fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przydomowy magazynek

Jak wiemy, w każdym jednym przypadku wentylacja jest bardzo ważna. Zapewnia nam posiadanie świeżego powietrza, a eliminuje to już zużyte. W przypadku garażu jest podobnie – tutaj też niezbędna jest wentylacja, która będzie wymieniać powietrze. Jak więc sprawić, by nasz garaż był odpowiednio wentylowany? Co można zrobić, by to zapewnić? Tego dowiecie się razem z nami.(uprawnienia budowlane kontakt)

Wentylacja w garażu

Dlaczego wentylacja w garażu jest niezbędna?

Wymiana powietrza w garażu jest zupełnie niezbędna. Teraz jest także naszym obowiązkiem. Dotyczy to także garaży, które znajdują się poza obrębem naszego domu. Jakie są powody konieczności wentylacji w garażu? Poznajmy je.(uprawnienia budowlane 2022)

  • wentylacja garażu jest zobowiązująca, wynika z zapisów stosownego rozporządzenia;
  • dzięki stałej wymianie powietrza z garażu znikają brzydkie i szkodliwe dla zdrowia zapachy;
  • dobra wentylacja pozwoli nam na pozbycie się z garażu oparów szkodliwych substancji.

Przepisy prawa

O obowiązku wentylacji garaży napisane jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. W rozporządzeniu wyraźnie określono, że pozostałe zasady dotyczące wymiany powietrza dotyczą garaży ogrzewanych, lecz także tych, które są ogrzewane. Wyżej wspomniane przepisy wyraźnie regulują ilość otworów koniecznych do zapewnienia prawidłowej wentylacji. Wskazano, że wszystko uzależnione jest w pełni od ilości przechowywanych w garażu samochodach. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu garażu, który ma dwa stanowiska, jego powietrznia nie powinna być mniejsza niż 800 cm². (segregator egzamin ustny uprawnienia)

  1. Garaż nieogrzewany
    Jeśli mowa o garażu nieogrzewanym, rozporządzenie wskazuje, że powinna się ona odbywać całkowicie naturalnie, czyli po prostu poprzez wszelkiego rodzaju szczeliny i otwory, znajdujące się w naszym garażu, a także przez tzw. “otwory przegród zewnętrznych”. Dotyczy to głównie przeciwległych ścian bocznych garażu albo samych garażowych drzwi. (uprawnienia budowlane program)
  2. Garaż ogrzewany
    W przypadku garażu ogrzewanego wymagane rozporządzeniem jest zapewnienie wentylacji grawitacyjnej. Opiera się ona na tym, że ponad garaż należy umieścić stosowny kanał wentylacyjny. Przepisy jasno nam określają, że nie może być on mniejszy niż 3 m.
  3. Garaż częściowo zagłębiony w ziemi
    Zupełnie inne warunki określa rozporządzenie dla garaży, które zbudowane są w sposób tradycyjny bądź takich, które są zagłębione w ziemi. Wówczas należy zapewnić garażowi wentylację mechaniczną. Ta wentylacja będzie sterowana z wykorzystaniem czujnika, który z kolei mierzy stężenie tlenku węgla. Jeśli natomiast jesteśmy w posiadaniu samochodu na gaz to powinniśmy wiedzieć, że należy zamontować wentylację mechaniczną, która będzie sterowana za pomocą czujnika, który będzie bezpośrednio mierzył stężenie gazu płynnego.

Planowanie wentylacji w garażu

  • Jeśli nasz garaż znajduje się w bryle domu, najlepiej jest zapewnić mu wentylację mechaniczną.(uprawnienia budowlane)
  • Zamontowanie odpowiednich czujników mierzących stężenie tlenku węgla bądź gazu płynnego. Uruchamiają się one wówczas, gdy normy zostaną przekroczone.
  • Odgrodzenie garażu „śluzą”.
  • Odpowiednie otwory wywiewne i kanały wentylacyjne.
  • W przypadku chęci zastosowania wentylacji grawitacyjnej, należy zamontować odpowiedni kanał wentylacyjny.

Podczas planowania budowy obiektu mieszkalnego dobrze jest zastanowić się nad garażem. W czasach kiedy tak wiele osób posiada swój własny samochód, jest to bardzo istotna kwestia. Garażowanie pojazdu to coś, na co chętnie zgodziłby się każdy posiadacz czterech kółek, lecz niestety nie każdy ma taką możliwość. Jedno jest pewne: garaż jest inwestycją, której warto się podjąć. Należy przy tym pamiętać o wielu istotnych kwestiach – także o wentylacji w garażu. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Dlaczego warto zainwestować w garaż?

Samochody powinny być garażowane przede wszystkim zimą. Dzięki temu zyskujemy nie tylko suche, niezamarznięte szyby i zaoszczędzony na odśnieżaniu czas. Jest to także zabezpieczenie przed korozją, nie wspominając już nawet o zwiększeniu żywotności akumulatora i całej elektroniki w samochodzie. Zalety garaży można mnożyć. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak taki garaż powinien wyglądać. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Na jaki garaż się zdecydować?

W zabudowie jednorodzinnej ludzie budują garaże, które są przyległe do budynku lub stoją zaraz obok. Dla tych, co posiadają własną działkę garaż w postaci wolnostojącej jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać o pewnej estetyce, ponieważ postawienie blaszanego garażu to chyba niekoniecznie coś, na co chcielibyśmy codziennie patrzeć. Na co jeszcze zwracać uwagę? Wentylacja w garażu jest kwestią, której nie powinno się pomijać. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Wentylacja w garażu – krótka charakterystyka

Większość z nas nie posiada samochodu hybrydowego, stąd wjeżdżając do garażu naszym samochodem, zostawiamy w nim spaliny. Z tego względu ludzie decydują się na zamontowanie wentylacji w garażu, która odprowadzi spaliny z pomieszczenia. Choć wentylowanie pomieszczeń garażowych jest popularniejsze w przypadku garaży podziemnych, rozwiązanie to sprawdzi się także w przypadku domu jednorodzinnego. Koszt takiej instalacji nie jest wygórowany. Przyda się ona z pewnością mechanikom, którzy na swojej posesji prowadzą działalność gospodarczą, jednak doceni ją też każdy inny użytkownik. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com