System hybrydowy ogrzewania w budownictwie
Hybrydowy rodzaj systemu zbudowany jest z niecentralnego podłogowego ogrzewania elektrycznego, które wykorzystuje ogrzewanie na dużych powierzchniach, ale ma niską temperaturę. W skład systemu wchodzi także klimatyzator z cieplną pompą, który wpina się w układ centralny z rozprowadzeniem nawiewu do każdego pomieszczenia. To pozwala na dokładne sterowanie temperaturą, jaka będzie komfortowa w każdym z pomieszczeń oddzielnie. Ogrzewanie uzupełnia system mechanicznej wentylacji posiadający odzysk ciepła. Zapewnia on minimalny poziom wymiany powietrza, który to wynosi jedną wymianę na jedną godzinę. Wentylacyjna oraz klimatyzacyjna instalacja nie mogą być nawzajem od siebie zależne. Najczęściej przy takim typie ogrzewania stosuje się grzejne maty, które umieszcza się pod wykończeniem materiałowym podłogi. Pozwalają one na szybkie działanie grzewczej instalacji, kiedy nastąpi utrata sprawności przez cieplną pompę. Takiego typu instalacja cechuje się niską cieplną bezwładnością co pozwala na to że nie wymaga się tu także dużych ingerencji związanych ze schłodzeniem. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Hybrydowe ogrzewanie
Ogrzewanie hybrydowe polega na wykorzystaniu niedowymiarowanej cieplnej pompy o typie powietrze – powietrze w układzie elektrycznego podłogowego ogrzewania i klimatyzatora, które to uzupełnia zapotrzebowanie budynku na ciepło. Posiadający funkcję ogrzewania klimatyzator działa z wydajnością do temperatury wynoszącej około -7°C. Kiedy temperatura na zewnątrz spowoduje spadek sprawności cieplnej pompy w układzie powietrze – powietrze podłogowe ogrzewanie włącza się. Korzyścią dodatkową związaną ze stosowania układu hybrydowego ogrzewania oraz klimatyzacji jest całkowita jego niezależność oraz możliwość załączania się w zależności od preferencji użytkownika. (program egzaminu na uprawnienia)
Termiczny komfort w pomieszczeniach
W związku z tym, że jesienią bądź w chłodniejsze dni latem można ogrzać wybrane pomieszczenia aby podnieść w nich komfort użytkowania. (uprawnienia budowlane kontakt) Takie rozwiązanie sprawia, że termiczny komfort użytkownik może zapewnić sobie nie tylko zimą, ale też w sezonie letnim. Ostatnie badania wskazują, że aby system był jak najbardziej ekonomiczny należy zapewnić mu ciągłe działanie. To oznacza, że nie należy czasowo włączać ogrzewania albo klimatyzacji, ponieważ wiąże się to z większym energetycznym wydatkiem. (uprawnienia budowlane program)
Projektowanie budynków
Budynki obecnie projektuje się tak, aby w czasie zimy posiadały jak najszybszy uzysk ciepła. Podczas zimy budynek bardzo szybko się nagrzewa, tak samo jak ma to miejsce latem przez przeszklone powierzchnie. Dlatego też konieczne staje się jego chłodzenie poprzez system klimatyzacyjny. Ze względu na szczelność okien w takim domu konieczne także staje się również wykonanie niezależnej wentylacyjnej instalacji z odzyskiem ciepła, aby móc zapewnić jego ciągłą wymianę. W koncepcji związanej z hybrydowym systemem elektrycznego ogrzewania podstawą jest uzyskanie jak najwyższego poziomu termicznego komfortu dla budynków wykonanych w niskoenergetycznej technologii. Redukcji mają ulec w związku z tym koszty eksploatacyjne i inwestycyjne. (uprawnienia budowlane 2022)