Wybór odpowiedniej pompy ciepła
W ciągu ostatnich lat technologia związana z pompami ciepła podbija rynek ogrzewania w Polsce. Nie jest to dziwne, ponieważ taka technologia to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Za pomocą pomp ciepła można ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Wybranie odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb jest jednak trudnym procesem, który wymaga wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Podczas dokonywania wyboru najlepszej pompy centralnego ogrzewania trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak wysoka trwałość i niezawodność obiegowej pompy. Zakup taniej pompy ciepła, która po roku czy dwóch będzie wymagała wymiany, jest tylko pozornym zyskiem. Biorąc pod uwagę długość sezonu grzewczego w naszym klimacie, trwającego zwykle około pół roku, obiegowa pompa musi sprostać temu wymaganiu. Dokonanie właściwego wyboru będzie miało istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego systemu, dlatego warto przybliżyć sobie informacje o tym, czym jest pompa ciepła, jak działa i dlaczego wybór odpowiedniej mocy oraz innych parametrów jest ważny. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Wydajność cieplnej pompy
Warto zaznaczyć w tym miejscu, że najbardziej popularnym typem pomp ciepła jest pompa powietrze – woda. To oznacza, że naturalnym źródłem ciepła jest zewnętrzne powietrze, a miejscem centralnym, gdzie przekazuje się ciepło to woda znajdująca się w instalacji grzewczej budynku. Liczba związana z jednostką ciepła, jaką generuje jednostka elektrycznej energii dostarczanej do cieplnej pompy zależy przede wszystkim od takich czynników jak temperatura, do której trzeba doprowadzić wodę w grzewczej instalacji oraz aktualny poziom temperatury zewnętrznego powietrza. (program egzaminu na uprawnienia)
Działanie pompy ciepła
Proces związany z działaniem pompy ciepła jest wydajniejszy, niż w przypadku procesu działania klimatyzacji czy lodówki. (uprawnienia budowlane program) Do zalet związanych z działaniem pompy ciepła można zaliczyć fakt, że większość potrzebnej energii do ogrzania danego budynku pochodzi ze źródła naturalnego ciepła, jakim jest grunt, woda czy powietrze. Jedynie część energii pochodzi z elektrycznej energii. Jeżeli dokonamy odpowiedniego doboru pompy ciepła, w takim wypadku może ona pobierać energię ze źródła naturalnego nawet do 70-80%, a z energii elektrycznej od 20 do 30%. W związku z tym ogrzewając budynek odpowiednio dobraną cieplną pompą z pojedynczej jednostki elektrycznej energii, jaką pobiera pompa otrzymuje się od 3 do 4, a nawet więcej jednostek cieplnej energii. Pompa ciepła osiąga sprawność na poziomie kilkaset procent, ponieważ generuje więcej cieplnych jednostek, niż pobiera z elektrycznej energii. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wykorzystanie pompy ciepła
Pompa ciepła to technologia, jaką stosuje się już od wielu lat i to na całym świecie. Wykorzystuje się ją do tego, aby wydajnie dostarczała ciepło i ciepłą wodę do budynków, a mając na uwadze nowoczesne rozwiązania stosuje się ją również do chłodzenia. Pompę ciepła można porównać do klimatyzatorów bądź lodówek, ponieważ fizyczne procesy jakie w niej zachodzą są podobne do tych urządzeń. Elektryczna energia, którą dostarcza się do nich ma na celu usunąć ciepło z wyznaczonej przestrzeni. Mając na uwadze pompy ciepła elektryczna energia zostaje dostarczona do niej w celu przepompowania ciepła z danego źródła do systemu grzewczego w danym budynku. (uprawnienia budowlane 2022)
Parametry pompy obiegowej
Podczas wyboru obiegowej pompy powinna ona spełniać klika ważnych wymagań. Jest to m.in. długość montażowa. W grzewczej instalacji w jednorodzinnym budownictwie stosuje się zwykle kilka obiegowych pomp o długości montażowej 180 mm oraz 130 mm. Znacznie większy wybór mamy tu w przypadku długości 180 mm. Kolejnym ważnym wymaganiem jest wydajność obiegowej pompy. Wartość tą podaje się w m3/h i za jej pomocą można określić, jaka ilość wody jest podawana przez pompę w jednostce czasu, którą jest godzina. Kiedy ilość tej wody będzie za mała, wówczas grzejniki otrzymują mniejszą ilość ciepła. Niemożliwe stanie się tu wówczas utrzymanie przyjętej temperatury w pomieszczeniach. Za duży przepływ z kolei spowoduje szybkie przepływanie wody i woda wróci do kotła praktycznie nieschłodzona. uprawnienia budowlane testy
Pozostałe parametry dla pompy obiegowej
Nie bez znaczenia podczas wyboru obiegowej pompy jest wysokość pomieszczenia. W tym wypadku wskazuje ona na zdolność pompy do wykonania określonych przepływowych oporów. Wpływ ma tu opór przepływu w rurach wody, zawory regulacyjne oraz grzejniki. Nie ma to jednak bezpośrednio związku z wysokością budynku oraz z odległością między kotłem a najwyższym grzejnikiem. Zakupując obiegową pompę z nadmierną ilością możliwości nie jest tu uzasadnione, gdyż może to prowadzić do pisków, szumów w zaworach, a także do trudności podczas jej regulacji. Trzeba także mieć tu na względzie, że im pompa będzie większa, tym większy będzie tu poziom generowanego hałasu. Ważny w tym miejscu jest tez pobór mocy, gdyż parametr ten ma znaczący wpływ na koszty związane z eksploatacją całkowitej instalacji. ( uprawnienia budowlane )
Podział pomp w związku z regulacją
Patrząc na możliwość regulacji pompy obiegowe dzielą się na pompy obiegowe jednostopniowe, wielostopniowe, elektronicznie regulowane oraz wysokowydajne pompy grzewcze. Jednostopniowe pompy obiegowe to najstarsze z modeli. Nie można ich regulować i wykonują one swoją pracę ze stałą mocą. Pompy obiegowe wielostopniowe dają się regulować, ale swoją pracę wykonują zgodnie z zadaną dla nich wartością. Obiegowe pompy elektronicznie regulowane to automatyczne rodzaje pomp, jakie dopasowują swą moc do ustawień termostatów znajdujących się na grzejnikach, jak i do zewnętrznej temperatury. Wysokowydajna pompa grzewcza dopasowuje automatycznie liczbę obrotów do zapotrzebowania rzeczywistego na ciepło. Można ją też bezstopniowo regulować. uprawnienia budowlane koszt