fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Po co fundament?

Aby fundament przenosił w odpowiedni sposób obciążenie konstrukcyjne musi być dobrany do warunków gruntowych w miejscu budowy oraz dobrze wykonany. (testy uprawnienia budowlane ) Dobrze dostosowany fundament zagwarantuje trwałość domu.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu fundamentu?

Ważnym aspektem są oględziny terenu, na którym ma się odbyć budowa. Musimy określić lokalne warunki gruntowe, najważniejszy jest skład i nośność podłoża oraz miejscową głębokość przemarzania gruntu, ponieważ fundament musi się znajdować pod nią. Łatwiej buduje się na zwartych skałach, żwirach i piaskach. Grunty nasypowe czy torf czyli podłoża o słabej nośności nie nadają się pod budowę, dlatego badanie gruntu jest bardzo ważne. (uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania)

Jak dobrać fundamenty projektowanego obiektu

Indywidualność obiektów

Fundamenty zawsze produkuje się indywidualnie dla każdego budynku. Na głębokość posadowienia fundamentu wpływają powyższe czynniki oraz obiekty znajdujące się w sąsiedztwie. Na rodzaj fundamentu, jego  głębokość i szerokość wpływa wielkość domu i podłoże. Wykonywane są one najczęściej z betonu i żelbetonu, bo są to materiały trwałe i wytrzymałe, a także odporne na działanie wilgoci, mrozu i substancji chemicznych i biologicznych. (egzamin programy uprawnienia budowlane)

Rodzaje fundamentów

W jednorodzinnych budynkach najczęściej posadowienie powstaje na fundamentach bezpośrednich, czyli ławach, płytach lub rusztowaniu fundamentowym. Głównie wybiera się ławy fundamentowe, w których układane jest zbrojenie ze stalowych prętów. W następnej kolejności powstaje wypełnienie z betonu i poziomuje się górna powierzchnię fundamentu. W następnym kroku układa się na niej bloki ścienne. Jeśli planujemy budynek z piwnicą warto zrobić ją pod całym budynkiem. Prace fundamentowe w takim wypadku będą przebiegać lepiej i wyeliminuje to niebezpieczeństwo nierównomiernego osiadania ścian. (program do nauki na egzamin pisemny)

Ochrona fundamentu przez wodą i mrozem

Aby ochronić fundamenty przed wodą stosuje się drenaż opaskowy. Wykonuje się go dookoła wykopu fundamentowego. Drenaż odprowadza niechcianą wodę do zbiorników wodnych lub kanalizacji. Jeśli problemem na działce jest woda, wtedy najlepszym wyjściem jest budowa budynku bez piwnicy. Fundamenty należy wtedy obniżyć do głębokości przemarzania gruntu. Jeśli nie wiemy na jakiej głębokości są wody gruntowe to w takiej sytuacji powinniśmy wylać wykopy betonem. Należy to zrobić niezwłocznie po ich wykonaniu. (akty prawne) Budynek niepodpiwniczony wymaga również wylania płyty fundamentowej. Czasem najlepszym sposobem na ominięcie wód gruntowych jest podniesienie posadowienia całego budynku do góry. Jest to kosztowne i wymaga czasu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com