fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Połączenia o typie krokiew – murłata w rozporowych dachach

W dachowej więźbie wykonanie połączeń krokiew – murłata jest najważniejszym z połączeń. Poprawne ich zaprojektowanie oraz wykonanie wpływa na podparcie w całości dachowej konstrukcji. Kiedy dojdzie do awarii w takim połączeniu, wówczas należy dokonać rozbiórki całej dachowej więźby. Na początku w związku z tym warto dokonać identyfikacji dachowej więźby pod względem jej typu. Więźby można podzielić w związku z konstrukcyjnym układem na bezrozporowe oraz rozporowe. Chociaż granica jest umowna, to rozporowe schematy, które są w pewien sposób charakterystyczne powinny dać konstruktorowi do myślenia już na etapie związanym z dokonywaniem wymiarowania takiego rodzaju połączenia. Rozpór w dachowej więźbie oznacza siły poziome, które zwrócone są na zewnątrz danego budynku i oddziałują na murłatę w związku z pionowym obciążeniem. Rozpór pojawia się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z sklepieniami, kopułami i sklepieniami. (uprawnienia budowlane program) 

Połączenia o typie krokiew – murłata w rozporowych dachach
Połączenia o typie krokiew – murłata w rozporowych dachach

Poziome siły występujące w podporach

W podporach poziome siły mogą pochodzić np. w związku z poziomymi obciążeniami, jakimi jest własny ciężar czy śnieg. Poziom siły, jaką ma rozpór dachu zależy od czynników, takich jak statyczny schemat, wartość zewnętrznych obciążeń, stopień nachylenia połaci oraz od ciężaru pokrycia. Krokwiowe oraz krokwiowo – jętkowe więźby generują duże rozporowe siły. Tak samo jest w przypadku więźb, które podparte są tylko o murłaty, bez kalenicowych czy pośrednich płatwi. (uprawnienia budowlane)

Więźba o typie płatwiowo – kleszczowym

Taki rodzaj więźby w praktyce nie generuje żadnych poziomych sił. Pionowe obciążenia są tu również prawie niezauważalne,  ponieważ większość obciążeń przejmują słupy, które stanowią podporę dla płatwi.  (uprawnienia budowlane segregator )  Z krokwi przekazywanie obciążeń na murłatę jest na bardzo małym poziomie, dlatego też takie połączenia można tworzyć z wykorzystaniem ciesielskich wkrętów w murłatę poprzez krokiew. Wiązar krokwiowo – jętkowy cechuje się dużym stopniem rozporu, wynoszącym 17,5 kN. Takie obciążenie przekracza aż kilkakrotnie nośność połączeń z zastosowaniem ciesielskich wkrętów. Warto jednak zauważyć w tym miejscu, że wielu wykonawców nie dostrzega takich problemów, w związku z czym często dochodzi do awarii tak wykonanych dachów, które nie posiadają odpowiedniej nośności połączenia. Połączenie na ciesielski wkręt nie jest tu wystarczające. Warto zwrócić na nie uwagę, aby nie stosować bardzo ryzykownych rozwiązań. Wykorzystanie dobrych praktyk z pewnością sprawi, że połączenia będą odpowiednie, a dach nie będzie ulegał z tego powodu awariom.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Dachy krokwiowo – jętkowe

Patrząc na dach krokwiowo – jętkowy posiada on dodatkowe podpory, takie jak słupy i płatwie. Z tego względu obciążenie rozłożone zostaje na więcej podpór. W praktyce to słupy zajmują się przejmowaniem większości pionowych obciążeń pochodzących z dachu. Krokwiowo – jętkowy dach, podobnie jak dach krokwiowy na murłaty przenosi duży poziom rozporowych sił. Przy płatwiowo – kleszczowej konstrukcji, stosując podparcie w czterech z punktów, wiązary nie mają żadnych rozporowych reakcji. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com