fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wykorzystanie kruszyw przy budowie dróg

Budownictwo drogowe

Budownictwo drogowe stanowi gałąź branży budowlanej. Zajmuje się tworzeniem infrastruktury w postaci dróg, parkingów, chodników, placów, a także zaplecza otaczającego wyżej wymienione obiekty. Zakres działania budownictwa drogowego obejmuje także całokształt prac, które są związane ze szlakami komunikacyjnymi, po których poruszają się pojazdy i piesi. Jest to związanie nie tylko z dużym nakładem finansowym czy koniecznością dysponowania odpowiednimi narzędziami. Istotną kwestią jest także właściwe komponowanie materiałów lub surowców w drodze wydobywczej i produkcyjnej. Ważną rolę w procesie powstawania każdej drogi odgrywają kruszywa i masy ziemne. (uprawnienia budowlane program)

Wykorzystanie kruszyw przy budowie dróg
Wykorzystanie kruszyw przy budowie dróg

Jakie kruszywa są stosowane przy budowie dróg?

Kruszywa zaliczają się do materiałów o sypkiej strukturze, które mogą być pochodzenia mineralnego lub organicznego. Materiał wykorzystywany przy budowie dróg musi być dobrany w odpowiedni sposób, ponieważ kruszywa mogą różnić się od siebie pod względem różnych parametrów. Górna część nawierzchni drogowej zazwyczaj zawiera do 95% kruszywa. Przy dolnych warstw ten współczynnik jest mniejszy – do 87%. Niektóre inwestycje drogowe dolne warstwy są wykonane nawet w 100% z tego materiału. Ponadto kruszywo, które wykorzystuje się w górnych warstwach dróg, powinno odznaczać się odpornością na tarcia (np. materiały o charakterze łamanym).  Tym samym pochodzą one z źródeł naturalnych, co poprawia ich parametry techniczne. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Najpopularniejsze rodzaje kruszyw

Kruszywa dzieli się na różne rodzaje, jednak przy budowie dróg wykorzystywane są tylko dwa z nich. Pierwszym z nich jest kruszywo pochodzenia skalnego, które jest całkowicie naturalne. Do tej kategorii zaliczają się żwir i piasek, a także różnego rodzaju ich mieszanki. Drugi typ to kruszywa skalne łamane, takie jak kliniec lub tłuczeń. Dobór odpowiedniego materiału, który sprosta wymaganiom projektu, zależy od konkretnej drogi, która ma zostać zbudowana, m.in. jej przepustowości czy ilości pasów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podbudowa na bazie kruszcu

Podbudowa drogi, która jest zrobiona z naturalnego kruszywa, powinna odznaczać się właściwym uziarnieniem materiału, a także posiadać odpowiedni stopień wilgoci. Zbyt wysoki poziom wilgotności może spowodować, że podczas procesu zagęszczania woda może zostać zamknięta wewnątrz porów materiału, co w bezpośredni sposób wpływa na obniżenie jakości. Kruszowa łamane charakteryzuje się w tym względzie trochę lepszymi technicznymi parametrami, dzięki czemu możliwe jest jego użycie nie tylko w górnej, ale także w dolnej warstwie drogi. (program egzaminu na uprawnienia)

Dobór odpowiedniego kruszywa w głównej mierze jest uzależniony od konkretnego projektu drogi. Przyjęcie nieodpowiednich parametrów lub użycie materiału, który ma zbyt wysoką wilgotność, może poskutkować późniejszymi problemami z nawierzchnią, a nawet doprowadzić do jej pękania. To z kolei generuje naprawy oraz dodatkowe koszty. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com