Zastosowanie
Powietrzne pompy ciepła powstały w odpowiedzi na ekologiczne potrzeby świata i środowiska. Dzięki nim można zmniejszyć emisję szkodliwych substancji i gazów. Poza tym przyczyniają się do niezależności użytkowników, oszczędzaniu energii, pieniędzy i są bezpieczne w użytkowaniu. Dzięki takim pompom można wpływać na wiele elementów budowli. Chodzi głównie o ogrzewanie, źródło energii oraz instalację grzewczą wewnętrzną. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Plusy powietrza jako źródła energii
W przypadku powietrza jako źródła energii odnawialnej można mówić w większości o plusach. Wybija się ono nawet przed inne źródła tego typu. Jego głównymi zaletami są takie cechy jak: (uprawnienia budowlane 2021)
- brak ograniczenia dostępu;
- dostępne dla każdego;
- istnieje nad gruntem;
- nie trzeba wykonywać specjalnych prac;
- unikanie wiercenia;
- brak potrzeb kopania w gruncie.
Zalety pomp powietrznych
Warto wymienić również kluczowe zalety samych pomp powietrza. Są one bardzo ważne, ponieważ górują nawet nad rozpowszechnioną już wśród zwykłych użytkowników fotowoltaiką. Kluczowe zalety takiego rozwiązania to: (program egzaminu na uprawnienia)
- brak wpływu na otoczenie i środowisko;
- minimalne nakłady na serwis;
- nie wpływa na otaczającą przyrodę;
- jest proekologiczne;
- zapewnia nieograniczoną ilość energii cieplnej;
- nie potrzeba zgody urzędowej do budowy i korzystania z zasobów naturalnych;
- brak wiercenia i kopania w gruncie;
- małe koszty przy montażu;
- bezpłatne i proste pozyskiwanie powietrza;
- nieograniczona dostępność energii przez cały sezon;
- brak dodatkowych kosztów spowodowanych pracami w gruncie.
Warto jeszcze dodać, że sam montaż pomp powietrznych jest bardzo szybki, ponieważ przebiega bez zbędnych prac ziemnych. To dodatkowo ogranicza koszty, które trzeba byłoby przeznaczyć na takie prace.
Pompy powietrzne a fotowoltaika
Można się zastanawiać, co się bardziej opłaca. Pompy powietrza czy montaż fotowoltaiki. W końcu obie opcje zapewniają dostęp do „niezależne i prywatnej” energii. W przypadku fotowoltaiki sytuacja jest ciut bardziej skomplikowana. (uprawnienia budowlane kontakt) Nie dość, że sam montaż jest bardziej skomplikowany, czasochłonny i droższy, to nie zawsze da się ją umiejscowić o dobrym miejscu. Aby fotowoltaika działa sprawnie musi mieć dostęp do promieni słonecznych (energii słonecznej). Oznacza to, że aby w pełni cieszyć się z efektów jej pracy, warto montować ją jedynie w dobrze oświetlonych miejscach. Odpadają, więc wszelkie tereny schowane w górach, lasach czy po prostu takie, w których rzadko kiedy pojawia się słońce na dłużej. (akty prawne uprawnienia budowlane)