fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybór odpowiedniej pompy ciepła

W ciągu ostatnich lat technologia związana z pompami ciepła podbija rynek związany z ogrzewaniem na terenie Polski. Nie jest to dziwne, ponieważ taka technologia to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także wybierając je ograniczamy koszty związane z ogrzewaniem. Za pomocą pomp ciepła można ogrzać budynek, ale też podgrzać ciepłą użytkową wodę. Wybranie odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb jest jednak dość trudnym procesem, który wymaga od nas posiadania wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Jest to proces, który stanowi najważniejszy z etapów podczas całkowitej inwestycji. Dokonanie wyboru rozwiązania będzie mieć istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Warto w związku z tym przybliżyć sobie takie informacje jak czym jest pompa ciepła, jak działa i dlaczego wybór odpowiedniej mocy dla pompy jest ważny. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła
Wybór odpowiedniej pompy ciepła

Wydajność cieplnej pompy

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że najbardziej popularnym typem pomp ciepła jest pompa powietrze – woda. To oznacza, że naturalnym źródłem ciepła jest zewnętrzne powietrze, a miejscem centralnym, gdzie przekazuje się ciepło to woda znajdująca się w instalacji grzewczej budynku. Liczba związana z jednostką ciepła, jaką generuje jednostka elektrycznej energii dostarczanej do cieplnej pompy zależy przede wszystkim od takich czynników jak temperatura, do której trzeba doprowadzić wodę w grzewczej instalacji oraz aktualny poziom temperatury zewnętrznego powietrza.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Działanie pompy ciepła

Proces związany z działaniem pompy ciepła jest wydajniejszy, niż w przypadku procesu działania klimatyzacji czy lodówki.   (uprawnienia budowlane program) Do zalet związanych z działaniem pompy ciepła można zaliczyć fakt, że większość potrzebnej energii do ogrzania danego budynku pochodzi ze źródła naturalnego ciepła, jakim jest grunt, woda czy powietrze. Jedynie część energii pochodzi z elektrycznej energii. Jeżeli dokonamy odpowiedniego doboru pompy ciepła, w takim wypadku może ona pobierać energię ze źródła naturalnego nawet do 70-80%, a z energii elektrycznej od 20 do 30%. W związku z tym ogrzewając budynek odpowiednio dobraną cieplną pompą z pojedynczej jednostki elektrycznej energii, jaką pobiera pompa otrzymuje się od 3 do 4, a nawet więcej jednostek cieplnej energii. Pompa ciepła osiąga sprawność na poziomie kilkaset procent, ponieważ generuje więcej cieplnych jednostek, niż pobiera z elektrycznej energii. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wykorzystanie pompy ciepła

Pompa ciepła to technologia, jaką stosuje się już od wielu lat i to na całym świecie. Wykorzystuje się ją do tego, aby wydajnie dostarczała ciepło i ciepłą wodę do budynków, a mając na uwadze nowoczesne rozwiązania stosuje się ją również do chłodzenia. Pompę ciepła można porównać do klimatyzatorów bądź lodówek, ponieważ fizyczne procesy jakie w niej zachodzą są podobne do tych urządzeń. Elektryczna energia, którą dostarcza się do nich ma na celu usunąć ciepło z wyznaczonej przestrzeni. Mając na uwadze pompy ciepła elektryczna energia zostaje dostarczona do niej w celu przepompowania ciepła z danego źródła do systemu grzewczego w danym budynku. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com