fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zasady stosowane przy konstrukcji budynków monolitycznych

Konstrukcyjne układy przy monolitycznych budynkach wynikają zarówno z rozwiązań dotyczących rzutu budynku, jak i z założeń, jakie zostały przyjęte, mające charakter konstrukcyjno – wykonawczy. Patrząc na przestrzenną sztywność budynku, która oznacza sztywność w każdym kierunku, oraz odporność na skręty, można wyróżnić dwa elementy konstrukcji. Pierwszy to nośne i usztywniające ściany, które stanowią sztywne pionowe przepony (program z aktami na uprawnienia budowlane). Drugim elementem konstrukcji jest międzypiętrowy strop będący sztywną poziomą przeponą. Celem przestrzennej sztywności budynku jest bezpieczne przekazywanie obciążeń pionowych i poziomych na grunty.

Konstrukcje monolit
Konstrukcje monolit.jpg

Podłużne i poprzeczne ściany w podziemiu

W podziemnej części budynku zarówno podłużne, jak i poprzeczne ściany powinny powiązane być ze sobą na sztywno. Ściany powinny stworzyć jedną przestrzenną bryłę. Należy zwrócić uwagę, aby obciążenia od budynku były przekazywane w równomierny sposób za pomocą podstaw fundamentowych. Projektując ściany należy zwrócić uwagę na to, by kierować się statycznymi, wytrzymałościowymi, akustycznymi, cieplnymi i wilgotnościowymi warunkami. Patrząc na mocowanie ścian można wyróżnić różne schematy podparcia. Pierwszy to podparcie dwustronne – stropami od góry oraz od dołu (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Drugi schemat wskazuje trójstronne podparcie, czyli stropami i na jednej z krawędzi poprzeczną usztywniającą ścianą. Trzecim schematem jest podparcie czterostronne, które mówi o podparciu stropami i na pionowych krawędziach ścianami poprzecznymi.

Ściany usztywniające

Często ścianą usztywniającą jest zewnętrzna ściana, jeżeli jest samonośna lub nośna, i trwale połączona z konstrukcyjnymi ścianami. Za nośne ściany oraz usztywniające uważa się często wspornikowe belki, które utwierdza się w części budynku monolitycznej albo na fundamentach. Ściana przejmuje siły pionowe, takie jak własny ciężar, ciężar stropu, użytkowe obciążenia, uwzględniając przy tym mimośrodki. Ściana przejmuje także poziome siły, które są przekazywane ze stropów. Aby uznać ścianę za konstrukcyjną otwory nie mogą przekraczać 0,80 wysokości w pionowym kierunku i 0,40 szerokości w poziomym (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). W skrajnej części ściany jej szerokość nie powinna wynosić mniej niż 0,10 jej szerokości.

Zachowanie sztywności stropów

Żelbetowe stropy wykonywane na budowie, stropy z gotowych drobnych elementów, które łączą się w jedną płytę, jak i stropy wykonane z wielkowymiarowych elementów, które łączą się ze sobą, muszą stanowić sztywną przeponę, która przejmuje poziome siły. Te siły przekazuje się na usztywniające ściany. Strop musi opierać się o ścianę przy pomocy żelbetowego wieńca. W ten sposób poziome siły oddziałujące na budynek przekazuje się na wszystkie konstrukcyjne ściany (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com