Rodzaje
Technologie ogrzewania podłóg dzieli się na trzy główne rodzaje: mokra, sucha i mieszana. Różnią się one wykonywaniem warstw konstrukcyjnych, wykonawczych i podkładowych. Nie wpływa to całościowo na ostateczny efekt. Technologia jest jednak znacząca dla budowy całego pomieszczenia. Jej wybór należy podjąć myśląc o tym, do jakich celów będzie stworzony dany pokój/dane lokum oraz jakie będą panować tam warunki. (uprawnienia budowlane 2022)
Działanie ogrzewania
Działanie takiego ogrzewania możliwe jest dzięki wykorzystywaniu odpowiedniego rodzaju energii. Można je podzielić na dwa typy. Pierwsze z nich jest znacznie bardziej ekologiczne i przy okazji zapewnia o wiele mniejsze koszty w trakcie eksploatacji. Jest to energia ciepła. Wykorzystuje się do tego najczęściej nośniki energii wodnej, czasami jednak też powietrznej. Drugim typem energii jest oczywiście prąd. Ten nagrzewa kable, maty i folie grzewcze. Jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, ale wykorzystuje ono znacznie więcej nakładów energetycznych i finansowych. (program egzaminu na uprawnie
Technologia mokra
W przypadku technologii mokrej elementy ogrzewania mocuje się punktowo na określonym terenie, a następnie zatapia się je w wylewce jastrychowej, najczęściej samopoziomującej. Dopiero po tym układa się posadzkę, czy to z płytek ceramicznych, gresu czy paneli. Całość jest bezpieczna i w trakcie dalszego użytkowania, i w trakcie budowy. W przypadku nie korzystania z wylewki, w trakcie dalszego montowania podłogi, ogrzewanie może ulec uszkodzeniu. Największe prawdopodobieństwo ku temu pojawia się w trakcie montażu płytek. (uprawnienia budowlane kontakt)
Ten typ technologii najczęściej używany jest w takich pomieszczeniach jak: łazienki, korytarze czy kuchnie.
Technologia sucha
Ta technologia różni się od mokrej głównie wylewką. (akty prawne uprawnienia budowlane) Kabli ogrzewania nie zatapia się w żadnej jastrychowej mieszance, a łączy się je z elementami wykonanymi z blachy aluminiowej, aby stworzyć żebra elementów grzewczych. Takie przewody umieszcza się bezpośrednio pod podsadzką. Z takiego rozwiązania korzysta się głównie na lekkich konstrukcjach podłogi, w warstwach suchego jastrychu.
Tworzenie w takiej technologii jest narażone na uszkodzenia, dlatego często korzysta się ze specjalnych materiałów termoizolacyjnych. Te nie tylko zwiększą siłę ogrzewania w trakcie eksploatacji, ale również zniwelują ilość szkód, która może powstać jeszcze w trakcie budowy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Tę technologię najczęściej wykorzystuje się w takich pomieszczeniach jak: salony, sypialnie, pokoje dziecięce czy gościnne.