fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Układ rusztowania uwzględniał ułożenie na konstrukcji słupów rusztu, który wykonanych był z płatwi. Same płatwie zrobione były z krawędziaków o wymiarach 16×20 centymetrów. Na tym ruszcie zamontowano pomost z desek o grubości 32 milimetrów. Na belkach należących do rusztu opierały się podnośniki śrubowe. Na nich natomiast ustawiona została poprzez płatewki górna konstrukcja rusztowania. W górnej części rusztowania zastosowane zostały pełne dźwigary deskowe wykonane z drewna. Miały one kształt trapezowy i wysokość wynoszącą 1,05-1,45 metra.[uprawnienia budowlane] Na tych dźwigarach opierały się płatwie, z których każda z nich miała przekrój 16×20 centymetrów. Na nich natomiast opierały się deskowania rygla ramy żelbetowej i płyty przekrycia. Opuszczanie tego deskowania miało miejsce za pomocą dźwigników śrubowych. Jego przesuwanie natomiast tak jak przy typowych rusztowaniach.

Rusztowanie
Rusztowanie

Rusztowanie przesuwne

Jednym z nietypowych rusztowań przesuwnych jest projekt inyżyniera J. Kopciowskiego pracującego w Biurze Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego znajdującego się w Warszawie. Zostało one zastosowane podczas budowy płyty warszawskiego dworca Śródmieście.[akty uprawnienia budowlane] Płyta ta była sprężana kablami. Rozwiązanie to nieco odbiegało w swoim układzie od wcześniej omawianych konstrukcji. Rusztowanie to zostało zaprojektowane dla przekrycia powierzchni o wymiarach 2x12x42x4 metry. Składało się ono z dwóch głównych części. Pierwszą z nich była część dolna. Obejmowała ona wózki oraz ich stężenie oraz dźwigniki posiadające wymienne klocki. Drugą była część górna. Składała się ona z prostokątnych drewnianych kratownic. Na przedłużonych słupkach tych kratownic oparte były rygle. Na nich natomiast deskowanie, które obite było blachą.[uprawnienia budowlane testy]

Konstrukcja rusztowania J. Kopciowskiego

Dolna z części posiadała dwukierunkowe usztywnienie stężeniami ukośnymi wykonanymi z desek, których grubość wynosiła 32 milimetry. Górną część natomiast była usztywniana stężaniami ukośnymi występującymi w kierunku prostopadłym do płaszczyzny kratownic. Rusztowanie to opierało się na typowych wózkach szynowych. Na ich ramach zamontowane były poprzeczki wykonane z krawędziaków, których przekrój wynosił 14×20 centymetrów.[segregator uprawnienia budowlane] Na nich natomiast ustawione zostały podkładki zrobione z krawędziaków o wymiarach 14×118 i długości 40 centymetrów. Podkładki spięte były belkami na śruby M16. Na nich opierało się 56 dźwigników śrubowych posiadających nośność na poziomie 10 ton. Zadaniem podkładek było wyrównanie wysokości opuszczania oraz podnoszenia rusztowania.

Opuszczanie i podnoszenie rusztowania

Proces opuszczania oraz podnoszenia rusztowania oparty był na współpracy dźwignika, który opierał się na podkładkach wraz z dwoma sąsiednimi słupkami, które wykonane były całkowicie z podkładek. Gdy dźwigniki zostały naprężone podkładki zostały wyjmowane z bocznych słupków. Kolejnym etapem było opuszczenie rusztowania za pomocą dźwigników. Proces opuszczania rusztowania trwał do momentu oparcia się sąsiednich słupków o podkładki.[egzamin na uprawnienia budowlane] W tym momencie spod dźwignika usuwana była jedna podkładka. Następnie poprzez napięcie dźwignika podnoszone lekko zostało rusztowanie. Miało to na celu możliwość wyjęcia z bocznych słupków kolejnych dwóch podkładek. Taki cykl trwał do momentu uzyskania odpowiedniego opuszczenia rusztowania.

Konstrukcja ramowa hali

Kolejnym przykładem konstrukcji jest hala o konstrukcji ramowej, która posiadała siatkę słupów o wymiarach 6×18 metrów. Ramy trójnawowe były połączone za pomocą belek suwnicowych i żeber dachowych. Na żebrach tych znajdowały się przekrycia panwiowe. W celu wykonania na mokro rygli ram na wysokości, która dochodziła do 2,5 metra niezbędne było skontruowane rusztowania przesuwnego. Wykorzystane zostało do tego rusztowanie z budowania płyty dworca Śródmieście, które zostało wcześniej wspomniane. Aktywne deskowanie słupów złożone było z czterech lat, które zostały związane jarzmami i zaciskami.[uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane]

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com