fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest pod względem wygody doskonałą alternatywą dla szamba. Mimo że wybudowanie szamba jest tańsze, to eksploatacja jest znacznie droższa niż utrzymanie takiej indywidualnej oczyszczalni. Przydomowe oczyszczalnie ścieków kupuje się w sklepie zajmującym się taką usługą. Można też zakupić oczyszczalnię w firmie która świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie. Montaż oraz pozostałe czynności można już wykonać we własnym zakresie. Zaletami takiej oczyszczalni są między innymi wygodna i tania eksploatacja, ponad to jest ekologiczna oraz bezpieczna dla środowiska, pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrana i utrzymana. (uprawnienia architektoniczne)

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to spora inwestycja, ponieważ koszt wynosi około kilkunastu tysięcy złotych. Bardzo ważna jest odpowiednia eksploatacja oczyszczalni, która pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych awarii. Warto stosować się do wszelkich zaleceń związanych z ich działaniem. (testy uprawnienia architektoniczne)

przydomowa oczyszczalnie ścieków
przydomowa oczyszczalnia ścieków

Z czego składają się przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków składają się z zespołu urządzeń oczyszczających ścieki i odprowadzających je w stanie oczyszczonym do gleby lub do wód powierzchniowych. Przeznacza się je do unieszkodliwienia ścieków bytowo-gospodarczych.(program na uprawnienia architektoniczne)

Przydomowe oczyszczalnie ścieków składają się z dwóch części, pierwsza z nich to osadnik gnilny zwany wstępnym. Musi być on całkowicie szczelny. Zazwyczaj kupuje się go lub też można obudować go z betonowych kręgów. W miejscu tym ścieki są wstępnie oczyszczane,  większe cząstki zawieszone w ściekach opadają z czasem na dno tworzą osad.

Często oczyszczalnie wyposażone są w urządzenia mechaniczne do wymuszenia przepływu ścieków. Wpływ oczyszczonych ścieków z osadnika musi być odpowiednio umiejscowiony, aby ułatwić natlenienie pozostałych ścieków oraz odpływ piany gromadzącej się na powierzchni cieczy.(testy 2019 uprawnienia)

Istotne kwestie związane z przydomowymi oczyszczalniami

Bardzo ważna jest właściwa lokalizacja w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Jeśli ścieki wprowadzane są do przydomowej oczyszczalni nie powinno się stosować zbyt agresywnych środków chemicznych, mogą one bowiem spowolnić procesy gnilne zachodzące w osadniku.

Właściwa konserwacja oczyszczalni

W przydomowych oczyszczalniach ścieków istotna jest okresowa konserwacja. Czasem trzeba wywozić nagromadzony osad i od czasu do czasu płukać rury drenażowe. Filtry powinny być czyszczone co 3 do 6 miesięcy. Wykonuje się również okresową kontrolę składu odpływów, regulację natlenienia oraz uzupełnienie kultur mikroorganizmów.(program uprawnienia architektoniczne)

Stosowanie biopreparatów w eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków jest  równie istotna. Sprzyja bowiem prawidłowemu funkcjonowaniu oczyszczalni, redukuje powstawanie osadów, wspomaga procesy oczyszczania.

Montaż oczyszczalni ścieków

Zanim zaczniemy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków należy sprawdzić warunki glebowe i środowiskowe. W tym celu wykonujemy badania geotechniczne, aby określić rodzaj i przekrój oraz poziom wód gruntowych. Następnie powinniśmy uwzględnić wielkość działki i zachowanie odpowiednich odstępów. Chociażby odległość osadnika gnilnego od studni powinna wynosić minimum 15m, a odległość między odbiornikiem oczyszczonych ścieków a studnią – 30m. Jeśli chodzi o formalności związane z prawem to nie jest potrzebna zgoda na budowę oczyszczalni mniejszej niż 7,5m3 i wystarczy samo zgłoszenie do starostwa. (testy architektoniczne na uprawnienia budowlane)
Warto wspomnieć, że w Polsce jest prawo, które zabrania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków np. na terenach okresowo zalewanych lub na terenach objętych siecią kanalizacyjną. (wybierz swój program na uprawnienia budowlane)

Pozostałe informacje odnośnie przydomowych oczyszczalni ścieków

Wszystkie przydomowe oczyszczalnie działają według jednego schematu, który można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich jest beztlenowy i polega na procesach biochemicznych, zachodzących w osadniku gnilnym. Procesy te wywołują bakterie beztlenowe oraz zjawiska fizyczne. W ten sposób stała część osadu ulega fermentacji i rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie i na nierozpuszczalne sole mineralne. Po dwóch dniach, płynna część ścieków po przejściu przez kosz filtracyjny przepływa do studzienki rozdzielczej. Drugi etap odbywa się już w warunkach tlenowych i następuje wtedy rozkładnie i neutralizowanie zanieczyszczeń groźnych dla środowiska.
Istnieje kilka rodzai przydomowych oczyszczalni. Najbardziej powszechne są te drenażowe, ze względu na prostą konstrukcję, małą awaryjność, niskie koszty i łatwą obsługę. Oprócz tego są oczyszczalnie biologiczne, których koszty są już znacznie droższe. Te dzielą się na wersję z osadem czynnym albo ze złożem biologicznym. Jeśli zależy nam na oczyszczalni, która będzie stanowiła również element dekoracyjny możemy wybrać oczyszczalnię roślinną. Umożliwiają one wykorzystanie oczyszczonych ścieków do celów gospodarczych lub ozdobnych. Wymagają jednak dużej powierzchni.

Wybór oczyszczalni ścieków

Niezależnie od wybranego rodzaju oczyszczalni zawsze potrzebny jest osadnik wstępny. Powinien on być zakopany jak najbliżej domu i być dobrze odpowietrzany przez instalację kanalizacyjną. Ścieki powinny docierać tam ciepłe, ponieważ proces rozkładu jest bardziej intensywny. (przygotuj się do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com