fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kontrola związana z zagęszczaniem gruntów

Dynamiczna sonda przy wykonywaniu badań związanych z kontrolą zagęszczenia danego gruntu jest zupełnie nieprzydatna. Takie kontrole przeprowadza się za pomocą metod opartych na pomiarach gęstości w gruncie. Niewłaściwym działaniem jest wykorzystanie przy kontroli zagęszczania układanych naziemnych konstrukcji dynamicznej płyty albo płyt o typie VSS. Na warstwową powierzchnię przekazywana energia w związku z zmieniającymi się właściwościami reologicznymi gruntu w sferyczny sposób rozprzestrzenia się. W konsekwencji grunt zaczyna się przemieszczać w wielu kierunkach. Przy płycie posiadającej średnicę 30 cm do głębokości, jaka jest deklarowana w związku ze skuteczną kontrolą zagęszczania wynoszącej 0,5 m. przekazuje się maksymalnie 12% naprężeń, jakie przyłożone zostają do części górnej danej warstwy. (uprawnienia budowlane 2022)  

Kontrola związana z zagęszczaniem gruntów
Kontrola związana z zagęszczaniem gruntów

Przejęcie kontroli pomiarowej

W procedurach przejęcie kontroli przed dokonaniem właściwego pomiaru trzech uderzeń przy zastosowaniu ciężarka sprawia, że grunt dodatkowo dogęszcza się. Istniejący zagęszczeniowym stan warstwy ulega zmianie, którą należy sprawdzić. Nieliczne przeprowadzane kontrole odnośnie porównania wskaźników związanych z zagęszczeniem, uzyskanych poprzez zastosowanie metody związanej z pomiarem gęstości w oparciu o moduł wskazuje, że pojawiające się różnice zagęszczeniowych wskaźników wynoszą nawet 60%. To powoduje dyskwalifikację płyty PLT, jaka mogłaby być przydatna w celu wykonania kontroli, jak zagęszczony jest grunt.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Odczyty rejestratorów dynamicznej płyty

Określenie stanu związanego z zagęszczeniem warstwy nie może odbyć się za pomocą energii, jaka przekazywana jest na grunt przez płytę. (uprawnienia budowlane kontakt)   Przykładowo ma to miejsce na głębokości wynoszącej 0,4 do 0,5 metrów, gdzie dociera tam tylko od 12 do 17% przekierowywanej w pionowy sposób energii, jaka jest przykładana do podstawy danej płyty. W związku z tym nie można przyjąć, że odczyty rejestratorów dynamicznej płyty wiążą się z poziomem zagęszczenia gruntu, jaki się pod nią znajduje. Zarówno rozkład, jak i zasięg energii przykładanej do gruntu przez płytę podczas badania, oraz określany w związku z tym moduł związany ze ściśliwością odkształcenia E, mają bardzo mało wspólnego ze stanem gruntowego zagęszczenia na danych głębokościach warstw, jakie są kontrolowane.  (uprawnienia budowlane program) 

Naciski na płytę

Każdy rodzaj nacisku na płytę sprawia, że u jej podstawy wytwarza się sztywny rodzaj klina. Sprawia on, że część energii związanej z naciskiem zostaje przekierowana na boki, a kolejna nieznana część energii przechodzi w głąb sfery. Proporcje w takim rozdziale są zmienne, i zależą one od gęstości gruntu, jego wilgotności, spójności, a także od kąta wewnętrznego tarcia. W każdym przypadku są one odmienne i trudno w związku z tym je ustalić w jednoznaczny sposób. Inną nieprawidłowością podczas dokonywania ocen stanu zagęszczenia dynamiczną płytą jest niewiadoma ilość energii, jaka zostaje przekazana do środka warstwy kontrolowanej, gdzie zmniejsza się ona wraz z głębokością. W związku z tym można stwierdzić, że nie są prawdziwe informacje, jakie ujęto w instrukcji dynamicznych płyt odnośnie tego, że można za ich pomocą kontrolować warstwowe zagęszczenie, kiedy miąższość będzie wynosić do 50 cm. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com