fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Woda w instalacjach wewnętrznych

Biorąc poranny prysznic wiele osób spuszcza zimną wodę bezpośrednio do odpływu nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób woda jest marnowana. Patrząc na wymogi ujęte w przepisach, które dopuszczają w z ciepłą wodą obecność wody stojącej bez cyrkulacji na poziomie 3 dm³, za każdym razem wychłodzona woda spuszczana do kanalizacji na tym poziomie jest zmarnowana. Do takiej sytuacji nie doszłoby, jeżeli cała instalacja posiadałaby cyrkulację ciepłej wody. Patrząc jednak na miejsce, w jakim zlokalizowane są liczniki zużycia ciepłej wody, a ma to miejsce zazwyczaj poza mieszkaniem co sprawia, że występują w rurach duże odcinki wychładzanej wody. Nie obejmuje to domów jednorodzinnych, ponieważ nie ma w nich wodomierzy dla danych łazienek, i  związku z tym można zapewnić cyrkulację ciepłej wody do każdego z punktu poboru. Na terenie miast z kolei występuje wiele budynków wielorodzinnych i problem związany z płynącą wychłodzoną wodą zamiast ciepłej wody jest powszechny dla mieszkańców.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Woda w instalacjach wewnętrznych
Woda w instalacjach wewnętrznych

Rozwiązanie od firmy NEES Technology

Firma pochodząca z Hiszpanii NESS Technology przestawiła ciekawy sposób na wyeliminowania zjawiska wychładzającej się wody i marnowanie jej. Rozwiązane to polega na montażu gotowych urządzeń. W związku z tym, że na hiszpańskim rynku stojąca w rurach ciepła woda może osiągać pojemność na poziomie 6 dm³, oczekiwania w związku z zastosowaniem takiego rozwiązania mogą przynosić aż dwukrotnie więcej oszczędności, niż miałoby to miejsce na terenie Polski. Ideą NESS Technology jest wykorzystanie dodatkowej cieplnej cyrkulacji, jaka zostaje wymuszona poprzez zastosowanie lokalnego pogrzewacza i najdalszego poborowego punktu wody, korzystając z linii wody zimnej, jako cyrkulacyjny przewód. W związku z cyrkulacją zastosowano układ mikropompowy na linii zimnej wody, która zasila lokalny podgrzewacz i by-pass na punkcie poboru najdalszym dla ciepłej wody. Dodatkowo korzysta się z przycisku, który załącza mikrocyrkulację oraz z czujnika poziomu temperatury ciepłej wody w punkcie najdalszym związanym z poborem wody.  (uprawnienia budowlane 2022)

Cechy wyróżniające rozwiązanie od firmy NESS Technology

Do podstawowej cechy zastosowane rozwiązania od hiszpańskiej firmy jest to, że zapewnia ono mikrocyrkulację ciepłej wody nawet w najdalszych punktach związanych z odbiorem lokalnej instalacji.  (uprawnienia budowlane program) Ma to miejsce również w przypadku, gdy brakuje otwarcia baterii oraz miejsca poboru ciepłej wody. Bardzo ważne jest tu zabezpieczenie  ciepłej wody przed poborem z centralnego systemu poza tym, co wskazuje wodomierz ciepłej wody. W związku z zapewnieniem cyrkulacji ciepłej wody wodomierz niekiedy umieszcza się w znacznie dalszej odległości od lokalu, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego układu bez zastosowania mikrocyrkulacji, gdzie występuje limit odległości na poziomie 3 dm².  (program egzaminu na uprawnienia)  

Uruchamianie urządzenia

Użytkownik stosując nowe rozwiązanie naciska przycisk, za pomocą którego uruchamia się mikrocyrkulacja, kiedy w najdalszym punkcje temperatura wody ciepłej osiąga pożądaną wartość. Znajdująca się na przycisku kontrolka daje wizualną informację dla użytkownika, że ciepła woda osiągnęła temperaturę na odpowiednim poziomie. Po jej uzyskaniu cyrkulacyjna pompa wyłącza się, a użytkownik odkręcając wodę ma od razu ją od razu ciepłą.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com