fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ukośne stężenia

Ukośne stężenia, które stanowią część połaci dachowych pełnią już szczególnie ważną rolę. Wiatrownica pełni kluczową rolę w przypadku stateczności więźby dachowej. Obecnie na rynku zamiast wiatrownicy stosuje się inne, bardziej zaawansowane technologie. Np. są to sztywne poszycia dachowe, pełne ich deskowania lub żelbetowe wieńce i trzpienie. Jednak nie każdy dach jest identyczny, więc można podpytać dekarza, czy warto zastosować dodatkowo w stężeniu dachu wiatrownice. Jeżeli chodzi o połacie dachów dwuspadowych warto je także usztywnić wiatrownicami z desek albo stalowych taśm.(uprawnienia budowlane kontakt)

Ukośna wiatrownica w dachu

W jakim celu robi się wiatrownice?

Głównym zadaniem wiatrownic jest usztywnienie dachu w kierunku podłużnym. Istnieje bowiem ewentualność, że wskutek wiatru krokwie mogą się chwiać, a tym samym napierać na ściany szczytowe. To z kolei często skutkuje spękaniem konstrukcji danego budynku. (uprawnienia budowlane 2022) Okazuje się także, że ani poziome usztywnienia, ani też deskowanie dachu nie są gwarancją zabezpieczenia dachu względem odpowiedniej sztywności. Jednak kwestia dachu i sztywności pewnych konstrukcji jest w pełni zależne od samego dachu, jego powierzchni czy też obecności płatew pośrednich. Jeśli przygotowuje się konstrukcję dachu, warto zamontować w nim tzw. wiatrownice robocze, które usztywnią krokwie. (uprawnienia budowlane program) Należy jednak pamiętać, że w przypadku dachów z blachy obróbkę wykonuje się po położeniu pokrycia. Jeżeli chodzi o dachówki ceramiczne oraz cementowe wiatrownicę układa się przed położeniem dachówek. Warto kupować gotowy już zestaw do obróbek, który będzie zapewniał spójność dachowego pokrycia.

Wiatrownice na połaci

Jeżeli chodzi o zastosowanie wiatrownicy na połaci nie ma tutaj żadnej reguły. W dużej mierze jej zastosowanie w pełni zależy od inwestorów i dekarzy, którzy określają, na podstawie ogólnej oceny dachu, jego lokalnych uwarunkowań czy analizy samej konstrukcji budynku i dachu. Najtańsze wiatrownice to takie, które wykonane są z blachy powlekanej. W tym, żeby była w pełni płaskiej pomaga dekarz, który odpowiednio ją formuje. Pas blachy już uformowany jest mocowany do deski szczytowej lub krokwi. (segregator egzamin ustny uprawnienia) W takim przypadku szczególnie istotne jest, by łączenie wiatrownic było maksymalnie szczelnie. Zwłaszcza mowa tu załamaniach, które obecne są w krawędziach dachów. Obróbki będą trwałe, jeśli będą poprawnie wykonane. Kwestią kluczową jest także materiał, z którego są wykonane. Wcześniej wspomniana blacha powlekana choć najtańsza spełni odpowiednio swoje funkcję. Warto jednak wiedzieć, że są jeszcze inne, trwalsze materiały, np. aluminium powlekane czy miedź. Pamiętajmy, by obróbki były takiej samej lub lepszej jakości niż pozostała część samego dachu. Nie mogą być absolutnie gorszej jakości, ponieważ będzie to wyglądać po prostu głupio.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com