fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ energooszczędności w budynkach na bezpieczeństwo

Od wielu lat zarówno inwestorzy, jak i użytkownicy budynków oprócz zainteresowania formą architektoniczną oraz funkcjonalnym układem obiektu skupiali się również na komforcie i ekonomii użytkowania. Z większą bądź mniejszą świadomością niekiedy pomijało się wpływ wprowadzanych rozwiązań oraz materiałów energooszczędnych na inne aspekty.   (program egzaminu na uprawnienia)  Do tych aspektów zalicza się m.in. pożarowe bezpieczeństwo. Na przestrzeni ostatnich lat większa liczba związana z pożarami elewacji pokazuje, że energooszczędność jest istotną kwestią, jednak bezpieczeństwo użytkowników budynków jest ważniejsze. W 2017 roku na terenie Wrocławia zapaliła się elewacja budynku, który nie był jeszcze zamieszkały. Wykonano ją w systemie ETICS. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wpływ energooszczędności w budynkach na bezpieczeństwo
Wpływ energooszczędności w budynkach na bezpieczeństwo

Pojawienie się pożaru w budynku

Za pośrednictwem Internetu mamy dostęp do materiałów związanych z przebiegiem oraz skutkami pojawienia się pożaru w budynkach. Można wywnioskować, że do pożaru na poddaszu albo na dachu dochodzi w związku z zapaleniem się na elewacji ocieplenia. Z niej ogień w bardzo prosty sposób sięga do konstrukcji drewnianej poddasza oraz do warstw palnych cieplnej izolacji np. wykonanej z poliuretanowej pianki albo płyt styropianowych, które znajdują się w dachowych przekryciach. Pożar może objąć każdy rodzaj budynku. Może być to zarówno budynek mieszkalny jednorodzinny, wielorodzinny bądź hotel. Bez znaczenia jest, czy wykonany dach jest ukośny czy płaski. Pod względem formalnym poszczególne z budowlanych elementów muszą posiadać w związku z przepisami wymaganą klasyfikację związaną z nierozprzestrzenianiem się ognia NRO. Ta klasyfikacja odnosi się jednak tylko do sytuacji, kiedy ogień działa na powierzchnię dachu albo jego spód, czyli w bezpośredni sposób ma kontakt z pokryciem dachowym albo z wykończeniem poddasza np. z płyt G-K.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Zabezpieczenia ogniowymi barierami

Zarówno budynki przedszkoli, jak i szpitali muszą posiadać szczególną ochronę w związku z ograniczonymi możliwościami użytkowników związanymi z szybkim opuszczeniem zagrożonego pożarem budynku. Mówiąc o elewacji w innych budynkach, gdzie dopuszcza się materiały palne, w tym cieplne izolacje wprowadza się różnego rodzaju zabezpieczenia. Stanowią one bariery ogniowe. Bariery te wykonuje się z niepalnych materiałów, np. z mineralnej wełny. To powoduje, że ogień rozprzestrzenia się wolniej po elewacji, która jest palna. W Polsce zainteresowanie tym materiałem jest duże i wykorzystuje się je w każdym fasadowym systemie, jak i w fasadach wentylowanych. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Czoło dachowej połaci

Warto zastanowić się, co się stanie kiedy ogień wznieci się od czoła dachowej połaci i może on wprost dosięgnąć konstrukcji drewnianej albo palnej cieplnej izolacji dachu bądź poddasza. Dach w związku z tym zapali się od płonącego ocieplenia zewnętrznej ściany. Wieloletnie zaniedbania w przyśpieszonym tempie są nadrabiane. W związku z tym na terenie wielu krajów wprowadzono przepisy ograniczające możliwość albo zakres stosowania na elewacjach materiałów palnych. Przepisy te obejmują obiekty o określonych poziomach wysokości oraz w związku z określonym zakresem użytkowania. Im budynek jest wyższy, tym większego znaczenia dla bezpieczeństwa nabiera elewacja i jej niepalność. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com