fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace w niskich temperaturach

Wszelkiego typu prace murarskie powinny być realizowane w temperaturze otoczenia od 5 do 25 stopni Celsjusza. W przypadku wykonywania takich prac w temperaturze mniejszej niż 5 stopni Celsjusza pojawiają się dodatkowe problemy, które łączą się z ryzykiem i większymi nakładami finansowymi. (segregator egzamin ustny uprawnienia) W przypadkach obniżonej temperatury proces hydracji spoiwa cementowego w zaprawie jest znacznie spowolniony. Przy pracach na temperaturach poniżej zera istnieje szansa, że proces hydracji pełni się zatrzyma. To oznacza, że woda w zaczynie cementowym zamarznie, a to prowadzi do bezpośredniej destrukcji struktury. (uprawnienia budowlane 2022)

Budownictwa, a temperatury poniżej 0
Budownictwa, a temperatury poniżej 0

Problemy finansowe

Gdy temperatury spadają poniżej 10 stopni, sytuacja nie jest kolorowa. I nie chodzi tutaj o prowadzenie całej budowy w takiej temperaturze. Wystarczą trzy dni, gdy temperatura ma mniej niż wspomniana powyżej ilość stopni Celsjusza, a istnieje spore ryzyko podczas prowadzenia robót. To wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Pieniądze przeznacza się na stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, domieszek czy też do wprowadzania dodatkowych procedur. (program egzaminu na uprawnienia)

Temperatura -15 stopni

Wyżej pisaliśmy o temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza, a co nie spadnie ona jedynie poniżej 0, a nawet poniżej 15? Wedle większości firm budowanie w takiej sytuacji jest nieekonomiczne i trudne techniczne. Ilość pieniędzy i zabiegów, które należy wykonać w tak niskiej temperaturze, jest znacznie większa niż normalne koszty realizacji. W takich sytuacjach należy zrezygnować z kontynuacji budowy, a postawić na pielęgnację betonu. Należy zadbać o ochronę przed zamarznięciem materiału przez co najmniej 24 godziny. (uprawnienia budowlane kontakt)

Sposoby pracy w niskich temperaturach

Mimo tego, że praca w zimnie i mrozie nie sprzyja ani budowlańcom, ani samej budowli, czasami nie da się inaczej. Wiele firm z uwagi na harmonogramy decydują się na podjęcie działań w takich warunkach. Czasami ogromne koszty, które trzeba przeznaczyć na dodatkowe materiały i środki, są i tak mniejsze niż kary za niedotrzymanie terminu. W tym celu można ratować się na kilka sposobów. Instrukcja ITB podaje pięć metod, w których powinny być wykonywane prace murarskie w niskich temperaturach: (akty prawne uprawnienia budowlane)

  1. Zachowanie ciepła murów,
  2. Podgrzewanie murów,
  3. Murowanie w cieplakach,
  4. Zimne składniki,
  5. Zamrażanie.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com