Ustępy
Ustępy powinny być zaprojektowane osobno dla kobiet i osobno dla mężczyzn (program uprawnienia budowlane). W momencie, kiedy liczba korzystających z ustępu jest mniejsza niż 20 osób, to można projektować ustęp, który ma 1 miskę ustępową i z której mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Projektując ustępy należy pamiętać o tym, żeby nie znajdowały się one dalej niż 125 m od stanowiska pracy. W sytuacji, kiedy pracownik nie może na długo opuszczać stanowiska pracy bądź jest utrudniona komunikacja, to odległość ustępów może być mniejsza, do maksymalnie 75 m. W przypadku budynków produkcyjnych, które mają wiele pięter, to ustępy powinny być na tej samej kondygnacji co miejsca pracy. Żeby zachować właściwą odległość warto jest zastosować różnicę jednego piętra. Ilość misek powinna być odpowiednia dla 90% pracowników, którzy pracują na najliczniejszej zmianie.
W przypadku ustępów dla mężczyzn na każdą miskę ustępową przewiduje się:
– pisuar indywidualny,
– 40 cm pisuaru korytkowego.
W sytuacji, kiedy ustępy ogólne nie są przy szatni/umywalni/natrysków, konieczne jest, żeby w tych pomieszczeniach były oddzielne ustępy. Zakłada się, że na 100 osób przypada 1 miska ustępowa.
W każdym pomieszczeniu ustępowym należy uwzględnić przedsionek. To w nim instalowane są umywalki w ilości 1 umywalka na 6 misek ustępowych. Minimum 1 umywalka musi się znaleźć w pomieszczeniu ustępowym.
Miski ustępowe należy oddzielić od siebie ściankami. Każda z nich powinna być wysoka na minimum 2 m. Dodatkowo ścianki powinny być 20 cm nad posadzką.
Kabiny powinny mieć takie wymiary:
– przy otwieraniu drzwi na zewnątrz – 1,2 x 0,9 m.
– przy otwieraniu drzwi do wewnątrz 1,4 x 0,9 m.
Miski ustępowe stopowe sugeruje się, żeby instalować w zakładach przemysłowych. W momencie projektowania misek ustępowych stopowych, powinno się zaprojektować część misek z sedesami dla starszych osób. Pisuary powinny być wykonane z fajansu (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).
Punkty higieny osobistej kobiet
Punkt higieny osobistej kobiet pozwala na:
– udzielenie kobiecie opieki, leków i środków opatrunkowych w czasie niedyspozycji,
– zapewnienie kobiecie wypoczynku w momencie, kiedy zasłabnie podczas pracy.
Powinny się one znajdować w okolicy zespołów sanitarnych takich jak umywalnie, natryski czy ustępy. W sytuacji, gdy jest zatrudnionych ponad 300 kobiet na jednej zmianie, należy postawić osobne pomieszczenia higieny osobistej kobiet. Powinny się one składać z dwóch pomieszczeń:
a) izby przyjęć:
– powierzchnia minimalna: 8 m2,
– powierzchnia maksymalna: 20 m2,
– w izbie przyjęć wydaje się odpowiednie materiały,
– powinien się znajdować przy niej ustęp,
b) izby zabiegów:
– dostęp do kabin bidetowych, które mają powierzchnię 1,5 m2 każda (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).
Ilość kabin bidetowych zależy od najliczniejszej zmiany. Zakłada się 1 bidet na 300 kobiet. W sytuacji, kiedy na jednej zmianie jest powyżej 100 kobiet, to powinna się pojawić kabina wyposażona w bidet. Wejście do pomieszczenia higieny osobistej kobiet powinny znajdować się na korytarzu lub przedsionku. Bidety należy odgrodzić od siebie przegrodami, które powinny mieć minimum 180 cm wysokości. Powinny one również znajdować się 20 cm nad posadzką.
Punkty zaopatrzenia w wodę do picia
Gdzie mogą znajdować się punkty zaopatrzenia w wodę do picia? Mianowicie w:
– halach produkcyjnych,
– pomieszczeniach żywienia zbiorowego,
– umywalniach.
Punkty te powinny być w odległości do 75 m od stanowiska pracy. Woda powinna mieć temperaturę od 8 do 20°C. W sytuacji, gdy woda z rurociągu jest dobra do picia, to punkt poboru powinien mieć formę pojnika-źródełka, które nie będzie dotykane ustami. Jednak w sytuacji, gdy woda nie jest pitna w stanie surowym, powinno się znaleźć w zakładzie pomieszczenie, w którym będzie wyposażenie pozwalające na otrzymanie przegotowanej i ostudzonej wody o właściwej jakości. W tych miejscach pracy, które charakteryzują się wysoką temperaturą powinno się znaleźć miejsce dla urządzeń, które zaopatrują pracowników w osoloną wodę gazowaną. Powierzchnia ta powinna mieć od 2 do 3 m2. 1 źródełko wody powinno wystarczyć dla 60 pracowników w oddziałach gorących. Z kolei w innych oddziałach 1 pojnik jest na 100 pracowników (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane).