fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wszystko o dachach

Dach to najważniejszy element domu, który zamyka go z góry. Jego podstawowa funkcja to ochrona budynku przed wiatrem, temperaturą i opadami. Dach składa się z dwóch elementów: pokrycia oraz konstrukcji nośnej. Pokrycie ma zazwyczaj warstwę izolacyjną oraz podkład. Za izolację może posłużyć słoma, trzcina, papa, deski, blacha, eternit, tworzywo sztuczne, szkło, a także dachówki (uprawnienia budowlane). Podkładem mogą być m.in. płyty wiórowo – cementowe, deski, beton, łaty. W zależności od materiału, z jakiego jest zrobiona warstwa izolacyjna, można określić nazwę pokrycia. Większość dachów posiada dodatkowo rury spustowe i orynnowanie.

Wszystko o dachach

Kosze dachowe

Odpowiednio do stopnia pochylenia dachu, stosuje się różne kosze dachowe. Tam, gdzie występują częste opady deszczu i śniegu zastosowanie znajdą strome dachy, które ułatwią odprowadzenie wody. Jeżeli budujemy budynek w klimacie, gdzie opady są rzadkie, można zastosować bardziej płaski dach. Płaski dach, który jest wadliwie wykonany przecieka i przemarza. Jeżeli dodatkowo robimy komin na takim dachu, jest on znacznie mniejszy i w konsekwencji ciąg w kominie jest niewystarczający. Płaskie dachy nazywamy greckimi, natomiast spadziste noszą nazwę dachów gotyckich (testy 2021 uprawnienia). Przy wyborze dachu należy skupić się na konstrukcji budynku. Mając do dyspozycji poddasze użytkowe, warto pomyśleć o dachu bardziej załamanym. Takie poddasze nazywa się przestrzenią pod skośnym dachem. Jeżeli dach jest płaski, nazywa się go stropodachem. Dach użytkowy dla ludzi to taras.

Połacie dachu

Mówiąc o połaciach dachu możemy wyróżnić kilka linii ograniczających. Pierwszą z nich jest okap – to krawędź pozioma połaci, która jest najniższa. Kolejną jest kalenica, czyli grzbiet. Kalenica to górna krawędź, którą znajdziemy w połaci. Naroże, nazywane także narożną krawędzią, to określenie przecięcia się pod wypukłym kątem dwóch połaci. Linią ograniczającą jest także kosz, czyli linia koszowa, która przecinając dwie połacie tworzy kąt wklęsły. Ostatnią linią, jaką należy wyróżnić, to szczytowa krawędź, która ogranicza połaci od szczytu pionowego ściany.

To, jak pochylony jest dach wyraża się za pomocą stopni lub tangensa (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wartości podaje się zazwyczaj w procentach. Pochylenie dachu zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim ogromny wpływ na to ma materiał, jaki został użyty.

Co może być konstrukcją nośną?

W dawnych czasach konstrukcje nośne były wykonywane z drewna i łączone za pomocą wiązań. To właśnie stąd wzięła się nazwa „więźba dachowa” (uprawnienia budowlane – egzamin). Obecnie konstrukcję nośną stanowią belki złożone, łuki, ramownice z drewna albo ze stali, zespoły ceramiczno – żelbetowe i żelbetowe, a także wiązary ciesielskie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com