Zwiększenie grubości ścian celem ocieplenia
Z pewnością nie jeden raz zdarzyła się nam taka sytuacja, w której okazało się, że chcielibyśmy ocieplić nasze ściany zewnętrzne. Niestety, nie jest to możliwe działanie bez całkowitej ingerencji w ich grubość. Takie działanie musi być w pełni zgodne z prawem, aby nie narazić się na inspekcje nadzoru budowlanego. Sprawdźmy, jakie konsekwencje niesie za sobą takie działanie i jak to wygląda w świetle prawa. (uprawnienia budowlane cena)
Kwestia odstępstwa nieistotnego
W wielu przypadkach w zakresie zmiany grubości ścian zewnętrznych budynku mamy do czynienia z tzw. odstępstwem nieistotnym. Jest to zmiana, która niewątpliwie powinna być w odpowiedni sposób odznaczona w projekcie. Jednak nie do nas należy to zadanie, ponieważ powinien to zrobić sam projektant. W wielu przypadkach bywa przecież tak, że dopiero po budowie domu decydujemy się na zwiększenie grubości ścian. Bywa, że nie jest to jedyne działanie, ponieważ wielu z nas decyduje się także na całkowitą zmianę technologii, co jest naturalną konsekwencją zmiany grubości ścian. Takie projektowanie na nowo oczywiście nie pozostaje całkowicie bez konsekwencji. Warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które są w tym zakresie szczególnie istotne. (uprawnienia budowlane testy)
Uważaj na…
Pierwszą kwestią, na którą powinieneś szczególnie uważać podczas zwiększania grubości ścian jest to, aby zmiana ta nie spowodowała w jakikolwiek sposób niezgodności budowy z warunkami technicznymi. Mowa więc o tym, że decyzja o zwiększeniu grubości ścian nie powinna wpłynąć na przekroczenie dopuszczalnej odległości budynku od granicy sąsiada. Nie da się ukryć, że jest to najważniejsza zasada, której powinniśmy się trzymać, ponieważ najczęściej właśnie ona rodzi sąsiedzkie konflikty. Nie warto się więc absolutnie w tej kwestii narażać na nieprzyjemności. (uprawnienia budowlane 2023)
Kubatura budynku
Kolejną kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę przy zwiększaniu grubości ścian zewnętrznych budynku to fakt, by przy okazji niechcąco nie powiększyć kubatury budynku. Mowa więc o takim działaniu, które z punktu widzenia Prawa Budowlanego jest już odstąpieniem istotnym. Odstąpienie istotnie nieodłącznie wiąże się ze zmianą decyzji związaną z pozwoleniem na budowę. Jeżeli do takiej zmiany decyzji dojdzie, wówczas konieczne będzie dodatkowe wykonanie projektu budowlanego. W przypadku powiększenia kubatury budynku mamy więc do czynienia ze zmianą znacznie istotniejszą.
Zwiększenie grubości ściany przy granicy
Sytuacja najtrudniejsza, która może nas spotkać w związku ze zwiększeniem grubości ściany naszego budynku to taka sytuacja, w której będzie ona powiększona przy granicy w taki sposób, że obrys budynku wyjdzie poza granice danej działki. Nie będzie to zauważalne na pierwszy rzut oka, jednak jeżeli okaże się, że oko naszego sąsiada jest sokole, może on zaprotestować, co w konsekwencji może doprowadzić do zablokowania całości budowy domu. Nierzadko zdarza się, że takie sytuacje doprowadzają do uchylenia pozwolenia, które wydano na budowę inwestycji. Musimy wiedzieć, że wiąże się z tym także szereg innych, nieprzyjemnych konsekwencji. Raz wydana zgoda sąsiada już nigdy się nie powtórzy, a z pewnością nie w przypadku tej samej sprawy. Trzeba byłoby doprowadzić budowę do stanu zgodnego z prawem, a więc cofnąć wszystkie prace i doprowadzić do pierwotnej grubości ścian w naszym budynku, co jak wiemy, może okazać się niemożliwe. (uprawnienia budowlane segregator)