Zastosowanie kleju
Kleje do płytek to element niezbędny, dzięki któremu całość może utrzymać się na wiele lat, mimo ciężkich warunków wokół. Dobiera się je w zależności od płytek, powierzchni oraz pomieszczeń. Kleju nie może zabraknąć w czasie pracy. Jeśli się tak stanie, wpłynie to na efekt końcowy. Należy zakupić go więcej, ponieważ oszczędności w tym przypadku na nic się nie zdadzą. Nieużyte materiały można oddać do sklepu. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Kleje cementowe
Oznaczane są symbolem C. To najpopularniejszy typ na rynku. Takie kleje w składzie mają głównie cement, w odcieniach bieli bądź szarości. Najczęściej dodawane są do nich specjalne wypełniacze mineralne, które umożliwiają tworzenie grubszej warstwy. Można się spotkać również z dodatkami polimerów, które dodają elastyczności i zwiększają siłę wiązania. Tego typu kleje miesza się z wodą chwilę przed ich użyciem. (uprawnienia budowlane 2022)
Kleje dyspersyjne
To mieszanki spoiw organicznych w postaci wodnej. Posiadają wiele dodatków organicznych oraz wypełniaczy mineralnych. Takie kleje oznacza się symbolem D. W trakcie kupna są one już gotowe do użycia, dzięki czemu nie trzeba ich mieszać z wodą czy inną cieczą.
Są elastyczne i świetnie nadają się do powierzchni nierównych, posiadających różne odkształcenia. Dodatkowo ich struktura jest na tyle dobrze dobra, że nie uszkadza się mimo takich warunków pracy, a umożliwia wygodne i trwałe ułożenie płytek, mimo krzywej powierzchni. (uprawnienia budowlane kontakt)
Kleje żywiczne
To materiały wodoszczelne. Oznacza się je symbolem R i dzieli na epoksydowe i poliuretanowe. Są znacznie droższe niż opisywane powyżej. Nie używa się ich jednak w domowych warunkach. Idealnie sprawdzają się w lokalach o dużych powierzchniach, w których występuje ogromne narażenie na kontakt z wodą i środkami chemicznymi. Świetnie sprawdzają się na halach magazynowych, produkcyjnych, na basenach czy w Aquaparkach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Występują w kilku postaciach, najczęściej jedno bądź wieloskładnikowej. W zależności od tego inaczej się je używa. Te wieloskładnikowe najczęściej są już gotowe do bezpośredniego użycia. Kleje żywiczne jednoskładnikowe najczęściej należy wymieszać ze specjalnymi substancjami, aby w pełni osiągnęły swoją moc i spełniały swoją funkcję, mimo trudnych warunków. (program egzaminu na uprawnienia)