fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje monolityczne stosowane w budynkach

Koncepcja o powstawaniu budynków na monolitycznych konstrukcjach, z wylewanych betonów w deskowania inwentarzowe opiera się na wykorzystaniu do tego celu urządzeń oraz agregatów na budowie, które służą do prefabrykacji żelbetowych elementów (uprawnienia budowlane). W ten sposób uniknie się tworzenia zakładu prefabrykacyjnego na placu budowy. Z drugiej strony koncepcja dotyczy zakładania monolitycznego przestrzennego ustroju.

Konstrukcje monolityczne
Konstrukcje monolityczne

Produkowanie konstrukcji

Wykonawcze przedsiębiorstwa, które posiadają w swoim wyposażeniu zestawy z deskowaniami oraz służące do nich urządzenia produkcyjne, pasujące do określonego typu konstrukcji, mogą je sami wykonywać i to na wysokim poziomie. Tworzenie konstrukcji odbywa się niezależnie od miejsca, gdzie znajduje się zakład zajmujący się prefabrykacją. Takie rozwiązanie wiąże się z oszczędnościami zarówno związanymi z kosztami transportu, jak i kosztami inwestycyjnymi dotyczącymi zakładu. Poziom związany z kosztami amortyzacyjnymi inwentarzowych dekowań oraz mechanicznych urządzeń jest ogromnym plusem, przy rezygnacji z prefabrykacji w specjalistycznych zakładach (testy uprawnienia budowlane).

Ekonomiczne projektowanie konstrukcji monolitycznych

Zastosowanie różnych rodzajów zbrojeń oraz różnych marek betonów w ściennych elementach budynków na wybranych kondygnacjach, proporcjonalnie do obciążeń, które są zróżnicowane powodują, że można ekonomicznie zaprojektować monolityczną konstrukcję. Projektując fundamentowe podpory takiej konstrukcji ma się większą swobodę. Łatwiej dostosować można rozwiązanie dotyczące fundamentów do warunków jakie panują na gruncie. Można także zastosować rozwiązanie funkcjonalne odnośnie kondygnacji na parterze i w podziemiu (program egzamin uprawnienia 2021). Eliminowanie konstrukcyjnych złącz w węzłach oraz wyeliminowanie dodatkowych zbrojeń elementów na pracę wykonywaną w warunkach produkcji, montażu, transportu, jest spowodowane oszczędniejszymi wskaźnikami dotyczącymi zużycia zbrojeniowej stali na jednostkę dotyczącą kubatury budynku. Chcąc wykonać konstrukcję monolityczną stosuje się zazwyczaj lżejszy sprzęt, niż w przypadku montażu wielkowymiarowych prefabrykatów.

Zalety konstrukcji monolitycznych

Konstrukcje przestrzenne monolityczne budynków mają wiele zalet, zarówno biorąc pod uwagę charakter konstrukcji, jak i wiele szczegółów dotyczących konstrukcji, które są ważne pod względem usprawnień w wykonawstwie. Stosowane połączenia monolityczne przy poszczególnych elementach budynku zapewniają współpracę przestrzenną dotyczącą przenoszenia obciążeń. Projekty dotyczące przekroju elementów budynku mogą zostać wykonane oszczędniej. Własny ciężar konstrukcji zmniejsza się, a stosunek użytkowych obciążeń do stałych jest bardziej korzystny. Stosowana przestrzenna sztywność monolitycznych budynków korzystnie wpływa na przenoszenie poziomych obciążeń związanych z wiatrem. To ważny aspekt przy wysokich budynkach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wymienione zalety powyżej powodują, że konstrukcje monolityczne są bardzo rozpowszechnione. Mają zastosowanie szczególnie w wysokich budynkach, ale także stosuje się je w niskich budowlach. Dzieje się tak, gdy wielkość dotycząca koncentracji zabudowy nie uzasadnia zastosowania prefabrykowanych konstrukcji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com