fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Uprawnienia budowlane wady i zalety

Uprawnienia budowlane dają wiele możliwości rozwoju w dziedzinie budownictwa. Nie ma ważniejszego dokumentu niż dokument potwierdzający posiadanie uprawnień budowlanych dla osób pracujący w tej branży. Zdobycie uprawnień budowlanych jest głównym,  lub przynajmniej jednym z głównych celów dla osób kończących techniczne kierunki studiów. Pozwalają one na pełnienie samodzielnych funkcji przy kierowaniu robotami budowlanymi oraz przy projektowaniu. Dają wiele możliwości pracy zarówno w biurach projektowych jak i przy wykonywaniu różnych inwestycji budowlanych . Czy posiadanie uprawnień budowlanych wiąże się jednak z samymi zaletami?  Czy są jakieś wady posiadania tego zaszczytnego certyfikatu?

uprawnienia budowlane wady i zalety

uprawnienia budowlane wady i zalety

Zalety posiadania uprawnień budowlanych

Starając się o pracę w branży budowlanej posiadanie uprawnień jest niewątpliwie ogromną zaletą. Nasz przyszły pracodawca na pewno doceni posiadane umiejętności potwierdzone przez  dokument uprawnień budowlanych. W biurach projektowych i firmach wykonawczych posiadanie uprawnień budowlanych daje ogromny prestiż.  Wiele firm szukając kandydatów na określone stanowiska jako jedno z kryterium wyboru odgórnie narzuca konieczność posiadanie uprawnień.  Są one często przepustką do lepszej i zdecydowanie bardziej płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Stanowią swoiste referencje umiejętności  i wiedzy danej osoby. Poza otwarciem drzwi do lepszej przyszłości uprawnienia budowlane dają nam poczucie własnej wartości. Uzyskanie tego dokumentu nie musi wiązać się z koniecznością prowadzenia samodzielnych budów lub podpisywania projektów budowlanych. Możemy pełnić funkcję jaką dotychczas sprawowaliśmy przy danej inwestycji lub w danej firmie. Uprawnienia budowlane pozwalają nie tylko na rozwój w miejscu w którym pracujemy, ale również na rozwój osobisty. Umożliwiają bowiem wykonywanie dodatkowych zleceń poza godzinami stałej pracy. Zgodnie z naszą wiedzą wiele osób po pozytywnym złożeniu egzaminu na uprawnienia budowlane decyduje się na założenie własnej działalności. Pamiętajmy jednak że samodzielne funkcje można pełnić dopiero po opłaceniu składki we właściwej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Dopiero wówczas nasz podpis w dzienniku budowy lub pod projektem jest obligatoryjny.

 

Wady posiadania uprawnień budowlanych

Czy posiadanie uprawnień budowlanych może wiązać się z jakimikolwiek wadami? Jak wszystkim wiadomo uprawnienia to dużo korzyści jednak okazuje się że nie tylko. Posiadanie uprawnień budowlanych to ogromna odpowiedzialność. Nasz podpis pod danym projektem, w dzienniku budowy, w protokołach obliguje nas do działania zgodnie ze sztuką budowlaną. Jakikolwiek błąd z naszej strony, ale również błąd ze strony podwykonawców, innych pracowników, kolegów z pracy może wiązać się dla nas z nieprzyjemnościami lub nawet karami.  Często osoby w młodym wieku, mimo  iż posiadają już uprawnienia, ukrywają ten fakt przed przyszłym pracodawcą. Zdarza się że nie czują się na siłach by pełnić tak odpowiedzialne stanowisko.

 

Podsumowanie

Pamiętajmy jednak o tym,  że sam dokument nie narzuca konieczności pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie. Stanowi on potwierdzenie naszej wiedzy i warto ubiegać się o jak najszybciej jego uzyskanie.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0