fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dekoder do telewizji naziemnej

Jak wiemy w 2022 roku nastąpiła zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Miało to związek z tym, ze nie każdy odbiornik TV mógł przetworzyć nowe kodowanie. Mowa zwłaszcza o tych starszych urządzeniach. W związku z tym konieczna była wymiana dekodera. Jeżeli jeszcze nie zmieniłeś dekodera do telewizji naziemnej sprawdź razem z nami, jak wybrać taki dekoder oraz jak on działa. (uprawnienia budowlane kontakt)

Dekoder do telewizji naziemnej

Działanie

Dekoder ma za zadanie odbierać sygnał, który jest emitowany przez anteny. Zazwyczaj służy odbiorowi naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczas dekoderem, który nam do tego służył był dekoder w standardzie DVB-T oraz MPEG-4 (H.264). Obecnie obowiązuje nowy standard – DVB-T2 HEVC (H.265). W związku z tym, że nie każdy starszy odbiornik może sobie z tym poradzić, należało wymienić dekoder na nowszy. Co ważne, wszystkie te dekodery, które były zakupione od 2020 roku mają dobry tuner telewizyjny, a więc nie musimy ich wymieniać. Jednak w innych przypadkach jest to absolutnie konieczne. Dzięki nadawaniu kanałów naziemnych w jakości cyfrowej DVB-T2 mamy znacznie zwiększoną rozdzielczość zarówno nadawania, jak i odbioru obrazu. Można więc oglądać telewizję naziemną w rozdzielczości do 4 K. Z pewnością jest to zauważalna zmiana, zwłaszcza, gdy mamy na stanie piękny, nowy telewizor. Jeżeli chodzi o działanie dekodera to działa on w taki sposób, że odbiera sygnał emitowany przez anteny. Wystarcz podłączyć do do naszego telewizora i wyszukać kanały. Różnica między tym dekoderem, a starszym jest taka, że dekoder DVB-T2 musi mieć podłączony do zasilania zewnętrzny odbiornik. Podobnie sytuacja ma się z anteną oraz telewizorem.   (uprawnienia budowlane 2022)

Przymus?

Oczywiście nie ma konieczności jego zakupu, jeżeli mamy nowe odbiorniki telewizji z kodowaniem HEVC. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasz dekoder spełnia parametry nowego nadawania powinniśmy dokładnie sprawdzić parametry techniczne naszego telewizora. Takich informacji możemy szukać w instrukcji obsługi, a jeżeli jej nie posiadamy – wystarczy nam numer naklejki znamionowej. Wraz z wyłączeniem starszego standardu nadawania, telewizory, które nie odbierają DVB-T2 HEVC nie są w stanie przetwarzać obrazu i dźwięku, więc siłą rzeczy nie będzie w nich żadnych programów. Wówczas należy kupić dekoder do telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/H.265/HEVC. Jeżeli chodzi o cenę dekoderów to wygląda ona różnie, w zależności od wielu czynników. Mowa przede wszystkim o marce, jaką wybierzemy, jakości jego wykonania i parametrów technicznych. Zazwyczaj jest to koszt oscylujący wokół przedziału 100/200 zł.   (uprawnienia budowlane program) 

Jaki model?

Największą popularnością cieszą się modele dekoderów takie jak:

  • Dekoder do odbioru telewizji naziemnej SKYMASTER STB M265 – jest to model z rozdzielczością sygnału 1080i, 1080p, 480i, 480p, 576i, 576p, i720p. Ma złącze USB, cyfrowe wejście HDMI i odtwarzacz multimediów. Można w nim znaleźć także inne funkcje, takie jak blokada rodzicielska i EPG. Jest on dość tani, ponieważ kosztuje około 130 zł. (program egzaminu na uprawnienia)  
  • Dekoder do telewizji naziemnej WIWA H.265 Mini – odbiera najnowszy standard DVB T-2 HEVC. Również posiada złącze USB i cyfrowe wejście HDMI. Rozdzielczość nadawania to 1080i, 1080p oraz 576p, 720p. Model tunera WIWA H.265 Mini wiele funkcji dodatkowych, jak np. nagrywanie timeshift czy też pilot z funkcją nagrywania Memo Control. W jego przypadku cena jest również atrakcyjna, ponieważ wynosi około 120 zł.   (segregator egzamin ustny uprawnienia) 
  • Dekoder do telewizji naziemnej TechniSat ALMA 2820 – jest on bardzo mały rozmiarowo, ma wejście HDMi, złącze EURO i wyjście USB 2.0. Spełnia standardy potrzebne do odbioru telewizji naziemnej w nowym kodowaniu. Wśród funkcji dodatkowych wyróżnia się m.in.: EPG czy PVR Ready. Jest najtańszym modelem dekodera, ponieważ kosztuje około 110 zł.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com