fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bezbłędne budowanie systemowych kominów

Proces budowy systemowego komina musi zostać przeprowadzony w zgodności ze sztuką budowania. Wykonawcze błędy nie mogą powodować powstawania problemów z użytkowaniem oraz z nieodpowiednim odprowadzaniem spalin. Podczas montowania systemowego komina należy w związku z tym zwrócić szczególną uwagę na wiele kwestii.   (program egzaminu na uprawnienia)  Materiały budowlane dostępne na rynku sprawiają, że inwestorzy mogą dokonać wyboru kominowego systemu od sprawdzonych marek. Na rynku są dostępne również produkty cechujące się niską jakością, które nie posiadają stosownych certyfikatów. Są one w związku z tym potencjalnie niebezpieczne dla osób użytkujących. Wadliwe rozwiązanie może spowodować powstanie pożaru, zatrucie się tlenkiem węgla, wyciekiem agresywnych kondensatów czy pojawienie się wilgoci. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Bezbłędne budowanie systemowych kominów
Bezbłędne budowanie systemowych kominów

Błędy montażowe przy systemowych kominach

Najczęściej wykonawcze błędy są wynikiem nieodpowiedniego zastosowania instrukcji montażowej. Patrząc na systemowy komin trzeba w odpowiednich kolejnościach realizować kolejne etapy jego budowy. Jeżeli jakiś z etapów zostanie pominięty, może to powodować problemy z odpowiednim złożeniem całego systemu i komin będzie w przyszłości niepoprawnie spełniał swoją funkcję. W początkowym etapie budowy zapewnia się odpowiednie podparcie. Najlepiej, żeby był to fundament albo wzmocniony strop. Bardzo częstym błędem, jaki się pojawia jest nie zastosowanie dylatacji podczas przejść przez stropy. W konsekwencji konstrukcja stropu może przenieść się na komin. Na kominie nie może opierać się o żaden konstrukcyjny element. Z kolei zamontowanie wyczystki po nieodpowiedniej stronie uniemożliwi wybieranie z komina sadzy. Nieodpowiednie zamontowanie trójnika wywoła utrudnienia podczas bezpośredniego podłączania grzewczego urządzenia.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Brak usztywnienia

Bardzo często spotyka się błąd, który polega na braku usztywnienia w miejscu przejścia przez dachową więźbę oraz zaniechanie odpowiedniego poziomu odległości od łatwopalnych elementów. Innym poważnym błędem jest zabetonowanie rury w betonowej górnej płycie i we wspornikowej. W konsekwencji pojawia się brak możliwości rozszerzenia się ceramiki, co spowoduje jej pęknięcie. Problem może pojawić się także, gdy nieodpowiednio zamontuje się stożek i dotnie ostatnią z rur. Z kolei brak tynku na części zlokalizowanej nad dachem oraz nieodpowiednie wykonanie dekarskiej obróbki spowoduje powstanie w okolicach komina przecieków podczas opadów deszczu. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Sprawdzenie producenta systemu kominowego

Specjaliści z branży podpowiadają klientom, aby przed dokonaniem zakupu systemowego komina zweryfikować producenta oraz sprawdzić jaka jakość cechuje dany system w związku z wymaganymi parametrami i atestami. Kolejnym krokiem jest odpowiednie dopasowanie kominowej średnicy. Kiedy mamy do czynienia z przewymiarowanym kominem pojawia się tam duży kominowy ciąg, co nie jest korzystne i przyczynia się do powstawania szybszego spalania paliwa, wyciąga z komory spalania ciepło wraz z popiołem i przenosi do atmosfery. To sprawia, że cieplny komfort w mieszkaniu spada, a straty paliwa zwiększają się. Ważne jest też aby kominowy system dopasować do grzewczego urządzenia, a nie odwrotnie. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com