fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W ostatnich latach często porusza się temat zmian w podejściu, aby uzyskać odpowiednie parametry, które wpłyną na budynek pod względem energooszczędności. Od 31.XII.2020 roku weszły nowe przepisy wskazujące na niższy cząstkowy poziom rocznego wskaźnika wartości związany z zapotrzebowaniem na pierwotną nieodnawialną energię, na wentylację, ogrzewanie, oświetlenie czy przygotowanie użytkowej ciepłej wody. Przepisy mówią także o niższych wartościach związanych ze współczynnikiem określającym przenikanie ciepła w budowlanych przegrodach zastosowanych w budynku (uprawnienia budowlane 2022). Takie przepisy wywołują wiele dyskusji wśród zainteresowanych osób. Podejście powinno ulec zmianie, aby znacząco wpłynąć na parametry dotyczące energooszczędności.

Osiąganie niskiego poziomu wskaźnika pierwotnej energii
Osiąganie niskiego poziomu wskaźnika pierwotnej energii

Dyrektywa 2018/844

Dyrektywa 2018/844 zawiera art. 4 ust. 1, który to stanowi, że państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą podejmować środki, które ustalą minimalny poziom wymagań odnośnie modułów albo budynków pod względem ich energetycznej charakterystyki. Należy je tak ustalić, aby koszty kształtowały się na optymalnym poziomie. (uprawnienia budowlane program)

Kolejne z postanowień mówi, że członkowskie państwa powinny podejmować działania, które zapewnią minimalne wymagania energetycznej charakterystyki dla zewnętrznych przegród w budynkach. Ważne są także ustalenia dotyczące modernizacji albo wymiany zewnętrznych przegród.

Ostatnim z postanowień w wyżej wymienionym artykule 4. ust. 1 jest to, że minimalne wymagania odnośnie energetycznej charakterystyki  będą podlegać co pewien okres czasu przeglądom oraz w razie potrzeby będą aktualizowane.(uprawnienia budowlane kontakt)

Kontrowersje wokół ustalonych parametrów

Uzyskanie niższych parametrów dotyczących współczynników poziomu przenikania ciepła oraz budowlanych przegród będzie pociągało za sobą duże koszty związane z budową. Koszty będą rosły nieproporcjonalnie do potencjalnych zysków płynących z oszczędzenia energii. Nowe wymagania spowodują, że użycie niektórych budowlanych wyrobów będzie wiązało się z ograniczonym komfortem podczas użytkowania. Patrząc przykładowo na okna, będą one w stanie przepuszczać w mniejszym stopniu światło (segregator egzamin ustny uprawnienia). Zastosowanie zgodnie z przepisami parametrów, które są czasami restrykcyjne nie ułatwią procesów projektowania z zastosowaniem tzw. koncepcji smart City. Możliwość ukształtowania elewacji na budynku jednocześnie korzystając z nowoczesnych energooszczędnych rozwiązań dotychczas przebiegało swobodnie, a w związku z obowiązującymi przepisami możliwości te zostały ograniczone.

Pytania związane z energią nieodnawialną

Obecnie często stosuje się systemy produkcji energii lokalnej z odnawialnych źródeł. To powoduje znaczny spadek zapotrzebowania na nieodnawialną energię. Patrząc na to, rodzą się pytania. Pierwszym z nich jest to, czy przepisy zawarte w Europejskim Prawie pozwolą odstąpić od narzucanych wartości współczynników Uc(max) i U(max) podczas spełnienia technicznych warunków, w zastępstwie za nakreślenie celu, który musi spełnić pod kątem oszczędzania energii budynek? Kolejne rodzące się pytanie dotyczy tego, jak uzyskać zapewnienie, że określony wcześniej cel nie stanowi jedynie deklaracji, lecz faktycznie zostanie osiągnięty? Obecnie dyrektywa 2018/844 z 30.05.2018 roku reguluje wszystkie przepisy odnośnie energetycznych kwestii budynków i sposobów obliczeń energetycznych charakterystyk. Dyrektywa ta została przygotowana przez Parlament Europejski oraz Radę. Wcześniejsza dyrektywa poprzedzająca obecną to dyrektywa z dnia 19.05.2010 r. 2010/31/UE.(program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com