fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Czym są rynny?

Czym są rynny?

Rynny to koryta, które zostały umieszczone z nieznacznym od poziomu odchyleniem, przy okapach budynku. Główne zadanie rynien to odprowadzanie z dachu wody. Najbardziej właściwy materiał, do produkcji rynien to cynkowa blacha. Czarna stalowa blacha nie jest dobrym materiałem, ponieważ pomimo porycia jej farbą, szybko ulega rdzewieniu. Ocynkowana blacha stalowa nie jest także dobrym wyborem. Spływająca woda z dodatkiem piasku szybko zniszczy ochronną warstwę cynku i taka rynna zacznie rdzewieć. Mając do czynienia z miedzianymi pokryciami, często zastosowanie znajdują rynny miedziane. Podczas prac budowlanych możemy spotkać także rynny żelbetowe (uprawnienia budowlane). Są wykonane z prefabrykatów, które opierają się na wspornikach albo zostają wytworzone w gzymsie monolitycznym.

Czym są rynny
Czym są rynny?

Jaki jest najlepszy przekrój rynien?

Przekrój półkolisty jest najkorzystniejszym przekrojem metalowej rynny, Wpływ na to ma ilość materiału, jaki został zużyty na rynnę oraz szybkość w odpływie wody. Taki rodzaj przekroju jest najłatwiejszy do wykonania, a sam przekrój ulega najmniejszym odkształceniom (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Ważne, aby w rynnach nie występowały ostre blaszane krawędzie pomiędzy dnem a bocznymi ściankami. To właśnie w tym miejscu z biegiem lat materiał ulega zniszczeniom.

Co wpływa na wymiary rynny?

Przede wszystkim wymiary dotyczące rynien zależą od tego, jak wielka jest połać dachowa. Wpływ na wymiar ma także ilość koszy oraz długość. Im kosze są dłuższe, tym więcej wody napełnia rynnę w jednym z miejsc. Przyjęte normy mówią, że 1cm² poziomego rzutu połaci odwadnianej potrzebuje od 0,3 do 1m² przekroju rynny. Jeżeli przy dachu nie mamy koszy, liczbę można obniżyć do poziomu 0,5 cm². Aby wykonać poprawne obliczenia przekrojów rynien, należy dobrać odpowiedni zestaw spustowych rur (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Zastosowanie rynien

W normalnych budynkach stosuje się rynny o przekroju półkolistym oraz prostokątnym. Prostokątne mają podstawę 10 i 15 cm. Średnica rynien półkolistych wynosi odpowiednio 10, 15, 18 oraz 20 cm. Rynny o przekroju mniejszym od wyżej podanych są spotykane często m.in. w altanach, wybudówkach, małych budynkach czy mansardach. Ważne aby pamiętać, że rynny mające mały przekrój są często zawodne i nie spełniają poprawnie swoich funkcji. Zapełnione zostają często piaskiem, śmieciami, gałązkami, co utrudnia odpływ wody. Spadek w rynnach wynosi w granicach 0,5 -4-2%.

Rynny z tworzyw sztucznych

Ostatnio modne stały się rynny ze sztucznych tworzyw. Najbardziej popularne są rynny PCW (program z aktami na uprawnienia budowlane). Blacha powinna być odpowiedniej grubości, aby poszczególne odcinki w rynnie, pomiędzy uchwytami nie zniekształcały się pod ciężarem wody albo zatrzymującego się w rynnie śniegu. Przy rynnach ocynkowanych stalowych oraz cynkowych grubość powinna wynosić 06-4-0,7 mm. Przekrój rynien powinien być odpowiedni, aby podczas topniejącego śniegu lub przy gwałtownych opadach deszczu, nadmiar gromadzącej się wody na dachu był skutecznie odprowadzany. Jeżeli tak się nie stanie, na ścianach może powstać zawilgocenie, które będzie szkodliwe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com