fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zwiększona wydajność grzewczej instalacji po termomodernizacji

Przeprowadzenie termomodernizacji w budynku wpływa na obniżenie jego zapotrzebowania na ciepło oraz na obciążenie. Cieplna redukcja budynku powoduje, że zmieniają się warunki, w jakich pracuje obecny system ogrzewania w budynku.   (program egzaminu na uprawnienia)  Moc cieplna w znaczny sposób przewyższa poziom zapotrzebowania na ciepło. Instalacja ogrzewania centralnego pozostawiona bez zmian spowoduje, że komfort cieplny w budynku ulegnie obniżeniu, a oszczędności będą również mniejsze. Czasami w ekstremalnych przypadkach zdarza się, że hydrauliczna instalacja rozreguluje się. Stąd też pozostawienie instalacji ogrzewania centralnego w budynku w niezmiennym stanie, który objęty jest termomodernizacją to błędne działanie. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Zwiększona wydajność grzewczej instalacji po termomodernizacji
Zwiększona wydajność grzewczej instalacji po termomodernizacji

Wydajność instalacji

Obecnie istnieje kilka sposobów, które spowodują zwiększenie się poziomu wydajności instalacji przy stosunkowo niewielkim koszcie. Musi być tu jednak spełnione założenie, że techniczny ogólny stan instalacji oraz jej elementów głównych jest poprawny. Jednym ze sposobów jest użycie w centralnej instalacji ogrzewania mieszających zaworów. Ich zadanie polega na obniżeniu oraz uregulowaniu temperatury zasilającej grzejniki. Poprzez możliwość regulacji temperatury zasilania straty ciepła ulegną w znacznym stopniu zmniejszeniu, które to powstają przy przepływach w zasilających przewodach. Im różnica między temperaturą przewodów i otoczenia będzie mniejsza, tym mniej intensywnie będzie zachodzić wymiana ciepła. Istnieje tu też dodatkowo możliwość uzależnienia temperatury związanej z zasilaniem od zewnętrznych warunków. W ten sposób poprawie ulegnie cieplny komfort użytkowników.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Zawory przy instalacji

Zawory o typie VRG produkuje się w rozmiarach wynoszących do DN50. Stosuje się je w instalacji o grzewczej mocy wynoszącej nawet 260 kW. Kiedy mamy do czynienia z instalacją powyżej 260 kW w takim wypadku można skorzystać z zaworów o średnicy do wartości DN150. Są to obrotowe zawory 3F albo grzybkowe, które dają doskonałą precyzyjność w działaniu. Tego typu zawory pozwalają na swobodne ich użycie, przy obiektach o cieplnym obciążeniu wynoszącym 2500 kW. Każdy z wymienionych mieszających zaworów może posiadać w wyposażeniu siłownik, który pozwoli na bezobsługową i automatyczną pracę. Każdy z typów zaworów ma dedykowane odpowiednie siłowniki pod względem łatwości montowania oraz o odpowiedniej sile.  Dla ciepłych węzłów albo kotłowni wielorodzinnych budynków dodatkowym wyposażeniem mogą być zintegrowane sterowniki z siłownikami pochodzącymi z serii CRx. Są one bardzo łatwe w montażu oraz w eksploatowaniu. Pozwalają jednocześnie sterować niezależnie wieloma rodzajami obiegów. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Produkty ESBE

Wśród produktów ESBE, które przeznacza się do grzewczych instalacji można znaleźć wiele rozwiązań, jakie przygotowane są dla większych instalacji znajdujących się w wielorodzinnych budynkach. Jako przykład można wymienić uniwersalny rodzaj mieszających obrotowych zaworów o serii VRG130. Bardzo często montuje się je w domowych instalacjach. Ich zakres użycia jest jednak dużo większy. Przy domowych instalacjach pracujących zwykle ze źródłem ciepła o mocy 15 do 25 kW zastosowanie znajdują małe rozmiary zaworów DN20 do DN 25. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com