fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wskaźnik intensywności zabudowy

Wskaźnik intensywności zabudowy

Wskaźnik intensywności zabudowy jest to nic innego jak stosunek powierzchni budynków do powierzchni gruntów na określonym terenie. Za określenie zarówno minimalnej, jak i maksymalnej intensywności zabudowy odpowiedzialne są miejscowe plany zagospodarowania terenu. Sprawdźmy, czym jeszcze charakteryzuje się taki wskaźnik. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wskaźnik intensywności zabudowy

Jaki wskaźnik?

Zapoznanie się ze wskaźnikiem intensywności zabudowy leży w gestii inwestora. To on ma obowiązek się z nim zapoznać i wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski tak, by miały swoje rzeczywiste odzwierciedlenie. Jeżeli chodzi o wartość wskaźnika intensywności to wyraża ona stosunek sumy wszystkich kondygnacji naziemnych budynków, które znajdują się na danej działce do jej powierzchni. W tym przypadku nie wlicza się podziemnych kondygnacji, natomiast wliczeniu podlegają sumy powierzchni kondygnacji naziemnych. Dzięki zapoznaniu się inwestora z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będziemy wiedzieć, na jaki metraż domu można sobie pozwolić na danej działce, którą zakupiliśmy. Ta kwestia więc ma kluczowe dla nas znaczenie.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Definicje

Niezbędnymi definicjami, które powinniśmy poznać podczas zapoznawania się ze wskaźnikiem intensywności zabudowy są między innymi te dotyczące nieprzekraczalnej linii zabudowy. Określa się ją jako linię, która ogranicza obszar, poza którym nie jest możliwe wznoszenie budynków. Inną definicją, którą warto znać jest obowiązująca linia zabudowy. Jest to linia, która wymaga postawienia frontowej ściany budynku lub innej budowli. Pamiętajmy, że sam plan zagospodarowania przestrzennego bądź warunki zabudowy określają inne, ważne wytyczne. Jedną z nich może być np. kwestia kolorystyki dachów budynków. Jeżeli nie weźmiemy takich aspektów pod uwagę, nie uda nam się na danym terenie postawić domu. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o wszelkie szczegóły, by postawiony dom był w pełni zgodny z przepisami prawa.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Maksymalna powierzchnia zabudowy

Każda działka ma swoją maksymalną powierzchnię zabudowy. (uprawnienia budowlane program)   Błędnie panującym przekonaniem jest to, które wyznacza możliwość wybudowania tak dużego domu, jak duża jest działka. Podobnie jest w przypadku małej działki i małego domu. W praktyce na dużej działce niekoniecznie zawsze stanie duży dom, a na małej działce mały. Mowa przede wszystkim o tym, że istnieje szereg wytycznych i ograniczeń. Mowa przede wszystkim o tym, że niektóre części działki muszą być biologicznie czynne, natomiast niektóre części roślinnością. Ważne jest także wzięcie pod uwagę maksymalnej powierzchni zabudowy, ponieważ nawet te powierzchniowo małych rozmiarów wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Ważne jest, aby inwestor odpowiednio stosował się do zaleceń, które znajdują się w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Nie jest jednak tak, że takich planów zagospodarowania przestrzennego nie da się podważyć. Ważne jest także wskazanie informacji w planie na temat tego, jaki jest wskaźnik intensywności zabudowy. Jeżeli takich informacji w planie nie ma, możemy podważyć taki plan zagospodarowania przestrzennego. W nim znaleźć może się także minimalna wielkość działek, które znajdują się na wskazanym terenie.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com