fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drewno na budowę

Przy podjęciu tej niełatwej decyzji, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Należą do nich między innymi: właściwości drewna i jego podatność na obróbkę, koszty zakupu, wytrzymałość i trwałość. Modrzew charakteryzuje się właśnie wysoką wytrzymałością i trwałością. Co się z tym wiąże, jest niestety dość trudny w obróbce. Jego niewątpliwą zaletą jest duża odporność na grzyby i szkodniki. Sośnina jest tańsza niż modrzew, ale posiada dużo sęków. Świerk z kolei ma ich mniej, ale trudniej się go impregnuje. Jest także mniej trwały od sosny (uprawnienia budowlane egzamin). Najrzadziej wybierana jest jodła, co za tym idzie niełatwo znajdziemy ją na tartakach. Ten rodzaj drewna króluje na terenach górskich. Z wyglądu jodła niewiele różni się od świerku, dlatego też nierzadko zdarzają się pomyłki podczas zakupu. Jodła podobnie jak wcześniej wymienione rodzaje drewna, posiada swoje plusy i minusy. Jest trudna do impregnowania i mniej wytrzymała, za to posiada małą ilość żywicy i jest stosunkowo lekka po wysuszeniu (uprawnienia budowlane elektryczne).

Wybór rodzaju drewna na budowę
Wybór rodzaju drewna na budowę

Drewno konstrukcyjne

Najczęściej wybieraną formą drewna do konstrukcji jest tarcica obrzynana, czyli tarcica o obrobionych czterech bokach i przekroju prostokąta. Tarcicę iglastą obrzynaną dzieli się na deski, bale, łaty,listwy, belki oraz krawędziaki, podczas gdy z tarcicy liściastej pozyskiwane są krawędziaki, belki i graniaki. Tarcica posiada drugą klasę jakości, co można poznać po oznaczeniu drewna kolorem zielonym. Suszona jest na powietrzu i wytrzymuje zginanie dla drewna o wilgotności 12% od C18- C40 (uprawnienia budowlane testy program).

Proces suszenia drewna

Przy budowaniu więźby niezwykle ważne jest użycie suchego drewna.Wilgotne drewno podatne jest na różnego rodzaju odkształcenia. Konstrukcja z niedosuszonego drewna mogłaby więc ulec deformacji. Przeciętna wilgotność drewna, które ma zostać użyte na więźbę wynosi około 15%. Najlepiej, gdy jest ona utrzymana na granicy 7 do 13 %. Suche drewno jest o ponad połowę bardziej wytrzymałe od wilgotnego. Wspomniane wcześniej suszenie komorowe zapewnia możliwie najlepsze efekty, nieporównywalne z suszeniem tradycyjnym. Zdecydowanie lepiej jest w tym przypadku zainwestować w jakość i wybrać odpowiednio przygotowane, suche drewno, którego wilgotność należy wcześniej zmierzyć wilgotnościomierzem dostępnym na większości tartaków (uprawnienia architektoniczne).

Wybór tarcicy na więźbę

Do budowy drewnianej konstrukcji nośnej dachu najczęściej wykorzystuje się tarcicę w przedziale od C 24 do C 27. Tarcica, która jest komorowo strugana i suszona uważana jest za luksusową. Metoda ta polega na suszeniu drewna w komorach w temp. Około 75 stopni Celsjusza. Powoduje to, że wilgotność drewna spada do poziomu poniżej 12 procent. Taki wynik jest trudno osiągalny podczas naturalnego suszenia. W ten sam sposób pozyskiwane jest drewno KVH (jego wilgotność nie przekracza 15%), czyli tarcica klejona wzdłuż na mikrowczepy. Metoda ta pozwala na uzyskiwanie elementów o długości do 16 metrów. Najlepiej jakościowo wypada tarcica czterostronnie strugana, suszona w komorach o wilgotności poniżej 12 procent (uprawnienia budowlane przepisy).

Przygotowanie więźby

Tartak to miejsce pierwszego wyboru podczas poszukiwania więźby. W tym miejscu można zamówić wcześniej wybrane elementy o konkretnych przekrojach. Możliwe jest także indywidualne docięcie elementów według projektu. Więźba do składania charakteryzuje się tym, że możemy złożyć jej elementy tworząc w ten sposób konstrukcję dachu. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie. Podczas przygotowania więźby należy kierować się uważnością i nie pomijać żadnych szczegółów oraz trzymać się projektu. Niestety zdarza się tak, że projekt nie opisuje wszystkich detali, brakuje w nim odpowiedniego rozmieszczenia otworów czy rozrysowania połączeń ciesielskich (uprawnienia budowlane egzamin ustny).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com