fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowanie poziome i pionowe

Deskowanie pionowe stosujemy, gdy słupy są rozstawione między sobą w większej odległości a dodatkowo mamy rygle. Kiedy słupy są blisko siebie, w takim przypadku stosujemy w budynku deskowanie poziome. Dla usztywnienia budynku sprawdzą się ukośne deskowania. Jednak są one bardzo kosztowne. Czasami można zamiast deskowania użyć w tym celu płyty azbestowo – cementowej czy wiórowo – cementowej. Ma to miejsce w szczególnych przypadkach (nauka do uprawnień budowlanych).

Wewnętrzne deskowanie

Deskowanie dwustronne ścian

Możemy przedstawić tu przykład ściany podwójnie, dwustronnie deskowanej. Posiada ona tynk wewnętrzny z trzciny. Tylko gdzie umieścić papę? Jest kilka możliwości. Jeżeli papa jest dobrej jakości, a deski są suche, nie mamy w takim przypadku obaw, że dojdzie do gnicia. Papa spełni bardzo dobrze swoją funkcję. Jeżeli materiał między papą a deskami jest wilgotny, często powstaje w związku z tym grzyb. Najlepiej zachowuje się papa umieszczona pomiędzy suchym materiałem drzewnym i wypełnieniem (program z aktami na uprawnienia budowlane). W takim przypadku nawet deskowanie jest chronione przed wilgocią. Podsumowując można stwierdzić, że najlepiej ścianę od wilgoci dostającej się z wewnątrz chroni papa, która znajduje się bezpośrednio pod wewnętrznym tynkiem. Papa założona od zewnątrz oraz od wewnątrz ścian sprawdzi się tylko wtedy, gdy ściany są zupełnie osuszone. W praktyce rzadko tak się zdarza. Konstruując ściany powinniśmy skupić się na tym, aby były odpowiednio szczelne i wyprofilowane. W ten sposób budynek będzie chroniony przed zimnym powietrzem, a także od zacieków. To bardzo ważny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę.

Brak poziomych przegród w ścianie

Brak przegród poziomych w ścianach powoduje, że warstwa ciepłochronna po kilkunastu miesiącach osiądzie, i powstanie pusta przestrzeń. W związku z tym izolacja ściany ulegnie zmniejszeniu. Kiedy mamy przegrody, możemy skutecznie wypełnić jej przestrzenie i uszczelnić je. Najlepiej wykorzystać do tego celu papę. Dobra papa skutecznie zatrzymuje wilgoć oraz ogranicza przenikanie powietrza. Jednak źle umieszczona spowoduje zwilgocenia i grzyby (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Ocieplenie ścian

Aby zadbać o izolację cieplną należy odpowiednio wypełnić odeskowane obustronnie ściany. Może posłużyć do tego płyty izolacyjne, papa, a także materiały sypkie. Do materiałów sypkich możemy zaliczyć igliwo, mech, wełnę drzewną, węgiel drzewny czy proszek torfowy (programy do uprawnień budowlanych). Świetnie sprawdzą się także trociny z dodatkiem wapnia albo z dodatkiem z sieczki i gliny. Każdy z materiałów, który ma służyć jako izolacja, powinien być suchy oraz zabezpieczony przed wilgocią. W innym wypadku materiał straci wszystkie właściwości ciepłochronne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com