Zastosowanie farb zmywalnych
Estetycznie wyglądające ściany to podstawa każdego wnętrza. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje farb zapewniające atrakcyjne kolory, fakturę, jak również łatwość w mycia zabrudzonych powierzchni. Farby plamoodporne poleca się szczególnie tam, gdzie najczęściej przebywają dzieci. Niestety, ale pomieszczenia takie są bardziej narażone na zabrudzenia po jedzeniu, błocie, czy np. po flamastrach. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Wśród ciekawych propozycji farb wyróżniamy farby, które można zmywać, a nawet szorować na mokro. Nazywa się je farbami plamoodpornymi, bo łatwo z nich zmyć większość plam.
Polecane są np. farby ceramiczne o właściwościach plamoodpornych, zazwyczaj mamy pewność, że usuniemy większość plam i zabrudzeń oraz kurzu. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Różne klasy farb plamoodpornych
Wśród farb wyróżniamy propozycje pierwszej klasy, są to farby odporne na szorowanie na mokro, drugiej klasy farby odporne na mycie, oraz trzeciej klasy farby odporne na tarcie na sucho.
Najbardziej popularne są farby ceramiczne i hybrydowe lateksowe. Są one szczególnie trwałe, odporne na uszkodzenia i tworzą piękne powłoki, można uzyskać atrakcyjne efekty w mieszkaniu. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Farby hybrydowe łączą ze sobą wysokogatunkową dyspersję akrylową, woski i kombinację innowacyjnych wypełniaczy sferycznych. Dzięki temu uzyskuje się szczególną odporność na plamy.
Farby hybrydowe
Farby hybrydowe wykorzystuje się do malowania ścian wewnętrznych, są bardzo trwałe. Pomalowana nimi warstwa tworzy powłokę ceramiczną, która jest hydrofobowa, odporna na zaplamienia i zabrudzenia. Dzięki tej powierzchni brud nie wnika w głąb, tylko zatrzymuje się na jej powierzchni, jest łatwy do usunięcia, wystarczy przetrzeć namoczoną w letniej wodzie ściereczką. Farby te posiadają właściwości hydrofobowe, które oznaczają, że chronią ściany przed plamami z soku, oleju, kawy, herbaty. Powierzchnie takie nie absorbują bowiem płynnych zabrudzeń, odpychają je od powierzchni. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)