Uprawnienia budowlane wady i zalety
Uprawnienia budowlane dają wiele możliwości rozwoju w dziedzinie budownictwa. Nie ma ważniejszego dokumentu niż dokument potwierdzający posiadanie uprawnień budowlanych dla osób pracujący w tej branży. Zdobycie uprawnień budowlanych jest głównym, lub przynajmniej jednym z głównych celów dla osób kończących techniczne kierunki studiów. Pozwalają one na pełnienie samodzielnych funkcji przy kierowaniu robotami budowlanymi oraz przy projektowaniu. Dają wiele możliwości pracy zarówno w biurach projektowych jak i przy wykonywaniu różnych inwestycji budowlanych . Czy posiadanie uprawnień budowlanych wiąże się jednak z samymi zaletami? Czy są jakieś wady posiadania tego zaszczytnego certyfikatu?
Zalety posiadania uprawnień budowlanych
Starając się o pracę w branży budowlanej posiadanie uprawnień jest niewątpliwie ogromną zaletą. Nasz przyszły pracodawca na pewno doceni posiadane umiejętności potwierdzone przez dokument uprawnień budowlanych. W biurach projektowych i firmach wykonawczych posiadanie uprawnień budowlanych daje ogromny prestiż. Wiele firm szukając kandydatów na określone stanowiska jako jedno z kryterium wyboru odgórnie narzuca konieczność posiadanie uprawnień. Są one często przepustką do lepszej i zdecydowanie bardziej płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Stanowią swoiste referencje umiejętności i wiedzy danej osoby. Poza otwarciem drzwi do lepszej przyszłości uprawnienia budowlane dają nam poczucie własnej wartości. Uzyskanie tego dokumentu nie musi wiązać się z koniecznością prowadzenia samodzielnych budów lub podpisywania projektów budowlanych. Możemy pełnić funkcję jaką dotychczas sprawowaliśmy przy danej inwestycji lub w danej firmie. Uprawnienia budowlane pozwalają nie tylko na rozwój w miejscu w którym pracujemy, ale również na rozwój osobisty. Umożliwiają bowiem wykonywanie dodatkowych zleceń poza godzinami stałej pracy. Zgodnie z naszą wiedzą wiele osób po pozytywnym złożeniu egzaminu na uprawnienia budowlane decyduje się na założenie własnej działalności. Pamiętajmy jednak że samodzielne funkcje można pełnić dopiero po opłaceniu składki we właściwej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Dopiero wówczas nasz podpis w dzienniku budowy lub pod projektem jest obligatoryjny.
Wady posiadania uprawnień budowlanych
Czy posiadanie uprawnień budowlanych może wiązać się z jakimikolwiek wadami? Jak wszystkim wiadomo uprawnienia to dużo korzyści jednak okazuje się że nie tylko. Posiadanie uprawnień budowlanych to ogromna odpowiedzialność. Nasz podpis pod danym projektem, w dzienniku budowy, w protokołach obliguje nas do działania zgodnie ze sztuką budowlaną. Jakikolwiek błąd z naszej strony, ale również błąd ze strony podwykonawców, innych pracowników, kolegów z pracy może wiązać się dla nas z nieprzyjemnościami lub nawet karami. Często osoby w młodym wieku, mimo iż posiadają już uprawnienia, ukrywają ten fakt przed przyszłym pracodawcą. Zdarza się że nie czują się na siłach by pełnić tak odpowiedzialne stanowisko.
Podsumowanie
Pamiętajmy jednak o tym, że sam dokument nie narzuca konieczności pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie. Stanowi on potwierdzenie naszej wiedzy i warto ubiegać się o jak najszybciej jego uzyskanie.