Moda na fotowoltaikę
Fotowoltaika stała się bardzo modna i zdaje się, że na długo zagości w naszych domach. Często przy wyborze paneli fotowoltaicznych decydujemy się na nie, koncentrując się na względach estetycznych. Niestety…prawie jak w każdym przypadku bywa, że wygląd nie oddaje przydatności. Tak jest i tym razem. (program egzaminu na uprawnienia) Przy wyborze przysłonięcia pokrycia zwracajmy szczególną uwagę na obecny trend, który nam teraz towarzyszy – trend bycia eko. To pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd, co już w ogólnym rozrachunku – zdecydowanie spycha wygląd pokrycia na dalszy plan. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Prawidłowa instalacja
Kluczem do kompleksowej instalacji paneli fotowoltaicznych jest odpowiednio rozplanowany układ ich rozłożenia. Nie ukrywajmy zatem, że najlepiej takie plany rozmieszczeń fotowoltaiki rozpocząć już na etapie projektowania domu. Możemy być wówczas pewni, że całość będzie spójna wizualnie i efektywnie dopełni całości. Instalacja nie może być tzw. dziełem przypadku. (uprawnienia budowlane program) Nie może być chaotycznie rozmieszczona, ponieważ jednak można ją wkomponować tak, by wizualnie wyglądała pięknie. Fakt, że dachówki będą częściowo przysłonięte nie oznacza, że mają nam się nie podobać fragmenty, które są widoczne. Kluczem jest efektywna współpraca – zarówno dobrze wykonanego pokrycia dachowego, którego nie należałoby zepsuć, jak i poprawnego zainstalowania paneli fotowoltaicznych.
Najpopularniejszy system montażu
Najbardziej tradycyjnym i najchętniej wybieranym systemem montażu jest system zewnętrzny. Dodatkową zaletą jest z pewnością to, że jest on najtańszy ze wszystkich systemów i pozwala nam na pozostanie we wcześniej wspomnianym trendzie bycia eko. Zewnętrzny system montażu paneli fotowoltaicznych składa się z listew oraz metalowych wsporników (haków). Jak wyglądają wsporniki? Mogą mieć różną budowę, dodatkowo dostosowują się do każdego modelu pokrycia dachu. Posiadają otwory, które pozwolą na to, by móc regulować położenie np. mocniej docisnąć lub delikatnie odsunąć, mając na uwadze odpowiednią wysokość przekroju dachówki, którą posiadamy. (uprawnienia budowlane 2022) Nie ukrywajmy, że w tym przypadku montaż paneli fotowoltaicznych w oparciu o system zewnętrzny najlepiej prezentuje się na połaciach krytych płaską dachówką. Główny powód, dla którego tak jest to wówczas jest to najbliżej pokrycia powodując jednocześnie, że między dachówką a panelami jest najmniejszy z możliwych prześwit. Najistotniejsze jest prawidłowe wykonanie – wtedy wszystko komponuje się perfekcyjnie. Jeśli mowa o montowaniu wsporników – mocuje się je do łat i wypuszcza spomiędzy poszczególnych dachówek tak, by móc przykręcić do nich listwy. Listwy z kolei stanowią podstawowe oparcie, jeśli chodzi o ogniwa fotowoltaiczne. Najbardziej istotna informacja przy montażu zewnętrznym? Haki należy przykręcać do łaty dodatkowej, nie zaś do łat, które są przewidziane pod dachówki. System wówczas nie obciąża w jakikolwiek sposób pokrycia dachowego. Dodatkowo pracuje sam, co oznacza, że nawet przy demontażu dachówek – instalacja paneli fotowoltaicznych zostaje tam, gdzie powinna, czyli na swoim miejscu.