Szyby zespolone
Szyby zespolone z zamkniętym rzędem powietrza da się zrobić ze szkła płaskiego używanego w budownictwie. Po to nakrywa się kafle szkła tak, by rozmiary i formy zgadzały się ze sobą i ramami. Potem szykujemy przekładki dystansowe ze szkła, drewna bądź gumy o obszerności 4-10mm. Po uszykowaniu kafli oraz przekładek zaczynamy klejenie. Jedną z docinanych kafli szkła rozmieszczamy na stole szklarskim i wstawiamy na jej obwodzie przekładki dystansowe na jakie nałożony jest klej, a na nie nakładamy następny kafel. Tak zostawiamy to do pełnego zastygnięcia kleju. (uprawnienia budowlane kontakt) Potem krawędzie szyb oklejamy folią aluminiową albo nakładamy lakier asfaltowy. Żeby wśród szyb nie zamknąć zabrudzeń oraz wilgoci, szkło zanim zacznie się kleić warto odpowiednio wysuszyć i umyć. Klej do sklejenia szyb da się zestawić ze sobą butaprenem. (uprawnienia budowlane 2021)
Wprawianie szyb
Zanim zaczniemy szklenie warto zabrać się za podział szkła wedle różnych cech. Gorszej jakości kafle warto wykorzystać do na szyby do szklenia okien w pokojach nie aż tak widocznych, przykładowo składowniach. Szklarze zwykle nie patrzą na te rzeczy i umieszczają szyby wadliwe, nie pamiętając że wykonawca bierze pełną odpowiedzialność za skorzystanie z wadliwych tworzyw. (uprawnienia budowlane program)
Warto mieć na uwadze, że nawet malutka rysa sprawia, że szyba przestaje nadawać się do użytku. Szyby ze szkła polerowanego i ciągnionego I rodzaju i ze szkła obszernego muszą posiadać krawędzie oszlifowane albo obtopione. Szyby widoczne w ramach nie mogą zostać przyciskane miejscowo, przez stykanie się szpilek albo listew w punktach śrub. Umieszczanie szyb musi zapewniać spokojne rozszerzanie się i zmniejszanie szkła sprawiane temperaturą i tak samo nie mogą drgać przez wiatr czy inne zjawiska pogodowe. Miejsce wśród brzegami szyb a bocznym murem wręby nie może zostać zapełniona tworzywem, jaki może hamować ruszanie się szyb. Nie pozwala się na dopasowywanie szyb we wrębach na ciasno. Rozmiary dociętych szyb muszą być niższe od rozmiarów ram we wrębach 2-4mm. Rogi szyb umieszczonych w ramach z metali muszą być okrągłe, żeby tylko trochę okrywały wręby.
Dobór szkła
Dobieranie szkła, wykrawanie i umieszczanie szyb we wrębach ram oraz kitowanie, musi robić szklarz z przeszkoleniem oraz doświadczeniem. Jak na budowie zachodzi duża liczba prac szklarskich jednakowych, jednak lepiej jest robić szklenie sposobem potokowym. (akty prawne uprawnienia budowlane) W obiektach gdzie są ramy niezmienne, przykładowo w świetlikach na dachach, najlepiej kiedy prace szklarskie robi ekipa trzyosobowa. Jedna osoba rozmieszcza podkład kitowy, kolejna umieszcza szyby we wrębach ram i je dociska, trzecia zapełnia wręby kitem. Wykrawanie i dostarczanie szyb do punktu umieszczania warto powierzyć ekipie złożonej z takiej ilości ludzi, żeby dało się pracować nieprzerwanie.
Obróbka szkła
Obróbka szkła na budowie skupia się na tym, że przekrawa się kafle na szyby, wykonuje dziury w szkle, wygładza krawędzie szyb i zestawianie szyb. Szkło okrawa się krajakiem diamentowym czy kołowym. Szkło w punkcie okrawania musi być wyczyszczone oraz nie mokre, a dla uproszczenia roboty odpowiednio jest nawilżyć je terpentyną. (program egzaminu na uprawnienia) Luki w szkle o przekroju 10mm robi się wiertłem odpowiednim albo zrobionym z wykorzystanego pilnika trójkątnego, jednak luki duże, przekrój 1004-20mm wierci się wiertłem z rurki z metalu z faktycznymi nacięciami na brzegach frontowych. Ostre krawędzie szyb i rogi najlepiej oszlifować kaflem drobnoziarnistą, polewając dużą ilością wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia)