fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Ukośne stężenia

Ukośne stężenia połaci dachowych od lat już nie stanowią detali projektów, a też wykonawcy nie przypominają inwestorom, jak ważną rolę pełni wiatrownica w stateczności więźby. Z jednej strony zastąpiły ją coraz to powszechniejsze sztywne poszycia, czyli właśnie pełne deskowania połaci dachowych, z drugiej, dzięki żelbetowym wieńcom oraz trzpieniom w ścianach szczytowych, zmniejszyło się ryzyko uszkodzeń konstrukcji wskutek pracy dachu. Dachy, a także lokalne warunki są jednak bardzo różne. Dlatego za każdym razem warto podpytać swojego dekarza, a także kierownika budowy o ewentualną potrzebę stężenia dachu wiatrownicami, zwłaszcza, jeżeli planujemy poszycie z membrany dachowej. Połacie dwuspadowych dachów bez deskowania warto także usztywnić wiatrownicami z desek bądź stalowych taśm, mocowanymi ukośnie do krokwi.(uprawnienia budowlane kontakt)

Ukośna wiatrownica w dachu

W jakim celu robi się wiatrownice?

Przede wszystkim ich głównym zadaniem jest usztywnienie dachu w kierunku podłużnym (równoległym do kalenicy dachu). Bez tego, wskutek obciążeń od wiatru, krokwie mogą się chwiać oraz napierać na ściany szczytowe, doprowadzając do spękania konstrukcji budynku. (uprawnienia budowlane 2022) Nie wystarczy jedynie zastosowanie poziomych usztywnień, ponieważ krokwie „położą się” razem z nimi, a wiatrownice – aby były efektywne – muszą być zamocowane skośnie do krokwi. Co ciekawe, często nawet sztywne poszycie, czyli samo deskowanie dachu, nie jest gwarancją zapewnienia należytej sztywności, wiele zależy tu przede wszystkim od wielkości powierzchni, obecności płatwi pośrednich, poziomu jętek bądź kleszczy i od rozwiązania styku połaci ze szczytami. Na etapie przygotowywania konstrukcji dachu montuje się wiatrownice „robocze”, których zadaniem jest zwłaszcza usztywnienie krokwi do czasu wykonania deskowania. Najczęściej są to deski o grubości około 3,2 cm. Deska czołowa, okapowa czy też krokiew zewnętrzna zwykle zostaje pokryta blachą. Zapewnia to im zwiększoną trwałość tych drewnianych elementów, nawet bez wcześniejszego ich impregnowania. Poza tym wiatrownica z blachy stanowi integralną część pozostałych obróbek blacharskich dachu, jak rynny koszowe, pasy pod oraz nadrynnowe, gąsiory itp. (uprawnienia budowlane program) Całość musi sprawiać wrażenie zamkniętej, a przy tym jednolitej połaci. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dachów z blachy obróbkę wykonuje się po położeniu pokrycia, natomiast w przypadku dachówki ceramicznej oraz cementowej wiatrownicę układa się przed położeniem dachówek, chyba że w ramach oszczędności rezygnuje się z tzw. dachówek szczytowych. Zwykle jednak, decydując się na konkretne poszycie dachowe, materiał, z jakiego będzie wykonany oraz styl projektu, kupuje się, wraz z nim gotowy zestaw do obróbek stanowiący spójną całość krycia dachowego. Obróbki, jak i również pokrycie dachowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów.

Wiatrownice na połaci

Nie ma tu jednej sprawdzonej reguły. Na jednym dachu wystarczy jedna skośna taśma przeciągnięta przez wszystkie pola międzykrokwiowe, na innym potrzebne będzie już kilka desek, rozpiętych co 3-4 krokwie. Dawniej rozmieszczenie usztywnień znajdowało się w samym projekcie. Obecnie zazwyczaj to wykonawca w uzgodnieniu z kierownikiem budowy, na podstawie analizy konstrukcji, strefy wiatrowej oraz innych lokalnych uwarunkowań, decyduje o tym, czy wiatrownice są potrzebne, oraz także o ich liczbie i układzie. Najtańsze, a tym samym najpopularniejsze są obecnie te wykonane z blachy powlekanej, płaskiej, odpowiednio ukształtowanej przez producenta lub za pomocą giętarki, bezpośrednio na placu budowy przez dekarza. Przygotowany w taki sposób pas blachy mocuje się do deski szczytowej albo krokwi oraz połaci za pomocą ,,farmerów” – samowiercących, posiadających gumową uszczelkę wkrętów w kolorze zbliżonym do kolorystyki dachu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)Ważne jest także, żeby szczelnie łączyć wiatrownice na wszelkich załamaniach krawędzi dachu. Trwałość wykonanych obróbek zależy nie jedynie od precyzji ich wykonania, ale także i materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Jakkolwiek blacha powlekana zapewni spokój użytkownikowi na wiele lat, to jednak są materiały trwalsze, jak np. aluminium powlekane, blacha tytanowo-cynkowa czy też gwarantująca nawet 300-letnią trwałość, miedź. Nie ma sensu więc stosować obróbek znacznie trwalszych od pokrycia dachowego, ani też na odwrót, doprowadzić do sytuacji, kiedy to obróbki będą znacznie gorszej jakości niż pozostała część dachu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.