fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mosty

Mostami kaflowymi nazwiemy takie mosty, jakich części centralne, jakie transportują obciążenia na podpory, stanowią kafle, czyli części dwustronowe zginane. Mosty belkowe to takie, jakich części centralne to belki, czyli części jednostronowe zaginane przez masę pionową. Mosty lukowe to takie, w jakich zestawienie części centralnych wchodzą luki, sklepienia albo powłoki, podlegające zgniataniu pod działaniem mas pionowych. Mosty wiszące to takie, w jakich zestawienie części centralnych wchodzą liny, skupiające się rozciąganiu przez masy pionowe, transportowane z pomostu na podpory. Mosty ramownicowe to takie, w jakich zgięcia części centralnych robią zgięcia albo odchylenia podpór. Nazwa ta zostaje, nawet jeśli ta cecha skupia się na jednej podporze czy kilku. (uprawnienia budowlane 2021) Przęsło mostu to element mostu umieszczony powyżej przeszkody. Do przęsła zaczęto wliczać części centralne i pomost razem z leżącą nad nim jezdnią z jej ekwipunkiem. Podporą mostu nazwiemy element mostu jaki transportuje siły z przęseł na podstawę. Podstawą podpory mostu bywa element mostu transportujący siły z podpory na powierzchnie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Różne rodzaje mostów
Różne rodzaje mostów

Kafle

Określamy je przez A, B, C oraz D czubki kafla ukośnego równoległobocznego. Brzegi AB oraz BC bywają brzegami dłuższymi. Skrajne wartości punktów zginających pasma równoległego do krótszego brzegu będą w takim kaflu mniejsze o skrajnych punktów zginających pojawiających się w kaflu prostokątnym, opisanym na równoległoboku. Skrajne wartości punktów zginających w pasmach równoległych do dłuższego brzegu będą zdecydowanie niższe od skrajnych punktów pojawiających się w prostokącie opisanym w równoległoboku. Jak stosunek długości do rozpiętości kafla bywa większy od 2.0, to do określenia największych punktów na plusie w obie strony kafla przyda się określić punkty zginające w kaflu prostokątnym, jakiej dwa mniejsze ściany idą środkiem mniejszych boków równoległoboku. (uprawnienia budowlane program)

Określenie prostokąta odcisku

Wedle założonej normy warto określać prostokąt docisku koła do powierzchni albo ustalić rozpiętość gąsienicy. Obciążenie z tego prostokąta albo pasa zajętego przez gąsienice warto skierować do centralnej powierzchni kafla, określając na tej powierzchni prostokąt. Ściany tego prostokąta są równe ścianom prostokąta przycisku, powiększonym o podwójną sumę objętości płaszczyzny i połowy obszerności kafli. Wyliczając punkty plusowe w polach kaflowe pomostu warto patrzeć, że na wielkość tych punktów posiadają wpływ jedynie masy umieszczone blisko centralnej części kafla. Do określania największych wartości tych punktów warto zakładać nacisk tylnych kół samochodu bardzo masywnego. Skrajne wartości punktów minusowych warto też liczyć umieszczając idealnie tylne koło samochodu ciężarowego. W paru sytuacjach do określania skrajnych wartości punktów plusowych i minusowych warto kontrolować, czy dwa blisko siebie będące koła auta czy gąsienice traktora nie sprawiają punktów większych od punktów pojawiających się na skutek nacisku jednego koła. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Skrajne wartości

Po pokazaniu skrajnych wartości i naciągnięć biorących się z plusowych punktów zginających Mx oraz m2 w pasmach długich czy poprzecznych, pola kafla warto powiększyć, pokazując wpływ szerokości poprzecznej pasm zaginających, zakładając, że współczynnik Poissona równa się 0.15. Pamiętając, iż prostokąt kafla nie będzie dobrze wsparty na belkach pomostu, ale jest chociaż trochę przymocowany, wartości tą metodą policzonych punktów warto pomniejszyć o 20%, zakładając do określenia naciągnięć i średnicy uzbrojenia wartości 0,8 M\ i 0,8 M’2. Naciągnięcia zrobione tymi punktami warto kontrolować wedle wzorów skupiających się belek prostokątnych. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Określanie największych naciągnięć w kaflach i belkach jako sumy skrajnych naciągnięć zrobionych zaginaniem kafli oraz zaginaniem belek nie bywa trafne, bo największe punkty zaginające w kaflach albo belkach nie pojawiają się w tych samych punktach ani po tymi samymi rozstawami mas. Przez to przyrost naciągnięć przez zginanie kafli i belek w tym samym czasie równa się kilka procent. Branie pod uwagę tego nie dużego przyrostu nie bywa uzasadnione przez to, iż w średnicach kafli i belek prostokątnych odporność betonu na zgniatanie nie bywa zwykle brana pod uwagę. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com