Odpowiednia pielęgnacja urządzeń
Regularne uzupełnianie smaru w oliwiarkach i towotnicach oraz nawilżanie pompy do betonu, jest bardzo ważne dla stanu urządzeń. Jeśli pierścienie uszczelniające w zaworach pompy ulegną obluzowaniu, trzeba je co jakiś czas podciągać. Czas ten wynosi od 20 do 30 minut (uprawnienia budowlane elektryczne).
Poziom mieszanki betonowej w zasobnikach pomp do betonowania powinien wynosić od 5 do 10 centymetrów nad wał górnej mieszarki. Istnieją tak zwane przerwy przymusowe, podczas których należy co 5-20 min zmniejszać obroty pompy na 3-M obrotów. Celem tego jest przesuwanie masy betonowej. W momencie trwania przymusowej przerwy, przewód do betonu powinien być przemywany wodą pod ciśnieniem i ogólnie oczyszczany. Służą do tego specjalne czopy i wyciory znajdujące się w ogniwie rurociągu (uprawnienia budowlane egzamin).
Nieprawidłowe korzystanie z urządzeń
Nieprawidłowe używanie pomp betonowych, często doprowadza do tworzenia się niewłaściwych korków i zatorów, które mają negatywny wpływ na działanie urządzeń. Jeśli jednak taki korek znajdzie się w przewodzie, należy go niezwłocznie usunąć rozbierając wadliwe ogniwo. Korka nie należy przepychać metodą uruchamiania pompy. Może dojść wtedy do zagęszczenia betonu i zwiększenia rozmiarów korka. W celu zapobiegania uszkodzenia urządzeń, należy stosować mieszanki o odpowiednio dobranym składzie. Betonowanie powinno się odbywać w średniej temperaturze. Wibrująca mieszanka nie powinna być zatrzymywana na dłużej niż kilka minut. Niewskazane jest również stosowanie odgałęzień przewodu mniejszego niż kąt 90 stopni. Istotne jest też skrupulatne oczyszczanie przewodów i pomp (uprawnienia budowlane testy program).
Przestrzeganie zasad BHP
Podczas prowadzenia prac betonowych z wykorzystaniem pomp, powinny być przestrzegane odpowiednie przepisy bhp. Trzeba zadbać o to, aby w otoczeniu pompy pozostawiać przejścia o minimalnej szerokości 1m. Z kolei pomosty wykorzystywane do przeładunku mieszanki betonowej z samochodów powinny być dostosowane do obciążenia statycznych i dynamicznych. Przewodów nie należy czyścić sprężonym powietrzem, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń. Z kolei, ruchome części i przekładnie powinny być odpowiednio zabezpieczone i ogrodzone. Jeśli połączenie telefoniczne lub sygnalizacja świetlna i dźwiękowa nie działa poprawnie, nie należy używać pompy. Tak samo nie powinno się tłoczyć mieszanki w przypadku powstania silnych korków i zatorów, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia przewodu i pompy. Jest to bardzo ważne, aby nie tworzyć niepotrzebnego zagrożenia bezpieczeństwa (uprawnienia budowlane architektoniczne).
Zabieg próżniowania Billnera
Zabieg próżniowania (odpowietrzania) polega na ułożeniu betonu w formach. Niezbędna jest do tego pewna nadwyżka wody w stosunku do potrzebnej dla uwodnienia cementu. Jednak w celu polepszenia jakości betonu, współczynnik wodocementowy powinien być możliwie jak najmniejszy. Wynika z tego, że beton o odpowiedniej plastyczności powinien być ułożony w formach. Następnie należy usunąć nadmiar wody. Metoda ta różni się w znaczny sposób od metod wcześniej wykorzystywanych. Inne metody, dzisiaj już niestosowane, polegały na działaniu próżni na beton będący w betoniarce albo w oddzielnych zasobnikach. Niegdyś polepszenie jakości betonu, uzyskiwane były poprzez zmniejszenie w betonie ilości wody i zabetonowanie materiału w stanie wewnętrznego podciśnienia w stosunku do atmosferycznego. Efektem tego było zagęszczenie betonu i w rezultacie polepszenie jego wewnętrznej struktury. Niestety, porzucono przy tym zaletę lepszej urabialności betonu,a co za tym idzie zmniejszenie pracy zagęszczacza. Kwestie techniczne i ekonomiczne uniemożliwiły stosowanie powyższej metody (uprawnienia budowlane przepisy).
W miarę uprzemysłowienia robót betonowych, w pierwszej kolejności zwrócono uwagę na korzyści, związane ze skróceniem cyklu produkcyjnego. Korzyści te spowodowane były faktem, że odwodniony beton po ułożeniu w formach, wykazywał bezpośrednio po zabiegu próżniowania wytrzymałość, która umożliwiała szybkie rozdeskowanie jego bocznych powierzchni do wysokości 5 metrów. Stosowana obecnie metoda odpowietrzania, posiada zalety prefabrykacji. Jednocześnie przejawia możliwość wykluczenia ciężkiego transportu, a także zachowuje monolityczność konstrukcji budowli (uprawnienia budowlane egzamin ustny).