. W takim wypadku co druga płyta będzie posiadać o jeden łącznik więcej, niż na płytach sąsiednich. Przykładowo układać się będzie naprzemiennie 6 sztuk oraz 8 sztuk na płytę.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Płyty z mineralnej wełny

Mając do czynienia z płytą z wełny mineralnej, której wymiary wynoszą 60 cm na 100 cm rozmieszczenie łączników zmienia się, ponieważ dawałyby one za małą liczbę łączników, jakie przypadałyby na 1 m² ocieplenia. W takim wypadku zwiększa się ilość łączników do poziomu 5 sztuk na każdy metr kwadratowy. Należy jednak zwrócić uwagę, że wiele opracowań zaleca minimalną ilość łączników, która wynosi 6 szt./m², które rozmieszcza się przy płytach o wymiarach 50 na 100 cm. Takie działanie ma ograniczyć pojawianie się efektu materaca mając do czynienia z płytami o typie EPS. Efekt materaca polega na wyginaniu się izolacyjnych płyt wraz ze zmianami wilgotności oraz temperatury. Występuje on również po zamocowaniu płyt i wykonywaniu dalszych wykonawczych czynności ETICS. Na obszarze Polski także dla mineralnej wełny o typie płyta przyjmuje się minimalną ilość łączników na poziomie 6 sztuk na każdy metr kwadratowy. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Włókna lamelowej wełny

W lamelowej wełnie układ włókien i geometria wpływają na sposób, w jaki się ją przykleja.   (uprawnienia budowlane 2022) Wykonuje się to całopowierzchniowo, czyli klej nakłada się na tzw. grzebień. Wełna lamelowa wykazuje dużą odporność na rozrywanie prostopadłymi siłami w stosunku do jej powierzchni, co jest spowodowane prostopadłym ułożeniem włókien. Najwyższym poziomem nośności związanym z wyrywaniem z podłoża i przeciąganiem przez ociepleniowy system wykazują się tworzywowe mechaniczne łączniki ze stalowym trzpieniem. Przechodzą one zwykle bezpośrednio przez termoizolacyjny materiał, który przykleja się do nośnego podłoża i kotwi się je w tym podłożu.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com