fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Z uwagi na stopnie koordynacji modularnej wyróżnia się elementy budowlane skoordynowane po względem wymiarowym:

a) przestrzennie trójwymiarowo:

– wykorzystuje się ją dla bloków, pustaków, wbudowanych szaf i innych,

b) powierzchniowo (dwuwymiarowo):

– najczęściej stosowana koordynacja powierzchniowa okien, bram, płyt dachowych czy ściennych,

– stosuje się wtedy, kiedy stosowanie wymiaru modularnego w trzecim kierunku jest nieuzasadnione ekonomicznie,

c) liniowo (jednowymiarowo):

– dotyczy elementów, w których technicznie nieuzasadnione jest stosowanie koordynacji powierzchniowej, np. w dźwigarach dachowych czy przewodach instalacyjnych (uprawnienia budowlane 2021).

Elementy budowlane skoordynowane
Elementy budowlane skoordynowane

Multimoduły

Multimoduły są całkowitą krotnością modułu. Stanowią one wymiary podstawowo-modularne i często stosuje się wymiary uprzywilejowane. Wymiary te są wybierane w pewien sposób ze zbioru wymiarów. Dodatkowo ich zadaniem jest zapewnienie optymalnych możliwości doboru oraz wymienności materiałów i elementów w budownictwie.

Idealnym przykładem jest multimoduł 15M = 150 cm. Stosuje się go od dawna w budownictwie przemysłowym jako moduł przemysłowy. Do tego wymiaru dopasowane są:

– płyty dachowe,

– dźwigary strunobetonowe,

– dźwigary kablobetonowe.

Fakt, że ten wymiar jest tak uprzywilejowany, doprowadził do tego, że ograniczono liczbę elementów, które stosuje się w budynkach przemysłowych. Dzięki temu można je wymieniać, co w efekcie przyniosło oszczędności materiałowe i finansowe w skali państwa.

Aktualnie coraz chętniej stosuje się multimoduł M30 i M60. Dźwigary dachowe mają rozpiętość 18, 21, 24 i więcej metrów, a rozstaw słupów wynosi 6, 9 i 12 m.

Wymiarowanie

Wymiarowanie na rysunkach architektoniczno-budowlanych to przede wszystkim określenie wielkości obiektu bądź jego części (program na uprawnienia budowlane). Jednocześnie eliminuje się konieczność odczytywania wymiarów przez posługiwanie się podziałką lub na podstawie obliczeń. Podczas wymiarowania podaje się wyłącznie niezbędne wymiary.

System metryczny jest podstawą do wymiarowania. W przypadku rysunków orientacyjnych oraz sytuacyjnych wymiary są podawane w metrach, a ich dokładność wynosi do dwóch miejsc dziesiętnych po przecinku. W centymetrach bądź za pomocą modułu podaje się wymiary:

– na rysunkach do założeń techniczno-ekonomicznych,

– w projektach technicznych,

– w rysunkach roboczych.

Grubości linii wymiarowych powinny być zgodne z normą PN-70/B-01025. „Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych”. Muszą być one ciągłe. Znakami, które ograniczają odcinki na linii wymiarowej powinny być kropki albo krótkie kreski skośne poi kątem 45° do linii wymiarowej (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Budowa dróg

Im bardziej rozwijała się wymiana produktów między ludźmi, pojawiała się coraz większa potrzeba budowy dróg. Pierwsze sieci utwardzonych dróg powstały przed naszą erą w państwie chińskim, w Persji (Iran), w Egipcie i w Grecji. Jednak pierwszymi budowniczymi dróg w starożytności są Rzymianie. Ich drogi kamienne można spotkać do dnia dzisiejszego.

Kiedy upadło państwo rzymskie, rozwój dróg zahamował. Drogi, które nie były konserwowane, niszczały. W średniowieczu zaprzestano budować drogi urządzone. Powstawały trakty ziemne. Twarde drogi na nowo zaczęto budować dopiero w XVIII wieku. Pierwszą drogą o kamiennej nawierzchni była droga z Wiednia do Pragi.

Ruch na drogach został zmniejszony na skutek wynalezienia maszyny parowej i wprowadzenie kolei. Drogi odzyskały znaczenie komunikacyjne dopiero wtedy, kiedy dynamicznie rozwinął się pojazd samochodowy. Spowodowało to stały wzrost budownictwa drogowego. Nawierzchnia drogowa ulepszano i dopasowywano do coraz szybszego ruchu samochodowego.

Im więcej czasu mijało, tym ruch samochodowy było coraz bardziej intensywny. Wprowadzono do użytku samochody ciężarowe o dużej nośności, autobusy oraz pociągi drogowe. Z tego też powodu niewystarczające było ulepszanie trasy i nawierzchni dróg (program z aktami na uprawnienia budowlane). Powstała konieczność, żeby zacząć budować drogi, które przeznaczone by były tylko dla ruchu samochodowego (autostrady).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com