fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przewiązanie ścian

Pustaki z gruzobetonu ceglanego i z żużlobetonu zwykle przetrzymują wilgoć przez dłuższy czas i w większej ilości niż mury ceglane, z tego powodu ściany zrobione z tych pustaków w praktyce mają współczynniki przenikania ciepła raczej słabe. W celu zmniejszenie szkodliwego wpływu wilgoci na skurcz oraz pękanie pustaków w zrobionym murze, nie warto umieszczać pustaków za mokrych i za świeżych. Pustak wykonany z gruzobetonu ceglanego musi być co najmniej 10-tygodniowy, patrząc od dnia produkcji. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pustaki z gruzobetonu ceglanego
Pustaki z gruzobetonu ceglanego

Przewiązanie ściany wewnętrznej nośnej grubości jednego pustaka (czyli 24cm), ze ścianą zewnętrzną robi się tak, że pustak ściany wewnętrznej umieszcza się na 24cm w co następną warstwę ściany zewnętrznej, czyli w tę, gdzie pustaki pełnej grubości ułożone są od wewnątrz budynku. W reszcie warstw pustaki ściany wewnętrznej znajdują się blisko ściany zewnętrznej.

Przewiązanie cienkiej ściany działowej wewnętrznej grubości pustaka pomocniczego 10,2cm ze ścianą zewnętrzną robi się tak, że pustaki ściany wewnętrznej umieszcza się na 10,2cm w co kolejną warstwę ściany zewnętrznej, czyli w te, w której pustaki pomocnicze układane są od środka budynku. W innych warstwach pustaków ściany wewnętrznej zbliżone są do ściany zewnętrznej.

Układanie pustaków

Jak układamy pustaki musimy zadbać o to, by były bez kurzu i czyste. (uprawnienia budowlane 2021)

Układamy je pod sznur na gęstej zaprawie cementowo-wapiennej, przykładowe proporcję – 1:1, 5:8 lub 1:2:9, naniesionej tak, żeby zmieściło się jej możliwie jak najmniej w otwory umieszczonego pustaka. Pustaki układa się do poziomego ułożenia delikatnymi uderzeniami ubijaka drewnianego. Zanim naniesiemy kolejnego pustaka, we wszystkich rzędach powierzchnie dotyku spoiny poprzecznej w już położonym pustaku nanosimy gęstą zaprawą. Każda powierzchnia, jaka będzie się stykać z zaprawą musi zostać prawidłowo wilgotne, żeby woda w zaprawie nie zeszła niżej tej istotnej do związania.

Grubość spoin poziomych musi mieć 10 do 15mm, grubość pionowych od 10 do 20mm. O ile się da, warto zachować taką samą grubość spoin. (uprawnienia budowlane program)

Pustaki Alfa

Po drugiej wojnie pustaki Alfa tworzone są w stolicy i innych zniszczonych miastach z gruzobetonu, podczas czego kruszywo uzyskiwane jest z niezwietrzałych cegieł z rozbiórki, poprzez mechaniczne rozdrobnienie w kruszarkach pomocniczych. Proporcję składników (woda, cement, kruszywo) ustalamy patrząc na badania laboratoryjne, adekwatnie do potrzebnej wytrzymałości i użytego sposobu produkcji. Czyli, przykładowo, do doświadczalnego domku parterowego Instytutu Techniki Budowlanej (przy ulicy Wawelskiej w stolicy) skorzystano na 1m3 betonu z : cementu 190 kg, wody 200 litrów, piasku gruzowego % mm – 120 litrów, grysu gruzowego 3A mm – 720 litrów, grysu gruzowego 7/is mm – 360 litrów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Trzy klasy pustaków

Trzy klasy pustaków o wytrzymałości na ściskanie, liczonej na przekrój brutto to 75, 50, i 25 kG/cm2.

Ściany zewnętrzne buduje się zwykle w IVa pustaka, grubości 38cm, robiąc między całym pustakiem a połówką przestrzeń powietrza, jaka idzie w przekroju pionowym ściany na zmianę od strony zewnętrznej i wewnętrznej, jak da się to zauważyć na planie dwóch następnych warstw. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przez przestrzeń powietrzną i odpowiedniemu ułożeniu komór powietrza, droga bezpośredniego przechodzenia ciepła oraz wilgoci przez materiał ścian jest bardziej skomplikowana. Współczynnik przenikania ciepła ściany zrobione z pustaków z normalnego betonu to k=0,9, czyli oznacza to, że jest prawie identyczny jak w ceglanej ścianie grubości 55cm. Przy skorzystaniu z pustaków z betonu ceglanego o ciężarze objętościowym : 1,8 T/m3, to współczynnik wynosi k = 0,79. (program egzaminu na uprawnienia)

W ścianie grubości IV2 pustaka objętość pustych przestrzeni to około 34% całej objętości ściany. Stąd wiemy, iż masa 1m3 ściany bez tynku to z użyciem betonu piaskowego 2,2 T/m;i) 1,45 T/m3, a betonie ceglanym 1,8 T/m3) ok. 1,19 T/m3.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com