fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Materiały stosowane przy ocieplaniu budynków energooszczędnych  

Materiały do ocieplania energooszczędnych i pasywnych budynków muszą cechować się odpowiednią trwałością. Niektóre izolacyjne wyroby mogą tracić swoje izolacyjne właściwości wraz z upływem czasu. W zewnętrznych ścianach ważne jest to, aby zadbać o brak termicznych mostków. Mogą one pojawić się wtedy, gdy izolację ułoży się bez należytej dokładności, albo gdy będzie ona zmieniać się na skutek kurczenia się swoje wymiary. W związku z tym warto izolację cieplną ścian rozpatrywać pod kątem wymiarowej deklarowanej stabilności. Deklaracje, jakie składa producent odnośnie tego parametru dają gwarancję pewnej stałej trwałości, o którą to maksymalnie może się zmieniać wymiar wyrobu, jaki zostanie zastosowany. Mając na uwadze mineralną wełnę wartość ta maksymalnie wynosi 1%. (uprawnienia budowlane 2022) 

Materiały stosowane przy ocieplaniu budynków energooszczędnych  
Materiały stosowane przy ocieplaniu budynków energooszczędnych  

Ocieplanie ścian

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami współczynnik związany z przenikaniem ciepła UC ściany nie może przekraczać wartości 0,20 W/(m2K). Niski poziom wartości tego współczynnika można uzyskać poprzez budowanie warstwowych ścian, które składają się z nośnego muru i izolacyjnej warstwy posiadającej odpowiednią grubość. Od stopnia docieplenia zależy cieplny komfort w budynku. Aby współczynnik osiągnął wartość wynoszącą 0,20 należy ocieplić ścianę od 14 do 18 cm wełną albo styropianem. W energooszczędnych budynkach ściany powinny być jednak dużo cieplejsze. Zastosowanie warstwy wynoszącej 20 cm sprawi, że cieplny komfort będzie większy. W pasywnych domach z kolei grubość warstwy mineralnej wełny osiąga nawet 40 cm. (uprawnienia budowlane 2022) 

Współczynnik przewodzenia ciepła

Ważnym parametrem wyrobów, które izolują zewnętrzną ścianę jest współczynnik związany z przewodzeniem ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej.  (uprawnienia budowlane program)  Do najpopularniejszych przy tej aplikacji materiałów zalicza się mineralną wełnę oraz styropian. Mineralna szklana oraz skalna wełna osiągają wartości już od poziomu 0,030 W/(mK). Bez względu na rodzaj danej izolacji za każdym razem powinno kupować się izolacyjne wyroby pochodzące od renomowanych na rynku producentów. Ma to związek z tym, że na rynku istnieją też producenci, którzy zawyżają w deklaracjach właściwości materiałów, a są one w rzeczywistości dużo gorsze. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Energooszczędny dom

Chcąc uznać dom za energooszczędny jego zapotrzebowanie na użytkową energię w skali roku oraz na wentylację nie może przekraczać 40 kWh/m2. Pasywny dom potrzebuje jeszcze mniej energii, która maksymalnie wynosi 15 kWh/m2. Kiedy dach, ściany i podłogi mają dobrą izolację, a kocioł jest wysokosprawny, oraz gdy dobrze zaprojektuje się instalacje i sterowanie systemem ogrzewania, końcowa energia będzie niewiele różnić się od energii użytkowej. Oznacza to, że mając do czynienia z domem o powierzchni wynoszącej 120 m2 rocznie zapłaci się ok. 2400 kWh energii. W przypadku gazowego ogrzewania oznacza to koszt na poziomie ok. 500 zł. Zarówno energooszczędny dom, jak i pasywny powinien posiadać prostą bryłę budynku i nieskomplikowany dach. Od południowej strony powinno znajdować się więcej większych przeszkleń.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com